Pavilon Z: šedesátník s unikátní střechou, pod kterou se vejde veletrh i olympijský festival

Středobodem olympijského festivalu, který během zimní olympiády v Pchjongčchangu hostí Brno, je od pátku 9. února 2018 monumentální kupole pavilonu Z na brněnském výstavišti.

Téměř šedesát let stará památkově chráněná budova s unikátní střešní konstrukcí tak opět dokazuje, jak nadčasová a univerzální je.

Je to pravděpodobně poprvé za existenci pavilonu Z, kdy v něm na skutečném ledu bruslí hokejisté i veřejnost. Myšlenka umístit do pavilonu kluziště ale rozhodně nová není. V archivu společnosti Veletrhy Brno se podařilo dohledat dokument, který vyčísluje náklady na umístění hokejového hřiště či kluziště v hale. Podle pracovníků národního podniku ČKD Choceň by stavba hřiště přišla na 2 miliony tehdejších československých korun, rozebíratelné tribuny by byly ještě o půl milionu dražší a dalšího čtvrt milionu by spolkla nová strojovna. Dodací doba by byla až dva roky. Zřejmě i proto nikdy kluziště v pavilonu nevzniklo.

V současnosti se objevují názory, že by se pavilon Z mohl přestavět na víceúčelovou hokejovou halu. Tomu ve skutečnosti brání hned několik faktorů. Především je to sice unikátní, ale velmi subtilní konstrukce, na kterou nelze téměř nic zavěšovat. Je proto nereálné umístit na ni například sedmitunovou zábavní kostku, která je dnes standardně součástí všech extraligových stadionů. Zpevnění konstrukce by pak jen těžko prošlo přes pravidla památkové ochrany.

Jedinečná střešní konstrukce pavilonu Z nemá dvakrát ráda ani velké hromady sněhu. Projektanti sice v souladu s normami spočítali dostatečnou rezervu pro zatížení sněhem, jenže ten po parabolice střešní konstrukce velmi rychle sjede na ochoz pavilonu.

Žádná radost není ani vytápění pavilonu. Zvýšit teplotu byť jen o jediný stupeň představuje obrovské energetické náklady. Pokud je navíc rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou vyšší, kondenzuje na střešní konstrukci voda a to jí příliš nesvědčí.

16.2.2018; Veletrhy Brno, a.s.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Jak nejlépe zabezpečit byt proti zlodějům?

Jak nejlépe zabezpečit byt proti zlodějům, foto: NEXT

Odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT odpovídá na nejčastější dotazy týkající se zabezpečení...

Skanska začíná druhou etapu rekonstrukce 8 kilometrů dálnice D11

ilustrační foto: Praha Press

Po zimní technologické přestávce zahájila Skanska 1. dubna 2019 druhou etapu plánované rekonstrukce osmikilometrového...

Chystáte se pořizovat domů nové osvětlení?

Chystáte se pořizovat domů nové osvětlení?, ilustrační foto: Praha Press

Určitě budete uvažovat o LED zdrojích. Pojďme se tedy společně podívat, jak je to s údaji na obalu například takové...

Vyvlastňování bytů v Praze?

Vyvlastňování bytů v Praze, ilustrační foto: Praha Press

Trestat majitele prázdných bytů vyšší daní je jen prvním krokem k jejich nucenému vyvlastnění.

reklama reklama