Výstava v Londýně: Pražské jaro 1968 v karikaturách

Výstava Pražské jaro 1968 v karikaturách ZPRAVA DOBRÝ, ZLEVA TANKY...: v londýnském Českém centru potrvá do 2. září 2018.

České karikaturisty zastupují známá jména jako například Jiří Jirásek, Jaroslav Malák a Miroslav Líďák (Haďák). Jejich díla se objevila například v Lidových novinách, Večerníku Praha, Mladém světě či v časopise Dikobraz. Právě známá karikatura Miroslava Líďáka otištěná v Literárních listech již 11. července 1968 a zobrazující auto čekající na křižovatce, kde spolujezdec,

tehdejší ministr obrany Martin Dzúr hlásí řidiči, Alexandru Dubčekovi: "Zprava dobrý..." a Dubček odpovídá: "Zleva tanky!", dala i název této výstavě.

Karikatura je od svého vzniku považovaná za takzvané nezdvořilé umění a samozřejmě pokud se ocitne v nepravých rukou, může se stát i uměním podvratným. Přesně tak na ni bylo nahlíženo i komunistickým režimem před padesáti lety, kdy sovětská invaze potlačila v Československu Pražské jaro. Přesto se ale našli čeští a britští karikaturisté, kteří v tisku na obou stranách železné opony s humorem interpretovali dobovou politiku. České centrum Londýn ve spolupráci s Timem Bensonem z londýnské The Cartoon Picture Gallery pořádá u příležitosti padesátého výročí invaze ve vlastní galerii Vitrínka výstavu celkem 40 děl od 12 britských a českých karikaturistů. Přináší tak unikátní svědectví toho, jak danou událost viděli a vnímali nejen u nás, ale především v Británii.

V létě přesně před padesáti lety vjely sovětské tanky podporované zeměmi Varšavské smlouvy do Prahy a rozdrtily pár opojných měsíců bující politickou svobodu, kterou dnes nazýváme Pražským jarem. Svět se díval, ale přední umělci politické karikatury kreslili, a to na obou stranách železné opony. Pro britský tisk to tehdy bylo velmi důležité téma. Politické události v Československu byly na ostrovech monitorovány a prostřednictvím humoru odsuzováno vměšování do vnitřní politiky země.

„Dramatické události Pražského jara roku 1968 jsou na výstavě zachyceny naprosto ojediněle a srozumitelně. Vůbec poprvé tak můžete na jednom místě vidět publikované originální karikatury jedněch z nejslavnějších britských politických satiriků, jako byli například Illingworth, Emmwood, Cummings nebo Franklin," říká Tim Benson z londýnské The Cartoon Picture Gallery, který je předním odborníkem na politickou karikaturu a editorem Britain's Best Political Cartoons.

ZPRAVA DOBRÝ, ZLEVA TANKY...: Pražské jaro 1968 v karikaturách je první výstavou svého druhu využívající soukromých sbírek originálních satirických kreseb z roku 1968. Více než čtyřicet politických karikatur dvanácti umělců dokládá, jak hlavní britští i čeští ilustrátoři reagovali na politiku skrze karikaturní humor. Výstava poskytuje možnost porovnat nejen grafické styly, ale i vnímání politických událostí na opačných stranách železné opony.

Ústředním motivem výstavy se stala výrazná barevná karikatura významného politického karikaturisty Johna Jensena "Make Love Not War or We´ll Kill You" ("Miluj, neválči nebo tě zabijeme"). John Jensen v ní interpretoval kultovní slogan 60. let na model sovětské diplomacie. Expozice ale zahrnuje i satirické kresby dalších předních představitelů britské karikatury jako jsou Nicholas Garland, Leslie Gilbert Illingworth, Kenneth Mahood, Michael Cummings, David Myers, Jon Jones, Stanley Frankin a Emmwood (John Musgrave-Jones). Ti všichni publikovali mezi březnem a říjnem 1968 své karikatury v hlavních britských denících, jako například The Times, The Sunday Telegraph, The Daily Express nebo The Daily Mail.

ZPRAVA DOBRÝ, ZLEVA TANKY...: Pražské jaro 1968 v karikaturách
Výstava potrvá do 2. září 2018, vstupné zdarma

Otevírací hodiny: pondělí - pátek: 10.00 - 18.00
Adresa: Vitrínka Gallery, Czech Centre London, 30 Kensington Palace Gardens, Londýn, W8 4QY

Tisková zpráva: Czech Centre London

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Bude Letiště Istanbul největším letištěm světa?

Bude Letiště Istanbul největším letištěm světa?, foto: Stanislava Nopová

Turecko je velmocí, která má světu co nabídnout. Nejnověji je to nové letiště s oficiálním názvem Letiště...

Zámecká pouť Rudolfa Chotka v neděli 28. dubna

Zámecká pouť Rudolfa Chotka v neděli 28. dubna, foto: Stanislava Nopová

Na již tradiční jarní slavnosti v Národním zemědělském muzeu na zámku Kačina čekají malé i velké návštěvníky...

Do Mariánských Lázní za pohybem na čerstvém vzduchu

Foto: Mariánské Lázně, MÚ

Mariánské Lázně patří mezi nejvýstavnější lázeňská města v Evropě. Jsou druhými největšími českými...

Zahrádkáři zamíří na prodejní výstavu do Loun

Ilustrační foto: Praha Press

Prodejní a kontraktační výstava jarních trendů zaměřená na úpravu a zařízení interiéru, exteriéru obydlí.

reklama
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
reklama