Prvenství, jedinečnost a autentičnost Brněnských Vánoc

Brno bylo prvním městem u nás, na jehož náměstí se objevil vánoční strom. Bylo to před 94 lety a stejně jako tenkrát i letos strom přivezou koně.

Jako první město v České republice také před 3 lety zavedlo na adventních trzích plošně systém vratných obalů, ze kterých můžete pouze v Brně ochutnat speciální Turbomošt.

Prvenství

Je to právě Brno, které dalo náměstím v České republice tradici vánočních stromů. Založil ji totiž před více než devadesáti lety spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek, díky kterému se na brněnském náměstí Svobody rozzářil v roce 1924 vůbec první vánoční strom u nás.

Jedinečnost

Tak jak se do Vídně jezdí na punč, do Brna se jezdí na Turbomošt. Poprvé byl představen v roce 2009 a od té doby se stal oblíbeným vánočním nápojem místních i turistů. Jedná se o stoprocentní jablečný mošt doplněný pravou jablkovicí a speciální směsí koření.

Brněnské Vánoce by také nebyly kompletní, pokud by nepředstavily novou kolekci suvenýrů a originálních hrnků. V minulých letech se na nich podílela taková jména, jako je Petr Kvíčala či Vendula Chalánková. Ostatně vratné obaly a ekologický přístup razí již několikátý rok. Jen vloni se díky vratným kelímkům, které jsou zároveň i hezkým suvenýrem na památku, ušetřilo 190 tisíc litrů odpadu.

A do třetice? Jedinečné jsou také každodenní živé produkce na centrálním náměstí, neboť město Brno se jako jediné město u nás pyšní titulem Kreativní město hudby UNESCO.

Autentičnost

Přátelská atmosféra moravské metropole a jejích obyvatel i ochutnávka té nejlepší gastronomie z Brna a okolí dávají Brněnským Vánocům autentický ráz, který ocení turisté i gurmáni.

„Pro ty, kteří budou chtít město lépe poznat nebo si jej užít během svátků jinak, jsme připravili speciální adventní procházky i projížďky městem," zve Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO, které za touto akcí stojí. „Oblíbenou a už samozřejmou atrakcí bude také speciální edice vánočních kuliček. Během adventních trhů budou vypadávat z našeho proslulého časostroje," dodává.

Chybět nebudou December Design Days s originálními dárky od našich známých designérů a ani pomoc potřebným, bez které by zvlášť Brněnské Vánoce nebyly Vánocemi, neboť tak to v Brně před 94 lety začalo. Sbírkou, ke které se Těsnohlídek inspiroval v Dánsku, kde osvětlený strom na hlavním náměstí v Kodani nesl motto „Všichni všem". Pod stromem vybírané peníze byly rozděleny dobročinným organizacím a stejně je tomu i v Brně.

Příjezd stromu a rozsvícení

Vše odstartuje v pátek 23. listopadu slavnostním rozsvícením vánočního stromu na náměstí Svobody. Ten se pravidelně vozí z bíloveckého polesí a letos jej přiveze koňské spřežení tak, jak tomu bylo před 94 lety. Rozsvícení stromu doprovodí světelná show, hudební vystoupení a videomapping. Tímto okamžikem, který kromě moderní zábavy přímo odkazuje k tradici pomoci Rudolfa Těsnohlídka, budou zahájeny více než měsíc trvající adventní a vánoční trhy.

14. 10. 2018; TZ: TIC Brno

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Do Mariánských Lázní za pohybem na čerstvém vzduchu

Foto: Mariánské Lázně, MÚ

Mariánské Lázně patří mezi nejvýstavnější lázeňská města v Evropě. Jsou druhými největšími českými...

Zahrádkáři zamíří na prodejní výstavu do Loun

Ilustrační foto: Praha Press

Prodejní a kontraktační výstava jarních trendů zaměřená na úpravu a zařízení interiéru, exteriéru obydlí.

Výstava v Lounech: Není vejce jako Vejce

Výstava v Lounech: Není vejce jako Vejce

Jarní symbolika plodnosti a zrození života, porovnání ptačích nebo třeba pštrosích vajec, a další zajímavosti...

Otevření sezóny 2019 na zámku Karlova Koruna

Otevření sezóny 2019 na zámku Karlova Koruna

Účastněte se otevření sezóny 2019 v malebném barokním zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, který otevírá...

reklama reklama
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
reklama