Nastává čas vysazovat krásné mečíky

Mečíky jsou dominantní, dekorativní, patří k nejatraktivnějším květinám pěstovaným převážně pro řez.

Mečíky – gladioly jsou oblíbené pro atraktivní vzhled a pestrou škálu barev. V kytici vynikne jejich ušlechtilá grácie, ve váze vydrží až deset dní. V současnosti si můžeme vybrat hlízy domácí i ze zahraniční produkce. Jsou v nejrůznějších barvách, které se každý rok doplňují o další nové varianty. Jsou cenově dostupné. Výsadba začíná koncem dubna v závislosti na počasí.

Příprava před výsadbou

Vybereme závětrný záhon, protože mečíky jsou vysoké a nesnášejí vítr, mnohdy je vyvrací. Proto si také připravíme dostatek tyček pro jejich budoucí oporu. Nikdy je nesázíme na stejné místo, kde byly v předešlých pěti letech. Z důvodu podobných chorob, které rostliny napadají, se nedoporučuje výsadba po jiných cibulovinách, bramborách a okurkách.

Hnojení pro krásné květy

Mezi zahrádkáři trvá představa, že jsou mečíky nenáročné. Není to docela pravda. Pokud chcete krásná květenství, měli byste svým rostlinám dodat, co vyžadují. Asi dva týdny před plánovanou výsadbou pohnojíme půdu Cereritem nebo NPK, aby se hnojivo do půdy zapravilo a začalo se rozkládat. Vyhneme se hnoji kravskému nebo koňskému, mečíky je nesnášejí.

Další přihnojení se doporučuje v červnu ledkem amonným a vápencem, počátkem srpna opět přihodíme Cererit nebo hnojivem pro cibuloviny.

Výsadba je jednoduchá

Začínáme namořením přípravkem proti houbovým chorobám, kterých je na trhu dostatek. Osvědčil se mi Dithan. Poškozené nebo již napadené hlízy vyřadíme. Sázíme je od sebe na vzdálenost deset až patnáct centimetrů, do hloubky deseti centimetrů. Ideální je dát na dno písek a trochu dřevěného uhlí proti vlhkosti Výhodné je použít kolík s dostatečnou délkou, hlízy jsou pak stejně hluboko a při růstu se rostliny snadno nevyvracejí. Zálivku provádíme umírněně, když rostliny vyraší, stačí je zalévat jednou týdně, samozřejmě v závislosti na počasí.

Gladioly vykvétají po sedmdesáti až sto dnech.

9. 4. 2018 SN

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

VIENNA SPORTS WORLD 2019

VIENNA SPORTS WORLD 2019

Zajímá vás veletrh nebo maraton ve Vídni? Mezinárodním veletrh Vienna Sports World 2019 je sportovní, volnočasový,...

Litevská Riga přivítá milovníky sportovních vozů

Litevská Riga, ilustrační foto

Mezinárodní automobilová výstava AUTOEXOTICA2019 v litevské Rize, je ve východní Evropě nejznámější a nejnavštěvovanější...

Ženy spoří více než muži

Ženy spoří více než muži, ilustrační foto: Praha Press

Ženy spoří více než muži, nakupují střídměji a jsou opatrnější investorky. Víme, jak vznikl mýtus o tom,...

Vydejte se za nejrůznějšími hlavolamy

Vydejte se za nejrůznějšími hlavolamy, ilustrační foto

Fanouškům hlavolamů připravilo Oblastní muzeum Louny interaktivní výstavu, rébusy i bludiště.

reklama reklama reklama reklama
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
reklama