Hospodářská komora ČR je proti opětovnému zvýšení základního kapitálu pro s.r.o.

Úvahy o opětovném zvýšení základního kapitálu firem s ručeným omezením ze stávající 1 Kč považuje Hospodářská komora ČR za nepřijatelné. Takový krok by nepochybně narušil podnikatelské prostředí a nepřispěl by k podpoře začínajících podnikatelů a konkurenceschopnosti firem obecně.

Od změny, kterou s sebou přinesl nový zákon o obchodních korporacích, jenž umožňoval zakládání „eseróček" za korunu, totiž uplynul pouhý rok. Sotva snížení kapitálu začalo platit, už má být zrušeno, přitom právě stabilita a neměnnost pravidel je jedním z hlavních stavebních kamenů kvalitního podnikatelského prostředí. Domníváme se, že se jednokorunová možnost založení společností za uplynulý rok v žádném případě nestihla dostat do povědomí začínajících podnikatelů.

Je však potřeba vnímat i další aspekty - zvýšení základního kapitálu (například zpět na původní úroveň) je v rozporu s evropskou směrnicí o podpoře malého a středního podnikání, jde proti podpoře inovativních podnikatelských záměrů, či mladých podnikatelů, kteří se snaží svůj byznys rozjet úplně poprvé a celkově nepřispívá k rozvoji dalšího podnikání a konkurenceschopnosti českého podnikatelského prostředí.

Stát by měl také vnímat skutečnost, že podnikání prostřednictvím s.r.o je pro stát i z hlediska daňového anebo budoucího penzijního zabezpečení těchto osob daleko výhodnější než forma OSVČ .

Dalším problémem zvažované změny je fakt, že začínající podnikatelé mnohdy nemají tak velký kapitál, aby mohli investovat do založení společnosti několik set tisíc korun, přičemž nemusí platit, že tato částka bude „zárukou".

Hospodářská komora upozorňuje, že zákon tak, jak je postaven, se dá snadno obejít vložením a následným výběrem kapitálu například již po 24 hodinách.

Další kličkou je i nákup již založených tzv. „prázdných s.r.o." za výrazně nižší cenu. Do jisté míry by proto stát tyto praktiky návratem k vyšší částce znovu začal podporovat, a to jistě není účelem.

Hospodářská komora prosazuje snížení nákladů na notáře a další, chce větší elektronizaci a rychlejší procesy – tedy podporu podnikatelského prostředí a zajištění jeho stability tak, jak jej ostatně ve svém programovém prohlášení deklarovala i vláda ČR.

TZ: Hospodářská komora ČR

Komentáře

K článku bylo přidáno 2 komentáře.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Monika Č. 28.1.2015 9:26

Pan Marek H. má naprostou pravdu. Mimo jiné by bylo načase, aby se zákony ČR stabilizovaly. Podnikatelé jsou otráveni stále novými daňovými předpisy, dodatky a změnami. Je zajímavé, že obory, kde podnikají politici, například lázeňství, mají výhody, o kterých se normálním podnikajícím osobám ani nezdá. Jsem zvědavá, jak to tady půjde dál. M.

Marek H. 27.1.2015 15:38

Jakékoli úvahy o opětovném zavedení vyššího ZK jsou nesmyslné. Vždyť jedním z hlavních argumetů pro jeho snížení na symbolickou korunu byla i skutečnost, že ZK v jakékoli výši neplní ochrannou roli pro věřitele, neboť podnikatel musí tento pouze složit při zakládání, ale dále už není kontrolováno, zda ho dále ve společnosti drží. I proto bylo součástí ZOK zavedení dalších garančních nástrojů, jako jsou test insolvence, odpovědnost jednatele nebo stanovení o správě majetku, viz http://www.smartcompanies.cz/aktuality/zakon-o-obchodnich-korporacich-2.-dil-545/ . Nedělám si ale žádné iluze, že zákonodárci budou jednat ve smyslu moderního podnikání.

Česko letos zažije převody firem za miliardy

Foto: ilustrační/pixabay

Patria: Stovky majitelů kvůli změně daní urychlí prodeje.

Letiště Praha je v provozním zisku

Foto: Letiště Praha, a.s.

Meziročně si polepšilo o 900 milionů.

Aero letos navýší výrobu pro Airbus o 80 procent

Foto: ©AIRBUS S.A.S. 2018 – computer rendering by FIXION-MMS/aero.cz

Ve Vodochodech vzniká hrana křídla pro dopravní letoun A220.

ČSÚ spustil aplikaci zaměřenou na zahraniční obchod

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Český statistický úřad spustil novou vyhledávací aplikaci: Databáze zahraničního obchodu se zbožím.

reklama
reklama
reklama