Před pěti lety byla otevřena nejvyšší budova v Česku: AZ TOWER

Před pěti lety, 26. června 2013, byla slavnostně zkolaudována nová nepřehlédnutelná dominanta moravské metropole.

Na jižním předměstí Brna během dvou let stavebních prací vyrostl AZ TOWER, se 111 metry nejvyšší budova v Česku a jeden z nejmodernějších multifunkčních objektů v zemi. Právem se dočkal řady tuzemských i mezinárodních ocenění a stal se jedním ze symbolů města Brna.

AZ TOWER nepřestává poutat pozornost laické i odborné veřejnosti, médií a především pak klientů ani po pěti letech od otevření. Sto jedenáct metrů vysoká věž na jižním předměstí Brna se utěšeně zaplnila. Bílooranžový elegantní mrakodrap obsahuje 2 podzemní a 30 nadzemních podlaží. Moderní multifunkční objekt nabízí zhruba 18.000 m2 obchodních, kancelářských a rezidenčních ploch. Ve dvou podzemních patrech zaparkuje 272 aut. V obchodní galerii, která prochází přes první tři podlaží budovy, se nachází atrium s recepcí, 14 obchody, kavárnou, restaurací, archivem a také fitness centrem. Kancelářské prostory v 5. až 22. podlaží jsou řešeny jako otevřené dispozice s možností variabilního řešení dle přání a požadavků svých uživatelů.

„Těžíme z výborné lokality mezi železničním koridorem Brno-Břeclav a hlavní komunikací ve směru na Vídeň, v administrativní a obchodní zóně. Návštěvníci a klienti pozitivně vnímají to, že budova je v dosahu dálnice, s pohodlným příjezdem od Prahy, Vídně i Bratislavy. Do budoucna se jí pozitivně dotýká i přesun brněnského hlavního nádraží a s ním očekávané ještě lepší propojení dopravní infrastruktury," upozornil Ing. Petr Hušek, manažer PSJ Investors.

V posledních šesti podlaží výškové budovy vzniklo 17 apartmánů, přičemž ve 28. a 29. podlaží se nachází luxusní mezonet s bazénem. Díky navržené koncepci se všechny apartmány řadí mezi nejprestižnější a nejvýše umístěné v ČR. V přilehlé dvoupodlažní přízemní budově je umístěn komplex s kancelářemi a autosalonem včetně autoservisu osobních automobilů.

Viditelné jsou i energetické úspory

Pět let provozu bezezbytku potvrdilo, že AZ TOWER představuje kvalitně provedenou stavbu a příkladnou nízkoenergetickou budovu. Využívá jedinečných třicetimetrových hloubkových energetických pilotů, které díky tepelným čerpadlům v zimě jímají teplo a v létě budovu ochlazují. Unikátní je také systém kombinace přirozeného a nuceného větrání v kancelářích a apartmánech. Celou jižní fasádu výtahové šachty, která má celkovou plochu 700 m2, pokrývají fotovoltaické panely s výkonem 250 kWh, které slouží jako zdroj elektrické energie. Pět rychlovýtahů s rychlostí 4 m/s a sofistikovaným systémem řízení provozu umí přeměnit kinetickou energii jedoucí kabiny směrem dolů pomocí regenerativní jednotky na elektrickou energii. Díky tomu může pohon výtahu ušetřit až 25% energie. Systém nuceného větrání atria je vybaven rekuperací za účelem dalšího snížení provozních nákladů.

30. 6. 2018; TZ: PSJ a.s.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Zelené střechy v Česku zažívají boom

Zelené střechy v Česku zažívají boom, ilustrační foto

Zelené střechy jsou významný funkční prvek velkoměst, nikoli jen estetická záležitost. Fungují jako přírodní...

RSTS startuje soutěž o zlaté cihly

RSTS startuje soutěž o zlaté cihly, ilustrační foto

Při uzavření stavebního spoření nebo úvěru u RSTS si nyní klienti mohou navíc zasoutěžit o skutečné zlaté...

Praha City Center, Polygon House a Václavské náměstí 9 mění správu

Foto: Cushman & Wakefield

Nové mandáty na správu kancelářských budov získala společnost Cushman & Wakefield.

Nová zelená úsporám je v běhu

Foto: archiv SFŽP ČR

Nová zelená úsporám nabídne dotace na zateplení svépomocí, výměnu kamen i kompletní vyřízení přes internet.

reklama reklama reklama
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
reklama