Změna životního stylu je nutná!

Češi se málo hýbou a následkem toho trpí více jak polovina populace nadváhou či obezitou. Při kombinaci s nevhodnou stravou a jejím nadměrným množstvím, a mimo jiné i s kouřením a stresem, dochází ke stále většímu výskytu civilizačních nemocí. Je nutné změnit životní styl!

Civilizační choroby jsou v Anglii také nazývány nemocemi z blahobytu. Jak výstižné! Bez dostatku pohybu tělo není schopno dokonale zpracovávat potravu. Následkem toho se v organizmu hromadí radikály, jejichž množství vede k mnoha nemocem. Za civilizační choroby jsou označovány kromě rakoviny, infarkt myokardu, ateroskleróza, cévní mozková příhoda, hypertenze, diabetes mellitus - kterou u nás trpí 8% obyvatel, revmatické nemoci, osteoporóza, chronický únavový syndrom, zácpa, syndrom vyhoření, deprese, předčasné porody a potraty, Alzheimerova choroba.

Rizikové faktory v nastavení priorit

Je paradoxem, že uspěchaný moderní život, který nám technikou umožňuje mnohá ulehčení, vede ke zvyšování tempa s důrazem na psychiku, na extrémní touhu vlastnit, vyrovnat se druhým, k sebezničující nezdravé soutěživosti. Jakékoliv zdravotní potíže jsou potlačovány léky, které si často lidé ordinují sami. Nejedná se o skutečnou potřebu, ale o preventivní užívání léků bez znalosti původu obtíží. Následná závislost na lécích je jen další komplikací nesprávných každodenních priorit.

Absence pohybu zabíjí

Pohyb pomáhá zlepšovat krevní oběh, reguluje krevní tlak, klesá hladina krevního cukru. Pravidelný pohyb v trvání minimálně půl hodiny denně zvyšuje výkonnost imunitního systému. Pohyb navíc odstraňuje psychickou únavu. Je zajímavé, že i lidé bez nadváhy, kteří se neradi hýbou, zvyšují riziko zdravotních problémů až dvojnásobně.

Nedostatek pohybu u dětí je alarmující

Více jak polovina českých dětí trpí nedostatkem pohybu. Navyšuje se počet dětí s nadváhou, obezitou a dalšími zdravotními komplikacemi. Podle zjištění lékařů zvyšuje obezita v dětství předčasné úmrtí v dospělosti až o 80%.

Začněte s pohybem

Někdy postačí, když začnete s pravidelnými svižnými procházkami. Po nějakém čase zjistíte, že se vám zvětšuje fyzická kondice. Využívejte možnost jít si zaplavat. Plavání je ideálním sportem, vede k celkovému posílení těla, ke zvýšení kapacity plic, navozuje správné dýchání, ovlivňuje peristaltiku střev. Jízda na kole je možná módní záležitostí, ale bezesporu výborným doplněním pohybových aktivit.

12. 3. 2018 S.N.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Robert De Niro propaguje elektromobil Kia e-Niro

Robert De Niro propaguje elektromobil Kia e-Niro, foto: Kia Motors Czech, s.r.o.

Robert De Niro je tváří celoevropské kampaně na propagaci nového elektromobilu Kia e-Niro.

Jedinečná výstava děl Pietera Bruegela je k vidění ve Vídni

foto: Prag, The Lobkowicz Collections, Palais Lobkowicz, Prager Burg

U příležitosti 450. výročí úmrtí Pietera Bruegela staršího připravilo Uměleckohistorické muzeum Vídeň celosvětově...

Mezinárodní cyklistický veletrh se bude konat v Taipei

Mezinárodní cyklistický veletrh se bude konat v Taipei, foto: taipeicycle.com.tw

Externí rada pro rozvoj TAIWAN TRADE pořádá 30. Mezinárodní cyklistický veletrh. Součástí jsou přednášky, semináře...

Festival sportu, tance a zábavy pobaví Brno

Festival sportu, tance a zábavy pobaví Brno

Navštivte významný mezinárodní festival ve střední Evropě. Festival Life! obsahuje od roku 2018 sekce SPORT Life!,...

reklama reklama reklama reklama
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
reklama