Nejlepší světová města pro život

Nejlepší města k životu jsou každoročně vyhodnocována nejrůznějšími organizacemi. Existuje několik parametrů, podle nichž se určuje, jak kvalitně se v těchto místech žije.

Co vše rozhoduje? Jak má město čisté životní prostředí, jak je přátelské k ochraně přírody, zda nabízí prosperující ekonomiku a dobré mzdy, kvalitu infrastruktury, širokou nabídku kulturních akcí, vyspělé školství, zdravotnictví a nízkou kriminalitu. Některé organizace, které každoročně jmenují nejlepší místa k životu, mají jiná kritéria. Zajímá je názor obyvatel, maximální věk, jakého se dožívají, jak jsou spokojeni se službami či bezpečností. Určujících pohledů může být mnoho. V loňském roce bylo nejlepším městem světa vyhodnoceno Melbourne, dříve to bylo opakovaně Sydney.

Sydney platí daň za nejkrásnější město

Několikrát za sebou bylo nejkrásnějším městem světa vyhlášeno australské Sydney. Kdo mohl, chtěl zde bydlet. Žít v Sydney bylo a je „trendy". Daň za krásu a popularitu si nyní město vybírá. Dříve opatrná a promyšlená výstavba, která pečlivě zachovávala neobyčejného ducha místa, se změnila ve zmatečnou změť. Snad v každé čtvrti trčí k nebi jeřáby připomínající monstra, jež pozřou vše půvabné.

Dravost stavitelů se nevyhnula ani středu města. Všude je prach, zátarasy, omezení, lidičky v pestrých uniformách stavebních dělníků dopravními značkami nabádají ke zpomalení už tak nepříjemně se šinoucí automobilové přepravy. Možná se jednou vše změní k lepšímu, těžko předvídat. Nyní je to však smutný pohled. Každý, kdo sem zavítal před pár lety, by byl nyní hluboce zklamán. Sydney krvácí.

Melbourne tiše předstihlo Sydney

Oč je výstavba v Sydney divoká a život omezující, zdá se, že radní města Melbourne mají jasno. Město musí zůstat čisté, vlídné a příjemné pro život. Ano, i zde se staví, v pozadí jeřáby také uvidíte. Očividně se tu ale buduje rozvahou a citlivým přístupem k obyvatelům, kteří v Melbourne žijí a město milují. K čemuž lze jen s obdivem gratulovat. Není proto velkým překvapením, že Melbourne získalo v roce 2017 světový primát nejlepšího města k životu. Naprosto s hodnocením souhlasím. Je to město přehledné, pulzující, moderní a především vstřícné k životu svých obyvatel. U Melbourne je stále zachován historický duch i nadčasový půvab, přestože vás obklopují nové a architektonicky zajímavé budovy.                                                                                                 

12. 3. 2018 Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Kytarový festival Mikulov 2018 má mezinárodní zvuk

Kytarový festival Mikulov 2018 má mezinárodní zvuk

32. Kytarový festival Mikulov je zajímavým setkáním umělců i obdivovatelů hry na kytaru.

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem se slavnými stříkačkami naší výroby

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem se slavnými stříkačkami naší výroby, foto: cechypk.cz

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně na hasičské...

Dobrá zpráva pro malá plavidla

Dobrá zpráva pro malá plavidla, foto: Praha Press

Malých a rekreačních plavidel se netýká povinnost mít zařízení Inland AIS a Inland ECDIS.

Lotyšsko a jeho hlavní město Riga jsou lákavou destinací pro zvídavé turisty

Lotyšsko a jeho hlavní město Riga jsou lákavou destinací pro zvídavé turisty

Lotyšská republika není velká rozlohou a má jen okolo 2 milionů obyvatel. Leží při pobřeží Baltského moře s pověstným...

reklama reklama reklama
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
reklama