České reality v bublině nerealistických nabídek

Zvyšující se cena nemovitostí je odrazem poptávky po vlastním kvalitním bydlení. U nás se hovoří o raketovém tempu nárůstu cen v Praze, Brně a dalších krajských městech. Jedná se o nejrychleji rostoucí ceny nemovitostí v celé Evropě.

Uvádí se, že ceny nemovitostí u nás narůstají v souvislosti s poměrně snadným získáním výhodných hypoték. Hrozba bank, že se tato situace brzy změní a zhorší, je dalším nátlakovým stimulem k nákupu domu nebo bytu, a to ať k bydlení nebo jako investice. Pružnost bankovních nabídek je mnohem menší, než se na první dojem jeví. Nabídkové sazby namísto zlevňování stále rostou. Z tohoto pohledu je zřejmé, že si pořízení nemovitosti na hypotéku bude moci dovolit stále méně lidí.

Negativní stimuly cílené ke koupi nemovitosti

Kromě přístupu bank k této otázce, je dalším určujícím parametrem cen nemovitostí u nás nedostatečná nabídka bydlení ve velkých městech a významná poptávka po bydlení v místech, kde je dostatek práce s dobrým platovým ohodnocením. V neposlední řadě se na tomto stavu podílí neochota úřadů schvalovat nové developerské projekty.

Co je realitní bublina?

Hovoří se o realitní bublině, kdy ceny bytů a domů převyšují jejich hodnotu. Jedná se o negativní faktor, který zapříčiňuje nereálné nadsazení cen způsobené některými realitními agenty. Bytovou jednotku nabízejí za cenu, která prakticky nesouvisí s odborným odhadem a není akceptovatelná ke koupi. Její prodej za konečnou sníženou cenu se nikde neuvádí, čímž dochází k záměrnému a přehnanému zkreslování cen nemovitostí na našem trhu.

Nereálné ceny nemovitostí?

Vypadá to tak, že ještě nějaký čas ceny nemovitostí porostou. Otázkou zůstává, jak dlouho tento trend potrvá. Změní se něco, pokud budou naši prodejci donuceni uvádět pravdivé a realistické údaje? V zahraničí se osvědčily aukce nemovitostí, na nichž se ukáže skutečná poptávka a žádaná hodnota nemovitosti ke koupi. S přibývajícími aukcemi se i u nás zviditelní a zprůhlední skutečný stav realitního trhu. Ceny pak ale nemusí být nižší. Chcete bydlet v Praze na dobré adrese? Zaplatíte za to, stejně tak jako kdekoliv jinde na světě.

12. 3. 2018, Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Starší byty jsou v Praze o dvě třetiny dražší než ve zbytku republiky

Starší byty jsou v Praze o dvě třetiny dražší než ve zbytku republiky, ilustrační foto: Praha Press

Ceny starých bytů jsou v Česku nejvyšší v centru Prahy, kde se za ně platí v průměru téměř 160 000 korun za...

Výběr bytů a domů u nás má omezený rozměr

Výběr bytů a domů u nás má omezený rozměr, ilustrační foto: Stanislava Nopová

Klasická nabídka českých prodejců nemovitostí je v podstatě jednoduchá.

Loni se vyrobilo 365 000 tun dřevních pelet

Loni se vyrobilo 365 000 tun dřevních pelet, foto: Česká peleta

Třicet českých peletáren v roce 2017 vyrobilo o 11% více ekologického topiva než v předcházejícím roce. 96% loňských...

reklama reklama reklama reklama