Čekají na vás bílé noci, půlnoční slunce, harmonické a čisté Finsko

Novodobí cestovatelé směřují do Finska za charakteristickou architekturou, skandinávským designem, na výlety do lůna přírody a velmi často za rybolovem.

Skupiny turistů a cyklistů využívají rovinatou krajinu s nízkými kopci, protkanou řekami s vodopády, posetou jezery, pokrytou smaragdovými tajemnými lesy, lemovanou rozeklanými fjordy a mořem. Jezera pokrývají 10 % plochy země, lesy dalších 76 %.

Foto ©Visit Finland

Finsko je jednou z mála zemí na světě, která se stále zvětšuje. Od poslední doby ledové se izostaticky zvedá každý rok až o 8 mm a zvětšuje se tak zhruba o 7 km2. Pro mnohé z nás je nepředstavitelné, že voda z jezer je ve většině nejen perlivě čistá, ale také pitná. V sezóně jsou lesy plné hub, které ovšem nehledáte, ale sbíráte. Vybíráte si jen tu správnou velikost, která se vám líbí.

Foto ©Visit Finland

Teploty v zimě se mohou měnit velmi rychle

Počasí ovlivňuje Golfský proud a podnebí západní Sibiře. Léta jsou horká a krátká, zimy dlouhé a studené. V zimě je většinou všude sníh a ticho. Teploty se mohou zejména v zimě rychle měnit až o několik stupňů během jednoho dne. Obvykle v listopadu zamrzají jezera, s přibývajícími stupni pod nulou zamrzají i okolní moře.

Foto ©Visit Finland

Na severním konci Finska slunce sice zapadá, ale nenastane tma, taková situace trvá po 73 dnů. V zimě slunce nevyjde 51 dnů. V době letního slunovratu nastávají známé bílé noci. Čtvrtina finského území leží za polárním kruhem, díky tomu se zde dá zažít tzv. půlnoční slunce.

Finové jsou relativně uzavření

Zdánlivě nemluvní a plaší Finové jsou ve své podstatě příjemní i ochotní pomáhat. Jejich upřímnost však mnohé cizince poněkud vyleká. Příkladem může být odhozený nedopalek cigarety na chodník. Kolemjdoucí se skloní, nedopalek zvedne a slušně upozorní, že tohle se ve Finsku nedělá.

Foto ©Visit Finland

Finové nepodvádí, v hromadné dopravě nejezdí načerno, nechodí a nejezdí na červenou, dodržují silniční předpisy, při nehodách jsou korektní, neodhazují a třídí odpadky, exkrementy po psech nikde neuvidíte. Finové se vás nesnaží na tržišti nebo v obchodě podfouknout, jak je až únavné u některých jižních národů. Ve škole se chovají klidně a neopisují. V zaměstnání neznají stres a vědí, jaký má kdo plat. Bez kávy nezačnou den a většinou milují alkohol.

Foto: © Miikka Niemi / Flatlight Films, Visit Finland

V jejich domácí kuchyni vás může překvapit další místnost, která je vlastně velkou mrazničkou plnou zásob na dlouhé zimní období. Najdete tu třeba půlku prasete, všechny druhy masa, ryb, zeleniny i zmrazené cukroví a dorty nebo několik druhů chleba.

Pokud Fin použije výraz: perkele, znamená to, že dotyčného poslal někam, a ne zrovna slušně. Hned si uděláte obrázek o tom, že ta plachost je jen prvním dojmem. Finové jsou prostě normální, ale většinou opravdu velmi zdvořilí.

Skandinávský design

Světová ocenění za architekturu a design obdrželo mnoho finských umělců, kteří dávají důraz na funkci a elegantní tvar. Většina jejich děl vychází z přírody, která je obklopuje a fascinuje. Každý z umělců by si zasloužil samostatný článek a zvláštní pozornost.

Foto: © Georg Slickers, Wikimedia.org

Pro fanoušky krásna uvádíme několik legendárních jmen: Alvar a Aino Aalto, Tapio Wirkkala, Harri Koskinen, Klaus Haapaniemi, Ilmari Tapiovaara, Heikki Orvola, Mia Wallenius, Anne Kaivo-oja, Timo Etula, Teresa Frausin, Hilla Rudanko, Anssi Kankkunen, Juho Grönholm, Antti Nousjoki, Samuli Woolston, Marco Casagrande, Aamu Song, Johan Olin, Risto Huttunen, Santeri Lipasti, Pekka Pakkanen, Ville Hara, Linda Bergroth.

Sauna je součástí finské kultury

Dlouho si uvědomujeme, že je sauna s Finskem samozřejmě spojena. Saunování je finským historickým rituálem a od pradávna byla součástí rodinného života. Provozuje se nejen ze zdravotních a očistných důvodů, ale v sauně lidé léčili z nemocí, rodily se tam děti, řešily se rodinné spory a hledala se řešení problémů. Sauna a ledová voda po ní smyla všechno zlo.

Sauny najdete všude. Jsou ve veřejných plaveckých bazénech, v hotelích, na ubytovnách, včetně vysokoškolských. V rodinných domech sauna nikdy nechybí. Životní filozofie nespoutané přírody se odráží i v nové bytové výstavbě, bez sauny se bydlení zkrátka neobejde. Na saunu můžete dokonce natrefit i při svých cestách v přírodě. Každý, kdo venku veřejnou saunu bez obsluhy použije, po sobě uklidí, aby další příchozí mohl zažít stejně příjemné pocity ze saunování.

Národ chatařů a chalupářů

Chataření a chalupaření je Finům stejně blízké, jako nám. Ve Finsku je více než půl milionu chat, obvykle je najdeme u jezera. Když majitelé dorazí na místo, vyvěsí v okně vlajku, aby dali svým sousedům na vědomí, že se mohou navzájem navštívit nebo se třeba společně saunovat.

Foto ©Visit Finland

Po saunování vběhnou do jezera. V zimě společně vysekají díru do ledu a horká těla ochladí v drasticky studené vodě. Samozřejmou součástí chaty je nejen sauna, ale většinou také pramice nebo loď, určená na projížďky po jezeře a pro rybolov.

Turistika v létě, sportování v zimě

Dlouhé letní noci lákají k procházkám, koupání v jezerech a pobytům pod hvězdami v ekologických přírodních táborech, kde si můžete rozdělat oheň. Při svých cestách potkáte zvířata v přirozeném prostředí. Je dobré dbát na rady a pokyny průvodců, protože ve zdejší divočině žijí medvědi, vlci a další vzácná zvířata.

Foto ©Visit Finland

Existují přírodní parky, kde za poplatek můžete pozorovat a fotografovat medvědy. Doma možná budete vzpomínat na úžasné léto, přírodní a rybářské zážitky. Nebo se rozhodnete pro zimní pobyt, kdy vás čeká bruslení, sáňkování, lyžování či adrenalinová jízda na sněžných skútrech.

Finsko stojí za návštěvu a určitě se stane vaší oblíbenou zemí.

16.11.2017; Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Audi, Airbus a Italdesign testují koncept pro leteckou taxislužbu

Audi, Airbus a Italdesign testují koncept pro leteckou taxislužbu, foto: Porsche Česká republika s.r.o.

Audi, Airbus a Italdesign poprvé představili létající a jezdící prototyp dopravního prostředku "Pop.Up Next" na...

Zimní sezonu zahájí Hradozámecký advent

Zimní sezonu zahájí Hradozámecký advent, foto: zamek-vizovice.cz

S příchodem podzimu sezona na památkových objektech ve správě NPÚ zdaleka nekončí. Již v listopadu je pro návštěvníky...

Příjezdy zahraničních i domácích turistů vzrostly

Příjezdy zahraničních i domácích turistů vzrostly, foto Praha Press

Během prvních tří čtvrtletí roku 2018 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v Česku celkem 8,1 milionu...

Dobíhají poslední prohlídky hospitálu Kuks pro rok 2018

Dobíhají poslední prohlídky hospitálu Kuks pro rok 2018, foto: Praha Press

Oficiální turistická sezóna už sice skončila, ale turisté si mohou letos ještě hospitál prohlédnout o vánočních...

reklama reklama
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
reklama
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
reklama