Nákup nové nemovitosti – radost nebo katastrofa?

V dobách nedávno minulých si u nás nemovitost mohl koupit jen ten, kdo vládl dostatkem peněz, eventuelně si je půjčil v rodině či od známých. Nemovitost si lidé kupovali na základě upozornění nebo na inzerát. Ostatní už probíhalo jednoduše. Odhadce provedl ocenění majetku. Notář sepsal smlouvu a u něj proběhlo předání peněz. Po zápisu do katastru nemovitostí byl prodej dokončen.

Jak funguje prodej bez realitní kanceláře

Uplynulo pár let a na v podstatě jednoduchých úkonech se podílí a někdy doslova parazituje několik subjektů. I když si majitel prodává nemovitost sám, stává se situace téměř nepřehlednou.

Energetický štítek a práce odhadce, tím vše začíná

Nově potřebuje prodávající energetický štítek, což samo o sobě může a většinou se to také stává, snižuje hodnotu prodávané nemovitosti. Navíc to stojí nemalé peníze. A to ještě nemovitost neviděl znalec, který vypracuje odhad, tedy další výdaje.

Hypotéka pomáhá?

Výhodou oproti dřívějšku může být pro kupujícího možnost vzít si hypotéku. Výhoda to ovšem nemusí být pro prodávajícího. Jestliže se kupující obrací na banku se žádostí o úvěr, musí využít jejího znalce na odhad ceny nemovitosti. Každá banka může prodávaný majetek odhadnout na jinou hodnotu, což je dosti podivné a navíc ne vždy výhodné pro stávajícího majitele.

Právníci se nenudí, a vydělávají

Prodávající potřebuje právníka, aby nepodepsal nevýhodnou smlouvu a dostal zaplaceno. Kupující potřebuje také právníka, aby vše proběhlo, jak má. Kdo vydělá? Banky. Právníci.

Kromě toho kolem vytrvale krouží finanční poradci, kteří si také chtějí urvat svůj díl. Advokát ale také může být současně finančním poradcem. No, vyznejte se v tom.

Do hry vstupuje realitní kancelář, výhoda nebo průšvih?

Prodávající. Všude je samý profesionál, ale pokud jím nejste vy sami, buďte velmi opatrní. Nezkušený prodávající spoléhá na slogany o maximálním servisu a právních službách bez starostí. Nikdy ale nemusí vidět peníze za prodej svého majetku.

Makléři obvykle nutí prodávajícího, aby podepsal ve smlouvě klauzuli, že provize z prodeje jde makléři.

Často se ale stává, že si prodávající nemovitost prodá bez pomoci realitní kanceláře. Co může nastat? Makléř přesto chce svoji provizi. Co je psáno, je dáno. Jde často o statisíce. Braňte se? Vždyť jste podepsali ve smlouvě, že s provizí pro RK souhlasíte.

Kupující je u realitní kanceláře také bez jakékoliv jistoty

Právníci a smlouvy –  uvědomte si, koho právník realitní kanceláře skutečně zastupuje. Je to jisté, zastupuje realitní kancelář. Nebo je majitel realitní kanceláře sám právníkem? Bez svého právníka proto vůbec nic nepodepisujte, protože je s nákupem nemovitosti spojeno několik smluv, například rezervační, o smlouvě budoucí, zaplacení zálohy, o úschově peněz u advokáta, a další.

Úvěr?

Zdánlivý dostatek bank poskytujících úvěr na bydlení je ošidný. Iniciativně se chopíte realizace a zjistíte si banku, která vám poskytne nejlepší podmínky. Při troše smůly ale vaše realitní kancelář nemá smlouvu s vámi vybranou bankou, a proto vám nevyjde vstříc a nabídne úvěr jinde. Podstatné je, co máte ve smlouvě.

Pokud je psáno, že realitní kancelář úvěr zajistí a vy jste to podepsali, rozhodně neplatí, že je vaše půjčka výhodná. Realitní kancelář z každého úvěru získává provizi. Čím výhodnější úvěr pro banku a zprostředkovatele, tím vyšší zisk, ale pro ně. Váš obchod se může prodražit o několik desítek nebo i stovek tisíc.

Maximální servis, a co to znamená v praxi.

Dostanete dostatek informací? Jaký je skutečný stav nemovitosti? Nevázne na ní břemeno, které nehodláte akceptovat? Není plánována v okolí skládka, obecní silnice nebo nějaká nepříjemná stavba? A není náhodou za tím krásným kopcem prasečák? Je vše v pořádku v zápisu na katastru? Nejsou v kupovaném domě fiktivně zapsány cizí osoby? Například cizinců se jen tak nezbavíte, to víte, mají svá práva.

Původního majitele stíhají exekutoři a vy budete mít v novém domově mnoho bezesných nocí? Kupující si musí zjistit v okolí, zda v místě nebývají záplavy. Je nutné vědět, jestli nebyl kontaminovaný pozemek kolem nemovitosti nebo nejsou jedy přímo v ní. A navíc, o sousedech se mnoho nehovoří, ale nepádí pryč prodávající právě kvůli nim? O současném stavu si každý udělá úsudek za pomoci odborníka. Určitě se vyplatí zeptat se na nemovitost místních - vždy se najde někdo, kdo vám popovídá celou historii nejen vašeho vysněného domečku.

Jak je zřejmé, při dnešních obchodních praktikách musí prodávající i kupující jednat velmi obezřetně.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

TSK zahájila hlavní bourací práce na uzavřené části Libeňského soumostí

foto: ÚMČ Praha 8

Technická správa komunikací spustila 4. dubna 2024 hlavní bourací práce, související s rozsáhlou rekonstrukcí Libeňského...

DPP znovu vyhodnotí vítěznou nabídku na zhotovitele druhého úseku metra D

Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy, Metroprojekt

Dopravní podnik hl. m. Prahy aktuálně získal nové informace v souvislosti s ověřením detailů jedné z referencí...

Ceny bytů i rodinných domů v uplynulém roce v Česku klesly

Ilustrační foto: Praha Press

ČSOB Index bydlení: Rok 2023 přinesl levnější byty i domy, ceny pozemků dále rostou.

Podpora energetické úspory veřejných budov

Ilustrační foto: Praha Press

V novém balíčku výzev z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 je připraveno více než 700 milionů...

reklama
reklama