Změna životního stylu je nutná!

Češi se málo hýbou a následkem toho trpí více jak polovina populace nadváhou či obezitou. Při kombinaci s nevhodnou stravou a jejím nadměrným množstvím, a mimo jiné i s kouřením a stresem, dochází ke stále většímu výskytu civilizačních nemocí. Je nutné změnit životní styl!

Civilizační choroby jsou v Anglii také nazývány nemocemi z blahobytu. Jak výstižné! Bez dostatku pohybu tělo není schopno dokonale zpracovávat potravu. Následkem toho se v organizmu hromadí radikály, jejichž množství vede k mnoha nemocem. Za civilizační choroby jsou označovány kromě rakoviny, infarkt myokardu, ateroskleróza, cévní mozková příhoda, hypertenze, diabetes mellitus - kterou u nás trpí 8% obyvatel, revmatické nemoci, osteoporóza, chronický únavový syndrom, zácpa, syndrom vyhoření, deprese, předčasné porody a potraty, Alzheimerova choroba.

Rizikové faktory v nastavení priorit

Je paradoxem, že uspěchaný moderní život, který nám technikou umožňuje mnohá ulehčení, vede ke zvyšování tempa s důrazem na psychiku, na extrémní touhu vlastnit, vyrovnat se druhým, k sebezničující nezdravé soutěživosti. Jakékoliv zdravotní potíže jsou potlačovány léky, které si často lidé ordinují sami. Nejedná se o skutečnou potřebu, ale o preventivní užívání léků bez znalosti původu obtíží. Následná závislost na lécích je jen další komplikací nesprávných každodenních priorit.

Absence pohybu zabíjí

Pohyb pomáhá zlepšovat krevní oběh, reguluje krevní tlak, klesá hladina krevního cukru. Pravidelný pohyb v trvání minimálně půl hodiny denně zvyšuje výkonnost imunitního systému. Pohyb navíc odstraňuje psychickou únavu. Je zajímavé, že i lidé bez nadváhy, kteří se neradi hýbou, zvyšují riziko zdravotních problémů až dvojnásobně.

Nedostatek pohybu u dětí je alarmující

Více jak polovina českých dětí trpí nedostatkem pohybu. Navyšuje se počet dětí s nadváhou, obezitou a dalšími zdravotními komplikacemi. Podle zjištění lékařů zvyšuje obezita v dětství předčasné úmrtí v dospělosti až o 80%.

Začněte s pohybem

Někdy postačí, když začnete s pravidelnými svižnými procházkami. Po nějakém čase zjistíte, že se vám zvětšuje fyzická kondice. Využívejte možnost jít si zaplavat. Plavání je ideálním sportem, vede k celkovému posílení těla, ke zvýšení kapacity plic, navozuje správné dýchání, ovlivňuje peristaltiku střev. Jízda na kole je možná módní záležitostí, ale bezesporu výborným doplněním pohybových aktivit.

12. 3. 2018 S.N.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Květnové představení současné módní scény

Květnové představení současné módní scény, foto: vcb.cz

Přitažlivé téma módy se stává na jeden květnový den součástí života na českobudějovickém výstavišti. Společenská...

Největší český festival japonského komiksu bude v Brně

Největší český festival japonského komiksu bude v Brně, foto: pixabay.com

Největší český festival japonského komiksu (mangy), animovaného filmu (anime) a moderní japonské kultury je součástí...

Vše pro zvířata a péči o ně na veletrhu Interzoo 2018

Vše pro zvířata a péči o ně na veletrhu Interzoo 2018, foto: Stanislava Nopová

Norimberské Interzoo je světově největším mezinárodním veletrhem zaměřeným na prezentaci inovativních novinek...

Vyznavači pohybu a adrenalinu se těší na SPORT EXPO 2018

Vyznavači pohybu a adrenalinu se těší na SPORT EXPO 2018, ilustrační foto: Stanislava Nopová

Sport, adrenalin a zábava pro každého, to bude k vidění i vyzkoušení na 12. veletrhu sportovních potřeb a zboží...

reklama reklama reklama reklama