Padělaných bankovek loni opět ubylo

V roce 2018 bylo na území České republiky zadrženo 1 011 kusů padělaných a  pozměněných českých bankovek a mincí, což bylo o 307 kusů méně než v roce 2017. Hodnota zadržených platidel dosáhla téměř 1,2 mil. Kč. Nejvíce padělanou českou bankovkou zůstává tisícikoruna.

Stejně jako v předchozích letech byla většina padělků českých bankovek zadržených v  roce 2018 vytištěna na inkoustových tiskárnách – jednalo se o 895 kusů, tj. více než 90 % všech zachycených korunových bankovek. Padělků zhotovených na barevných tonerových kopírkách bylo zajištěno pouhých 81 kusů. Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky hodnoceny nejčastěji 4. stupněm nebezpečnosti, tedy jako méně zdařilé. Na těchto padělcích nejsou zpravidla ochranné prvky napodobeny vůbec, nebo se jedná pouze o jejich jednoduchá napodobení.

„Počet zadržených padělků v České republice sice rok od roku klesá, ale riziko, že se falešné peníze mohou dostat do rukou někomu z nás, přetrvává. Proto bychom i nadále měli při hotovostních operacích věnovat platidlům, a to zejména bankovkám, dostatečnou pozornost", uvedl člen bankovní rady Vojtěch Benda.

V České republice připadá cca 1 kus padělku na 10 000 obyvatel. Nejvíce padělků českých bankovek bylo zadrženo tradičně v Praze (447 kusů), dále pak v Jihlavě (92) a v Brně (64).

Po zahrnutí zahraničních měn činil loňský počet zadržených padělků 2 111 kusů, tj. o 739 méně než v roce předchozím. Jedná se o čtvrtý meziroční pokles v řadě. Padělaných a pozměněných zahraničních platidel bylo v roce 2018 na našem území zadrženo 1 100 kusů, což je o 432 kusů méně než v předchozím roce. Jejich hodnota v přepočtu podle kurzovního lístku z 31. prosince 2018 činila téměř 1,9 mil. Kč.

Návod na kontrolu ochranných prvků bankovek nabízí ČNB např. v mobilní aplikaci České peníze, v interaktivních vzdělávacích hrách, na svých webových stránkách nebo v informačních letácích.

Markéta Fišerová, ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

8. 3. 2019, T. Z.: ČNB

Komentáře

K článku bylo přidáno 1 komentář.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Helena Nováková 21.3.2019 16:51

Zajímalo by mě, kolik kusů se ročně padělá v měně euro a dolar (americký).

Evropská investiční banka půjčí Česku první 3 miliardy na modernizaci železnic

ilustrační foto: Praha Press

Ministerstvo financí uzavřelo s Evropskou investiční bankou (EIB) úvěrovou smlouvu do výše 3 miliardy korun na financování...

Na nové dobíjecí stanice elektromobilů půjde dalších 130 milionů

Na nové dobíjecí stanice elektromobilů půjde dalších 130 milionů, foto: MD ČR

Ministerstvo dopravy vyhlásilo již třetí výzvu Operačního programu doprava (OPD) pro zájemce o výstavbu dalších...

Nabídka prodeje penzionu v Národním parku Bavorský les

Gästehaus-Privat-Pension

Německo, Bavorský les, Lam. Prodej fungujícího penzionu bez provize, přímo od majitele.

reklama reklama
reklama
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
reklama