Nestaňte se obětí obchodování s lidmi

Obchodování s lidmi, které je též někdy nazýváno novodobým otroctvím, je považováno za jedno z nejzávažnějších porušení lidských práv obětí a zároveň za jednu z nejvýnosnějších forem organizovaného zločinu.

Oběti jsou často vystaveny krutému zacházení, dochází k porušení jejich základních lidských práv. Ne vždy musí nutně dojít k donucení za použití násilí! Pachatelé mohou k dosažení svých zájmů využívat i nenásilných forem jako např. zneužít neznalosti jazyka a místních zvyklostí u cizince v dané zemi, jeho osobní či finanční situace, závislosti či tísně, pachatelé mohou žádat neúměrně vysokou částku za zprostředkování cesty a práce, zadržovat cizinci pas, či jiné doklady apod. Oběti bývají zlákány pod falešným příslibem dobře placené práce a následně zneužity, ať už za účelem sexuálního, pracovního, či jiného vykořisťování. V ČR byl nárůst obchodu s lidmi zaznamenán ve spojitosti se specifickou migrační situací po pádu železné opony na počátku 90. let minulého století, kdy čeští občané vyjížděli za prací především na „Západ". Se sílící ekonomikou se v průběhu 90. let ČR stala z původně země zdrojové, též významnou zemí cílovou a tranzitní.

Riziko, že se stanete obětí obchodování s lidmi nelze vždy zcela eliminovat, lze ho však významně snížit!

Pokud se chystáte za prací do zahraničí VŽDY:

Okopírujte si cestovní doklady a ty mějte vždy při sobě. Informujte své blízké o místě, kde budete práci vykonávat a o jakou práci se jedná. Poskytněte svým blízkým kontakt na zaměstnavatele. Pokud jedete ve společnosti, vždy informujte své blízké o kontaktních údajích na tuto osobu. Nepodepisujte smlouvu v jazyce, kterému nerozumíte. Zjistěte si obecné podmínky      práce pro zaměstnance v dané zemi. Zjistěte si detailní informace o společnosti či zaměstnavateli, pro kterého budete pracovat. Zajistěte si zpáteční jízdenku/letenku apod. Mějte při sobě finanční obnos k pokrytí základních nákladů spojených s pobytem v dané zemi na několik dní. Zjistěte si kontakt na příslušný zastupitelský úřad ČR. Buďte obezřetní, pokud je vám    práce zajišťována přes zprostředkovatele. Obvyklý plat, způsob vyplácení mzdy, frekvenci jejího vyplácení, obvyklou délku pracovní doby atd.

Více informací najdete na: www.mzv.cz

22. 1. 2013, TZ: MZVCR, aktuální stále.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Dovolená zážitková, nebo odpočinková v lázních Lipót

Termální a zážitkové lázně & Kemp Lipót****

Jaká je pro vás nejlepší dovolená? Odpočinek, nebo divoká jízda na tobogánu a adrenalin? V luxusních maďarských...

Po NEPÁLU netradičně

Po NEPÁLU netradičně, ilustrační foto

Česko-nepálský spolek ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně pořádá až do 24. února 2019 další ročník...

Správa NP Šumava slaví světový den mokřadů

Správa NP Šumava slaví světový den mokřadů, foto: NP Šumava

Mokřady jsou jedním z nejvíce ohrožených ekosystémů naší planety. Celosvětově byla jejich rozloha kvůli působení...

Hrady a zámky navštívilo v roce 2018 5,5 milionu lidí

Hrady a zámky navštívilo v roce 2018 5,5 milionu lidí, foto: Praha Press

Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu přilákaly v roce 2018 5,5 milionu návštěvníků. Nejnavštěvovanějšími...

reklama reklama
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
reklama