Správa NP Šumava slaví světový den mokřadů

Mokřady jsou jedním z nejvíce ohrožených ekosystémů naší planety. Celosvětově byla jejich rozloha kvůli působení člověka snížena na polovinu. V České republice z původních 1 300 000 hektarů zbyla pouze třetina.

Následkem toho se zhoršilo zadržování vody v krajině a poslední dobou se i zesilují dopady klimatických výkyvů, hlavně období extrémního sucha. Na druhé straně se ale stupňuje úsilí na ochranu mokřadů.

„Mokřady jsou v naší krajině nezastupitelné. Dokáží akumulovat značné množství vody, zpomalují její odtok a navíc ji efektivně čistí. Jejich schopnost zadržovat vodu nabývá na významu hlavně v suchých a horkých obdobích, kdy často představují jediná mokrá místa v krajině a dokáží účinně ochlazovat okolí," vysvětluje pozitivní vlivy mokřadů Iva Bufková z oddělení vod a mokřadů NP Šumava.

Odvodňování se nevyhnulo ani horským krajinám. Příkladem je Šumava, kde byly rovněž mnohé mokřady v minulosti vysoušeny. U rašelinišť je navíc problém v tom, že při nízké hladině podzemní vody uvolňují do ovzduší oxid uhličitý, který je jedním ze skleníkových plynů. I to je důvodem, proč je důležité tyto biotopy revitalizovat a obnovit jejich funkce v krajině, mimo jiné i proces ukládání uhlíku.

Zaměstnanci Správy se v současnosti intenzivně věnují přípravě projektových dokumentací pro revitalizace jednotlivých lokalit. Voda a mokřady jsou na Správě NP Šumava častým tématem celoročně. Projekt LIFE for MIRES je důležitou etapou mnohaletého úsilí, které je ochraně mokřadů v území věnováno.

1. 2. 2019; TZ: Jan Dvořák, NP Šumava

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Dovolená zážitková, nebo odpočinková v lázních Lipót

Termální a zážitkové lázně & Kemp Lipót****

Jaká je pro vás nejlepší dovolená? Odpočinek, nebo divoká jízda na tobogánu a adrenalin? V luxusních maďarských...

Po NEPÁLU netradičně

Po NEPÁLU netradičně, ilustrační foto

Česko-nepálský spolek ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně pořádá až do 24. února 2019 další ročník...

Hrady a zámky navštívilo v roce 2018 5,5 milionu lidí

Hrady a zámky navštívilo v roce 2018 5,5 milionu lidí, foto: Praha Press

Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu přilákaly v roce 2018 5,5 milionu návštěvníků. Nejnavštěvovanějšími...

reklama reklama
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
reklama