Mariánské Lázně a malebný kraj minerálních léčivých vod

Mariánské Lázně patří mezi nejvýstavnější lázeňská města v Evropě. Mají zajímavou architekturu, čisté udržované parky a největší množství léčivých pramenů u nás. Lázeňské město vklíněné do lesů se právem může chlubit světovými osobnostmi, které se zde léčily a často se sem i vracely.

Příjemnou atmosféru města dotváří kulturní nabídka s množstvím divadelních představení, koncertů, výstav, plesů, večírků, festivalů a pravidelných akcí, které k Mariánským Lázním doslova patří.

Pěší turisté mají na výběr mnoho tras po městě i jeho okolí, stejně tak cykloturisté a vyznavači nordic walking. A zdejší příroda opravdu stojí za poznání!

Udržované elegantní parky přímo ve městě

Parky a lesy se mezi budovami prolínají a vytvářejí pocit, že vlastně nejste ve městě, ale v lůně přírody.

Na oficiálním webu města Mariánských Lázní se dočtete: „Geniální zahradní architekt Václav Skalník nechal zasypat rokle, vysušit bažiny a založil nádherné parky, které mají dnes nejen botanickou, ale i výtvarnou hodnotu. Zbudoval řadu vycházkových cest a altánů. Protékající Úšovický potok jenom dotváří tuto oázu klidu a oddechu."

Jedinečné minerální léčivé prameny

Mariánské Lázně jsou naše druhé největší lázně a jejich bohatství minerálních pramenů dává záruku, že město bude ještě dlouho útočištěm návštěvníků toužících po lepším zdraví. Kolonády a altány zastřešující vyvěrající prameny dotváří půvabný lázeňský vzhled. Přímo v areálu vyvěrá 40 a v okolí kolem 100 pramenů bohatých na obsah oxidu uhličitého a minerálních solí, některé prameny obsahují železo. Místní minerální vody se díky svému složení využívají k léčbě mnoha nemocí.

Naučná stezka Geologický park

Do okolní přírody vás zasvětí Naučná stezka Geologický park, která začíná nad budovou Městského muzea Mariánské Lázně na Goethově náměstí. Procházková trasa má směrové tabule a 24 panelů. Dozvíte se mnoho zajímavostí o geologickém podloží ovlivňujícím kvalitu a chuť minerálních vod. Budete také postupně uvedeni do přehledu o rostlinné a živočišné říši, která je typická pro jednotlivé lokality.

Zachovalé přírodní krásy a vzácnosti

Kopcovitá krajina láká k výletům. Okolí Mariánských Lázní se vyznačuje čistým ovzduším a přírodním bohatstvím v podobě rezervace Chráněná krajinná oblast Slavkovský les o rozloze 606 km². Rozsáhlé lesní komplexy s rašeliništi a rybníky vytváří přírodní zásobárnu vody, která na území České republiky nemá obdoby. Mokřadní a slatinné louky jsou domovem vzácných a chráněných rostlin, včetně lilie zlatohlavé nebo množství vzácných orchidejí či masožravých rostlin. Květena láká vzácné motýly a hmyz. Na území CHKO Slavkovský les bylo zjištěno 48 druhů vážek.

Ve Slavkovském lese se můžeme setkat s mnoha zajímavými ptáky, například čápem černým nebo vzácným orlem křiklavým. Pro lesní prostředí CHKO Slavkovský les jsou typičtí živočichové podhorských a horských lesů. Po mnoha letech se zde objevil bobr evropský. Mnohé zaujme výskyt patnácti druhů netopýrů.

Překvapení může také skýtat vzácná zmije obecná. Zachovalou přírodu mohou návštěvníci také obdivovat z vyhlídek a rozhleden. Celá oblast je protkána sítí dobře značených turistických cest, které vás zavedou v létě i zimě do atraktivních míst přírody a lokální historie. Naučná stezka Smraďoch je přístupná i vozíčkářům s doprovodem.

Motýlí farma

Neobvyklou návštěvu můžete podniknout na soukromou motýlí farmu do obce Žírovice, vzdálenou necelých čtyřicet kilometrů od Mariánských Lázní. Sbírku ve svém domě založil entomolog a sběratel motýlů pan Stanislav Macek. Spatříte tropické motýly, terária s housenkami, můžete si také koupit dárek s motýlí tématikou. V pondělí bývá zavřeno. Více na: motylidum.cz

Jediná Jezdecká akademie u nás

Zaujalo nás, že pouze v Mariánských Lázních najdete střední odbornou školu se zaměřením na aktivní uplatnění žáků v oboru chovu koní a se vzděláním na jezdectví. Jezdecká akademie – Střední odborná škola Mariánské Lázně s.r.o. jako odborná škola poskytuje úplné střední odborné vzdělání s maturitou. Jako jediná v ČR nabízí specializaci zaměřenou na klasické disciplíny jezdeckého sportu a organizaci jezdectví v rámci České jezdecké federace (ČJF) a federace (FEI).

16.11.2017; Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

United Airlines míří do Prahy, od června budou létat do Newarku

United Airlines míří do Prahy, od června budou létat do Newarku, ilustrační foto: United Airlines

Letecká společnost United Airlines dnes oznámila, že bude od 6. června 2019 létat mezi Prahou a Newarkem ve státě...

Dubaj City, fascinující kousek světa

Dubaj City, fascinující kousek světa

Je těžké uvěřit, že toto živé město plné mrakodrapů bylo kdysi malou rybářskou vesnicí. Objev ropy v roce 1966...

Beskydské Pustevny budou praskat ve švech, chystají další atrakci pro návštěvníky

Foto: Destinační management turistické oblasti Beskydy-Valašsko o.p.s 2018

Mnozí z výletníků, kteří vyšlápli na Pustevny, si již všimli, že na kopci nedaleko lanovky roste nová stavba.

Výstava na téma Opava v roce 1968

Výstava na téma Opava v roce 1968, foto: Statutární město Opava

Statutární město Opava ve spolupráci se sběratelem opavských pohlednic a fotografií Janem Dlugošem a historikem Františkem...

reklama reklama reklama
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
reklama
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
reklama