Nejlepší světová města pro život

Nejlepší města k životu jsou každoročně vyhodnocována nejrůznějšími organizacemi. Existuje několik parametrů, podle nichž se určuje, jak kvalitně se v těchto místech žije.

Co vše rozhoduje? Jak má město čisté životní prostředí, jak je přátelské k ochraně přírody, zda nabízí prosperující ekonomiku a dobré mzdy, kvalitu infrastruktury, širokou nabídku kulturních akcí, vyspělé školství, zdravotnictví a nízkou kriminalitu. Některé organizace, které každoročně jmenují nejlepší místa k životu, mají jiná kritéria. Zajímá je názor obyvatel, maximální věk, jakého se dožívají, jak jsou spokojeni se službami či bezpečností. Určujících pohledů může být mnoho. V loňském roce bylo nejlepším městem světa vyhodnoceno Melbourne, dříve to bylo opakovaně Sydney.

Sydney platí daň za nejkrásnější město

Několikrát za sebou bylo nejkrásnějším městem světa vyhlášeno australské Sydney. Kdo mohl, chtěl zde bydlet. Žít v Sydney bylo a je „trendy". Daň za krásu a popularitu si nyní město vybírá. Dříve opatrná a promyšlená výstavba, která pečlivě zachovávala neobyčejného ducha místa, se změnila ve zmatečnou změť. Snad v každé čtvrti trčí k nebi jeřáby připomínající monstra, jež pozřou vše půvabné.

Dravost stavitelů se nevyhnula ani středu města. Všude je prach, zátarasy, omezení, lidičky v pestrých uniformách stavebních dělníků dopravními značkami nabádají ke zpomalení už tak nepříjemně se šinoucí automobilové přepravy. Možná se jednou vše změní k lepšímu, těžko předvídat. Nyní je to však smutný pohled. Každý, kdo sem zavítal před pár lety, by byl nyní hluboce zklamán. Sydney krvácí.

Melbourne tiše předstihlo Sydney

Oč je výstavba v Sydney divoká a život omezující, zdá se, že radní města Melbourne mají jasno. Město musí zůstat čisté, vlídné a příjemné pro život. Ano, i zde se staví, v pozadí jeřáby také uvidíte. Očividně se tu ale buduje rozvahou a citlivým přístupem k obyvatelům, kteří v Melbourne žijí a město milují. K čemuž lze jen s obdivem gratulovat. Není proto velkým překvapením, že Melbourne získalo v roce 2017 světový primát nejlepšího města k životu. Naprosto s hodnocením souhlasím. Je to město přehledné, pulzující, moderní a především vstřícné k životu svých obyvatel. U Melbourne je stále zachován historický duch i nadčasový půvab, přestože vás obklopují nové a architektonicky zajímavé budovy.                                                                                                 

12. 3. 2018 Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Praha je podle TripAdvisoru sedmou nejkrásnější destinací světa

Praha je podle TripAdvisoru sedmou nejkrásnější destinací světa, foto: Praha Press

Praha se v žebříčku 25 nejkrásnějších destinací podle cestovatelského portálu TripAdvisor pro rok 2018 umístila...

Užijte si příjemnou dovolenou u Balatonu v Badacsony Camping

Užijte si příjemnou dovolenou u Balatonu v Badacsony Camping

Největší jezero ve střední Evropě Balaton a jeho příjemné středoevropské podnebí, okolní důmyslně propracovaná...

Památky představí rok šlechtické diplomacie

Památky představí rok šlechtické diplomacie, foto: NPÚ

Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují sezonu, v níž se vydávají po...

reklama reklama reklama
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
reklama