Jak správně vybrat nová okna?

Je pro vás aktuální rozhodování, jaká okna nově zabudovat do domu nebo bytu? Jestliže nemáte architekta nebo projektanta, rozhodujete se mezi dřevěnými nebo plastovými, hliníková okna jsou spíše volbou pro bytové domy nebo do veřejných budov. Jaká jsou pro a proti?

Dřevěná okna

Přirozený dotek přírody ve formě přírodního materiálu dává oknům krásný specifický design. Dřevo je ale živý materiál, který se přizpůsobuje klimatickým podmínkám. Na slunci vysychá, při vlhku bobtná, okna tak často mění svůj tvar. Je nutné je chránit před vysokou vlhkostí.

Dřevěná okna proto vyžadují pravidelnou údržbu a nátěry pro dosažení delší životnosti. Správnou údržbou dosáhneme jejich stálého vzhledu.

Dřevěná okna v novostavbě

Během stavby nebo přestavby a v prvních letech užívání domu uniká do vnitřního prostředí enormní množství vodní páry, která může poškodit vnitřní dřevěné konstrukce, dveře a okna.

Je důležité sledovat relativní vlhkost místností, která nesmí překročit 70%.

Vniklá pára se dostává kritickými místy do dřeva, kondenzuje a zvyšuje vlhkost dřeva na hodnotu přes 30%, což mimo jiné vede k poškození a zhoršenému otevírání okenních křídel. Také se zvyšuje nebezpečí napadení dřevokaznými houbami. V extrémním případě může dojít na vnější straně nátěru k tvorbě bublin naplněných vodou. Škody je možné eliminovat větráním nebo použitím kondenzačních jednotek.

Vnitřní teplota by neměla nikdy klesnout pod 15 °C. Je vhodné pořídit si vlhkoměr s teploměrem a pravidelně stav místností kontrolovat.

Dřevo nebo plast?

Při rozhodování mezi dřevěnými a plastovými okny je dobré také uvažovat, na kterou světovou stranu okna míří. Pokud pouze na jih, jednoznačně se vám osvědčí okna plastová. Vyhnete se pracné pravidelné údržbě a nátěrům venkovních přesušených a loupajících se dřevěných rámů.

Plastová okna

Moderní doba sází na nové materiály a technické postupy. Plastová okna se tak stala během krátké doby zajímavým řešením v poměru výkon a cena. Navíc se dají potáhnout fólií, která věrohodně imituje dřevo.

Cenově vycházejí plastová okna obvykle lépe. Plastová okna mají nesporné výhody také v rámci úspor času i energie. Jsou stabilní ve vlhkém prostředí, odolávají výkyvům počasí, mají vynikající izolační vlastnosti. Orosení vnitřních okenních skel ukazuje relativní vlhkost v domě, a je především podnětem k vyvětrání, čímž předejdeme vzniku plísní.

Plastová okna v novostavbě

V rámci novostavby jsou plastová okna tvarově stabilní. Relativní vlhkost místností je potřeba snižovat pomocí pravidelného větrání spíše z důvodu možného poškození zdraví obyvatel domu či vnitřních dřevěných prvků. Větráním tak bráníme kondenzování vody uvnitř domu a možnému vzniku plísní.

Rosení skel plastových oken

Dolní část skla je nejstudenější místo okna, a proto zde může docházet ke kondenzaci páry nebo tvorbě kapek. To je důsledek vysokých izolačních schopností skel a zároveň špatného nebo nedostatečného větrání či neudržování správné teploty v místnosti. Plastová okna samotná tudíž nejsou příčinou orosení vnitřních skel, ale dokonale ukazují vysokou relativní vlhkost v domě a jak už bylo řečeno výše, rosení skel je jasným podnětem k otření a osušení skel a řízenému větrání.

5.10.2017

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

V Praze se letos prodalo o čtvrtinu bytů méně

V Praze se letos prodalo o čtvrtinu bytů méně, ilustrační foto: Praha Press

Propad rezidenčního trhu v Praze pokračuje, letos se prodalo o čtvrtinu bytů méně. V prvním čtvrtletí letošního...

Nový solární park v sídle firmy Viessmann byl připojen k síti

Nový solární park v sídle firmy Viessmann byl připojen k síti, foto: Viessmann

Další stavební kámen v projektu Efektivita Plus určuje měřítka při vlastní výrobě elektřiny. Vlastní výroba...

BMW otevřelo kampus zaměřený na autonomní jízdu

BMW otevřelo kampus zaměřený na autonomní jízdu, foto: BMW AG

BMW Group slavnostně oficiálně otevřela svůj kampus pro autonomní jízdu v Unterschleißheimu nedaleko Mnichova.

Navštivte slavný italský veletrh Salone del Mobile2018, Milano, Itálie

Navštivte slavný italský veletrh Salone del Mobile2018, Milano, Itálie, ilustrační foto Milano, Igor Saveliev, pixabay. com

Mezinárodní veletrh se zaměřením na design, špičkové produkty bydlení, nadčasový luxus s důrazem na inovace,...

reklama reklama reklama reklama