České reality v bublině nerealistických nabídek

Zvyšující se cena nemovitostí je odrazem poptávky po vlastním kvalitním bydlení. U nás se hovoří o raketovém tempu nárůstu cen v Praze, Brně a dalších krajských městech. Jedná se o nejrychleji rostoucí ceny nemovitostí v celé Evropě.

Uvádí se, že ceny nemovitostí u nás narůstají v souvislosti s poměrně snadným získáním výhodných hypoték. Hrozba bank, že se tato situace brzy změní a zhorší, je dalším nátlakovým stimulem k nákupu domu nebo bytu, a to ať k bydlení nebo jako investice. Pružnost bankovních nabídek je mnohem menší, než se na první dojem jeví. Nabídkové sazby namísto zlevňování stále rostou. Z tohoto pohledu je zřejmé, že si pořízení nemovitosti na hypotéku bude moci dovolit stále méně lidí.

Negativní stimuly cílené ke koupi nemovitosti

Kromě přístupu bank k této otázce, je dalším určujícím parametrem cen nemovitostí u nás nedostatečná nabídka bydlení ve velkých městech a významná poptávka po bydlení v místech, kde je dostatek práce s dobrým platovým ohodnocením. V neposlední řadě se na tomto stavu podílí neochota úřadů schvalovat nové developerské projekty.

Co je realitní bublina?

Hovoří se o realitní bublině, kdy ceny bytů a domů převyšují jejich hodnotu. Jedná se o negativní faktor, který zapříčiňuje nereálné nadsazení cen způsobené některými realitními agenty. Bytovou jednotku nabízejí za cenu, která prakticky nesouvisí s odborným odhadem a není akceptovatelná ke koupi. Její prodej za konečnou sníženou cenu se nikde neuvádí, čímž dochází k záměrnému a přehnanému zkreslování cen nemovitostí na našem trhu.

Nereálné ceny nemovitostí?

Vypadá to tak, že ještě nějaký čas ceny nemovitostí porostou. Otázkou zůstává, jak dlouho tento trend potrvá. Změní se něco, pokud budou naši prodejci donuceni uvádět pravdivé a realistické údaje? V zahraničí se osvědčily aukce nemovitostí, na nichž se ukáže skutečná poptávka a žádaná hodnota nemovitosti ke koupi. S přibývajícími aukcemi se i u nás zviditelní a zprůhlední skutečný stav realitního trhu. Ceny pak ale nemusí být nižší. Chcete bydlet v Praze na dobré adrese? Zaplatíte za to, stejně tak jako kdekoliv jinde na světě.

12. 3. 2018, Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Zelené střechy v Česku zažívají boom

Zelené střechy v Česku zažívají boom, ilustrační foto

Zelené střechy jsou významný funkční prvek velkoměst, nikoli jen estetická záležitost. Fungují jako přírodní...

RSTS startuje soutěž o zlaté cihly

RSTS startuje soutěž o zlaté cihly, ilustrační foto

Při uzavření stavebního spoření nebo úvěru u RSTS si nyní klienti mohou navíc zasoutěžit o skutečné zlaté...

Praha City Center, Polygon House a Václavské náměstí 9 mění správu

Foto: Cushman & Wakefield

Nové mandáty na správu kancelářských budov získala společnost Cushman & Wakefield.

Nová zelená úsporám je v běhu

Foto: archiv SFŽP ČR

Nová zelená úsporám nabídne dotace na zateplení svépomocí, výměnu kamen i kompletní vyřízení přes internet.

reklama reklama reklama
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
reklama