České reality v bublině nerealistických nabídek

Zvyšující se cena nemovitostí je odrazem poptávky po vlastním kvalitním bydlení. U nás se hovoří o raketovém tempu nárůstu cen v Praze, Brně a dalších krajských městech. Jedná se o nejrychleji rostoucí ceny nemovitostí v celé Evropě.

Uvádí se, že ceny nemovitostí u nás narůstají v souvislosti s poměrně snadným získáním výhodných hypoték. Hrozba bank, že se tato situace brzy změní a zhorší, je dalším nátlakovým stimulem k nákupu domu nebo bytu, a to ať k bydlení nebo jako investice. Pružnost bankovních nabídek je mnohem menší, než se na první dojem jeví. Nabídkové sazby namísto zlevňování stále rostou. Z tohoto pohledu je zřejmé, že si pořízení nemovitosti na hypotéku bude moci dovolit stále méně lidí.

Negativní stimuly cílené ke koupi nemovitosti

Kromě přístupu bank k této otázce, je dalším určujícím parametrem cen nemovitostí u nás nedostatečná nabídka bydlení ve velkých městech a významná poptávka po bydlení v místech, kde je dostatek práce s dobrým platovým ohodnocením. V neposlední řadě se na tomto stavu podílí neochota úřadů schvalovat nové developerské projekty.

Co je realitní bublina?

Hovoří se o realitní bublině, kdy ceny bytů a domů převyšují jejich hodnotu. Jedná se o negativní faktor, který zapříčiňuje nereálné nadsazení cen způsobené některými realitními agenty. Bytovou jednotku nabízejí za cenu, která prakticky nesouvisí s odborným odhadem a není akceptovatelná ke koupi. Její prodej za konečnou sníženou cenu se nikde neuvádí, čímž dochází k záměrnému a přehnanému zkreslování cen nemovitostí na našem trhu.

Nereálné ceny nemovitostí?

Vypadá to tak, že ještě nějaký čas ceny nemovitostí porostou. Otázkou zůstává, jak dlouho tento trend potrvá. Změní se něco, pokud budou naši prodejci donuceni uvádět pravdivé a realistické údaje? V zahraničí se osvědčily aukce nemovitostí, na nichž se ukáže skutečná poptávka a žádaná hodnota nemovitosti ke koupi. S přibývajícími aukcemi se i u nás zviditelní a zprůhlední skutečný stav realitního trhu. Ceny pak ale nemusí být nižší. Chcete bydlet v Praze na dobré adrese? Zaplatíte za to, stejně tak jako kdekoliv jinde na světě.

12. 3. 2018, Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Zajištění bezpečnosti mostů v České republice

Zajištění bezpečnosti mostů v České republice, foto: Praha Press

Za zajištění bezpečnosti mostů na pozemních komunikacích v ČR, včetně jejich sledování a kontroly, je podle zákona...

2021 znovunastartování obnovitelných zdrojů v ČR?

2021 znovunastartování obnovitelných zdrojů v ČR? Foto: Praha Press

Úplně nové principy, jak efektivně a levně nastartovat obnovitelné zdroje energie (OZE), by mohly začít platit od...

Forum Nová Karolina změnilo majitele

Forum Nová Karolina změnilo majitele, foto: Cushman & Wakefield

Společnost Meyer Bergman, která se specializuje na správu investic do městských víceúčelových nemovitostí, prodala...

Polovina Čechů by naspořené peníze investovala do rekonstrukce

Polovina Čechů by naspořené peníze investovala do rekonstrukce, ilustrační foto

Bydlení je pro Čechy tématem číslo jedna. Jak vyplynulo z výsledků průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební...

reklama reklama reklama reklama
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
reklama