V zimě se v Austrálii příliš neohřejete. Energetická řešení i průšvihy

Na opačné straně zemské polokoule jsou roční období v přesně opačných měsících než u nás. Léto trvá od prosince do února, zima je od června do srpna. V červenci je vrchol zimy. V mnoha horských střediscích se lyžuje. A zima je tu jako jinde - sníh, mráz, ledový vítr. Ustálené představy o australském kontinentu navozují pocit, že je zde stále velmi horko. To ale neplatí pro všechna místa. Existují tady velké klimatické rozdíly. Když vám někdo bude tvrdit, že je v Austrálii stále hezky, nevěřte mu..

Například Tasmánie má klima podobné Anglii. V létě je maximálně 22°C, v zimě průměrně kolem 12°C. Jižní Austrálie má středomořské klima, lednové teploty zde mohou dosahovat 28 až 48°C, V červenci je vlhko, fouká vítr a bývá kolem 15°C. Adelaide v Jižní Austrálii se letos třáslo zimou. Teplota klesla pod 11 stupňů.

Stát Nový Jižní Wales a s ním i oblíbené Sydney (4,3 mil. obyvatel) spadá do subtropického pásma. Letní teploty se pohybují kolem 30°C, v zimě je průměrná teplota 17°C. Zima je také doprovázena silnými dešti a ledové kroupy nejsou nic zvláštního. Zhýčkaní příjemným počasím během většiny roku máte v zimě pocit, že je mnohem chladněji, než vám ukazuje teploměr. V letošním roce zažili obyvatelé nejchladnější dny. Déšť doprovázel nepříjemný vítr, teploty klesly až o 10 stupňů pod průměr.

Queensland patří v létě mezi nejteplejší místa, v zimě na jihu je příjemných 28°C. Příjemnou zimu má i Severní Austrálie, včetně Darwinu, kdy je od května do října suché období a průměrné teploty se pohybují kolem 25°C. Od listopadu do dubna je mokré období, kdy se vyskytuje hodně srážek a je vysoká vlhkost vzduchu, teploty šplhají ke 30°C.

Zima v domě

Hlavním rozdílem oproti České republice je fakt, že většina domů nemá topení. Když už obyvatelé nemohou chladem vydržet, nejvíce využívají přímotopná tělesa. Elektrický radiátor jede v zimě celý den i noc. Efekt není valný. Spotřeba energie je velká, přitom se dům dostatečně nevytopí. Teplo uniká okny, která jsou většinou nekvalitní. Vítr profukuje štěrbinami kolem oken i pode dveřmi. A škvíry kolem domovních otvorů mohou dosahovat tří centimetrů, někdy i více.  Vítr dokonce fouká i elektrickými zásuvkami.

Průvan v domě se utěsňuje, jak se dá. Stěny a stropy jsou tenké a bez izolace. Movitější domácnosti mají plynové vytápění, povětšinou krbem. Krb ovšem není ve všech místnostech. Klimatizace se vyskytuje spíš ve větších firmách. Australští obyvatelé jsou na vtíravou zimu zvyklí. Mnozí se v krátkých kalhotách procházejí městem, my bychom už dávno sáhli po kožichu. Čech žijící několik let v Austrálii zjistí, že se otužil a vůbec nebyl nemocný.

Solární kolektory

Elektrická energie se v Austrálii zdražuje stejně jako u nás. Za posledních pět let stoupla až o 74%. Celkem logicky australská vláda podpořila dotacemi umisťování solárních panelů na rodinné domy. Montážní firmy v Jižní Austrálii se okamžitě vrhly na upevňování solárních desek na střechy. Soukromá výroba solární energie se vyšvihla nad strop stanovený vládou. Vláda nyní přehodnocuje výkupní cenu takto vyrobené elektřiny.

Když předchozí vláda dotace zastavila, v loňském roce obdržela dalších 38 tisíc žádostí o instalaci. Pro vaši představu: jediná firma nainstalovala v Quenslandu solární elektrárny na 82 000 domů, a tisíce domácností na svoje panely ještě čekají.

Nové riziko ohně, špatně připojené kolektory

Austrálie se každoročně potýká se 60 000 požáry. Ve smrtelné vlně požárů každoročně uhoří desítky lidí. Většina ohňů je podle hasičů založena úmyslně. Často uhodí blesk, zapálí stavení a ostatní začnou hořet od něj. Mnohé požáry vznikají při „řízeném“ vypalování trávy, nebo dokonce při venkovním grilování. Novým druhem požárů domů jsou neodborně připojené solární elektrárny.

Počet požárů od solárních panelů stoupal tak rychle, že vláda stanovila audit, který prověřoval instalace u rodinných domů, společenských budov i sportovišť. Ze tří set domovních instalací byla více než polovina nevyhovujících, včetně posuzovaného rizika požáru. Při realizovaném množství solárních panelů je to děsivé číslo. Ve fungující australské legislativě proto není překvapením, že více než třetina prověřovaných firem přišla o licenci.

Solárně-větrná elektrárna

K využití obnovitelných zdrojů energie se rozhodla australská společnost Enviro Mission, která připravuje solárně termální elektrárnu. Solární věž o výkonu 200 MW bude soustřeďovat sluneční energii na plochu pod sebou, která ohřeje vzduch a ten bude proudit do větrných turbín, generujících elektrickou energii. Po dostavbě by mohla elektrárna zásobovat 200 000 domácností a ušetřit ročně až 900 000 tun CO2.

Zajímavá je i solární elektrárna jinak - australská firma Sunergy testuje v Indii nový typ solární elektrárny. Tato pokusná solární elektrárna plave na vodě.

Největší australská větrná elektrárna

Největší větrná farma je instalovaná v Západní Austrálii. Je umístěna 80m n.m, nedaleko pobřeží. Pouze 7 dní v roce tady nevane dostatečně silný vítr k roztočení vrtulí. Každá turbína vyprodukuje 1800 kW energie. Všech 12 větrných elektráren pokrývá 75% spotřeby elektřiny nedalekého města Albany, které má kolem 15 000 domů.

Futuristická lopatková turbína

Do zahrad k rodinným domům nabízí firma Renewable Energy neobvyklé kruhové turbíny se třiceti lopatkami Eco Whisper. Turbína se natáčí po větru. Sklopný stožár je vysoký 21 m. Ročně je tato netradiční větrná elektrárna schopná vyrobit až 40MWh.

Pro a proti

Boj proti rostoucím nákladům na energii vede lidskou společnost k výrobě nových zřízení na zajištění dostatku čisté energie pro vzrůstající populaci. Přesto se najde i jiný negativní názor než to, že větrné elektrárny nezapadají do přírody a prostředí hyzdí.

Proti výstavbě dalších větrných elektráren bojují australští ochránci přírody. Zjistili totiž, že větrné elektrárny, které vyrostly podél migračních tras ptáků, ohrožují jejich životy a reprodukci. Konkrétně divoký papoušek neoféma oranžovobřichá je jako druh ohrožený a na jeho záchraně se podílí několik zoologických zahrad.

Australské neobvyklé biopalivo

Větrná a solární energie poskytuje přerušované zdroje energie. Jako neobvyklé řešení energetické potřeby národa navrhl výzkumný tým nové palivo původně pouze pro elektrárnu Wallerawang. V centru Nového Jižního Walesu má být vysázeno 200 000 stromů blahovičníku, které budou spáleny pro výrobu elektřiny. Stromy vytvoří nejen biokoridor pro ptáky a zvířata, ale postupně budou zpracovány jako spolehlivý zdroj pro elektrárnu. S výsadbou se již začalo. Během budoucích deseti let budou stromy pro elektrárenské využití vysázeny v několika desítkách tisíc hektarů i v Západní Austrálii.

Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

DPP znovu vyhodnotí vítěznou nabídku na zhotovitele druhého úseku metra D

Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy, Metroprojekt

Dopravní podnik hl. m. Prahy aktuálně získal nové informace v souvislosti s ověřením detailů jedné z referencí...

Ceny bytů i rodinných domů v uplynulém roce v Česku klesly

Ilustrační foto: Praha Press

ČSOB Index bydlení: Rok 2023 přinesl levnější byty i domy, ceny pozemků dále rostou.

Podpora energetické úspory veřejných budov

Ilustrační foto: Praha Press

V novém balíčku výzev z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 je připraveno více než 700 milionů...

Úspěšná rekonstrukce Průmyslového paláce pokračuje

Foto: Rekonstrukce Průmyslového paláce/ MHMP

Obnova Průmyslového paláce na pražském Výstavišti pokračuje podle plánu i dva roky po zahájení náročných prací.

reklama
reklama