Jak správně vybrat nová okna?

Je pro vás aktuální rozhodování, jaká okna nově zabudovat do domu nebo bytu? Jestliže nemáte architekta nebo projektanta, rozhodujete se mezi dřevěnými nebo plastovými, hliníková okna jsou spíše volbou pro bytové domy nebo do veřejných budov. Jaká jsou pro a proti?

Dřevěná okna

Přirozený dotek přírody ve formě přírodního materiálu dává oknům krásný specifický design. Dřevo je ale živý materiál, který se přizpůsobuje klimatickým podmínkám. Na slunci vysychá, při vlhku bobtná, okna tak často mění svůj tvar. Je nutné je chránit před vysokou vlhkostí.

Dřevěná okna proto vyžadují pravidelnou údržbu a nátěry pro dosažení delší životnosti. Správnou údržbou dosáhneme jejich stálého vzhledu.

Dřevěná okna v novostavbě

Během stavby nebo přestavby a v prvních letech užívání domu uniká do vnitřního prostředí enormní množství vodní páry, která může poškodit vnitřní dřevěné konstrukce, dveře a okna.

Je důležité sledovat relativní vlhkost místností, která nesmí překročit 70%.

Vniklá pára se dostává kritickými místy do dřeva, kondenzuje a zvyšuje vlhkost dřeva na hodnotu přes 30%, což mimo jiné vede k poškození a zhoršenému otevírání okenních křídel. Také se zvyšuje nebezpečí napadení dřevokaznými houbami. V extrémním případě může dojít na vnější straně nátěru k tvorbě bublin naplněných vodou. Škody je možné eliminovat větráním nebo použitím kondenzačních jednotek.

Vnitřní teplota by neměla nikdy klesnout pod 15 °C. Je vhodné pořídit si vlhkoměr s teploměrem a pravidelně stav místností kontrolovat.

Dřevo nebo plast?

Při rozhodování mezi dřevěnými a plastovými okny je dobré také uvažovat, na kterou světovou stranu okna míří. Pokud pouze na jih, jednoznačně se vám osvědčí okna plastová. Vyhnete se pracné pravidelné údržbě a nátěrům venkovních přesušených a loupajících se dřevěných rámů.

Plastová okna

Moderní doba sází na nové materiály a technické postupy. Plastová okna se tak stala během krátké doby zajímavým řešením v poměru výkon a cena. Navíc se dají potáhnout fólií, která věrohodně imituje dřevo.

Cenově vycházejí plastová okna obvykle lépe. Plastová okna mají nesporné výhody také v rámci úspor času i energie. Jsou stabilní ve vlhkém prostředí, odolávají výkyvům počasí, mají vynikající izolační vlastnosti. Orosení vnitřních okenních skel ukazuje relativní vlhkost v domě, a je především podnětem k vyvětrání, čímž předejdeme vzniku plísní.

Plastová okna v novostavbě

V rámci novostavby jsou plastová okna tvarově stabilní. Relativní vlhkost místností je potřeba snižovat pomocí pravidelného větrání spíše z důvodu možného poškození zdraví obyvatel domu či vnitřních dřevěných prvků. Větráním tak bráníme kondenzování vody uvnitř domu a možnému vzniku plísní.

Rosení skel plastových oken

Dolní část skla je nejstudenější místo okna, a proto zde může docházet ke kondenzaci páry nebo tvorbě kapek. To je důsledek vysokých izolačních schopností skel a zároveň špatného nebo nedostatečného větrání či neudržování správné teploty v místnosti. Plastová okna samotná tudíž nejsou příčinou orosení vnitřních skel, ale dokonale ukazují vysokou relativní vlhkost v domě a jak už bylo řečeno výše, rosení skel je jasným podnětem k otření a osušení skel a řízenému větrání.

5.10.2017

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Splňte si sen o bydlení, pořiďte si nádherné nové a moderní bydlení v Plzni

Projekt Na Ypsilonce

V Plzni je nyní aktuální atraktivní nabídka výjimečného bydlení nebo výhodná investice pro podnikavé.  Nově...

Studie proveditelnosti posuzuje varianty nového spojení Prahy a Berouna

Studie proveditelnosti posuzuje varianty nového spojení Prahy a Berouna, Foto: MD ČR

Začátkem příštího roku budou k dispozici výsledky Studie proveditelnosti nové trasy Praha – Beroun/Hořovice, kterou...

Stavební veletrh v Japonsku nabídne novinky i zajímavosti

Stavební veletrh v Japonsku nabídne novinky i zajímavosti, foto: urban-innovation.jp

Významný 3. mezinárodní stavební a urbanistický veletrhJapan Build 2018 v Tokiu je inspirací pro místní i zahraniční...

Veletrh GLASS v Poznani je zaměřený na spektrum využití skla

Veletrh GLASS v Poznani je zaměřený na spektrum využití skla, foto: mtp.pl

Sklo díky své mimořádné všestrannosti nabízí téměř neomezené možnosti použití, tak lze stručně popsat GLASS...

reklama reklama reklama
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
reklama