Nejslavnější americký sochař Albín Polášek pocházel z Beskyd

Albín Polášek je považován za nejslavnějšího a nejuznávanějšího sochaře Ameriky. Letos uplynulo 50 let od jeho úmrtí.

Albín Polášek se narodil 14. února 1879 ve Frenštátě pod Radhoštěm, v Rakousku - Uhersku. Jako sedmé dítě to neměl lehké. Od dětství pracoval na rodinném statku a v hostinci, přestože po úrazu kulhal. Rád maloval a vyřezával figurky ze dřeva, ale nijak zvlášť ve škole nevynikal. Protože inklinoval k výtvarnému umění, šel se vyučit do Vídně řezbářem k panu Mayerovi, kde pracoval až do roku 1901.

Cesta od bídy až ke splnění snu

Po návratu domů nenašel zaměstnání, proto se vydal se svým starším bratrem Robertem do Ameriky. První tři měsíce nemohl najít práci, ale na cestu zpět už nebyly peníze. Nejprve bydlel ve Veseli v Minnesotě, kde spravoval farnost jeho bratr Robert. Dále žil ve městě Dabugue ve státě Iowa a v La Gross, ve státě Wisconsin. Když konečně získal místo ve firmě na výrobu oltářů, postupně se vypracoval a stal se vyhledávaným řezbářem.

Rozhodl se pro studium sochařství a byl přijat na Pensylvánskou akademii krásných umění ve Filadelfii, studoval u profesora Karla Graflyho. Během studií Polášek absolvoval několik stipendijních pobytů v Evropě. Stále tvořil, byl pilný a houževnatý. Postupně se stal uznávaným sochařem. Vytvořil na 400 děl.

Albín Polášek - slavný v Americe, nepříliš známý doma

V roce 1907 vytvořil sochu Muž vyřezávající svůj osud, v roce 1909 Věčný moment, v témže roce se stal americkým občanem. V roce 1910 vyhrál díky svému dílu stipendijní pobyt na Americké akademii umění v Římě. Na pařížském salónu 1913 získal čestné uznání za sochu Rozsévač a v roce 1915 získal cenu za dílo Aspirace.

Albín Polášek - Muž vyřezávající svůj osud, foto Stanislava Nopová

Po návratu z Itálie do Ameriky si sochař otevřel ateliér v New Yorku. Poláškův věhlas ve světě umění byl v americkém prostředí od počátku jednoznačný, u nás o něm nikdo nevěděl. Jedním z jeho prvních zákazníků byl Louis Comfort Tiffany, slavný výtvarník a vynálezce opalizujícího duhového skla.

Ve svých 37 letech po pobytu v Římě a New Yorku se Polášek stal čelním představitelem na sochařském oddělení prestižní Akademii umění v Chicagu. Od roku 1916 do roku 1949 tam byl profesorem.

Albín Polášek - svatý Václav/TGM, foto Stanislava Nopová

V tomto období vytvořil největší jezdeckou sochu na světě. Má představovat svatého Václava či TGM. Albín Polášek stále tvořil, často vystavoval, byl uznávaným a velmi oceňovaným sochařem světové úrovně.

Socha pohanského boha Radegasta

Sochař Albín Polášek se často do své rodné země vracel za rodinou a přáteli. Pohanský bůh Radegast vznikl v roce 1929. Sochu Radegasta a také sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje odlili v pražské slévárně v roce 1930. Autor vybral místo pro jejich umístění. Vše sám financoval a sochy věnoval svým krajanům. Velká slavnost při umístění obou pomníků přilákala množství lidí. Dokonce ten den, 5. července 1931 bylo snížené jízdné na vlak do Beskyd, aby se mohlo odhalení soch účastnit co nejvíce návštěvníků.

Albín Polášek - Redegast, foto Stanislava Nopová

Válka umění nesvědčí

Albín Polášek na svou vlast nikdy nezapomněl a věnoval jí mnoho děl. V roce 1938 daroval rodnému městu sochu Boj o život, která byla odhalena za jeho přítomnosti. Socha člověka, který vlastníma rukama rdousí vlka, má znázorňovat vůli hájit vlast. Během války byla socha před nacisty schována a znovu odhalena až po válce. Pro Frenštát pod Radhoštěm vytvořil Polášek sousoší obětem I. světové války Zápas dobra se zlem, který byl odhalen 28. srpna 1938 k 20. výročí Československé republiky.

Albín Polášek - Zápas dobra se zlem, foto Stanislava Nopová

Jeho největší socha Woodrowa Wilsona v Praze pro Československou republiku byla za války zničena. Naposledy byl sochař v Československu v roce 1947, kam se již nevrátil následkem politických změn.

Domov v půvabném městě Winter Park na Floridě

Od roku 1950 žil a tvořil Albín Polášek ve městě Winter Park na Floridě, kde vytvořil mnoho soch a sousoší. Zabýval se sochařstvím, uměleckým zpracováním kovu, keramikou i porcelánem.

Domov v půvabném městě Winter Park na Floridě, foto Stanislava Nopová

Navrhl si svůj dům i zahradu, která je nyní volně přístupná a krásně upravená. Každý návštěvník se může potěšit pohledem na díla, která nepostrádají jasná sdělení, sílu, někdy i nadsázku a vlídný humor.

Domov v půvabném městě Winter Park na Floridě, foto Stanislava Nopová

Albín Polášek - osobní život plný zkoušek a ztrát

Poprvé se oženil ve svých sedmdesáti letech se svou studentkou a dlouholetou láskou Ruth Sherwood. Bohužel, krátce po svatbě dostal mozkovou mrtvici a ochrnul na levou stranu těla. Jakmile to bylo možné, pravou rukou tvořil dál. Jeho manželka zemřela 22 měsíců po svatbě. Sochař Polášek se znovu oženil v roce 1961 s Emily Muska Kubat.

Autor mnoha krásných a zajímavých soch zemřel ve městě Winter Park na Floridě, ve Spojených státech amerických 16. května 1965. Byl pochován vedle své první manželky na Palmovém hřbitově města Winter Park. Jeho druhá žena Emily Muska Kubat Polasek zemřela v roce 1988.

Albín Polášek byl od dětství lehce tělesně postižený. Odvážný mladý muž se však nebál jít ve svých 22 letech do světa, kde si za mnoho let tvrdou prací, pílí i nadáním vydobyl společenské uznání a mnohá ocenění. Jeho krédo „Mějte víru v sebe a odvahu a Bůh vám pomůže k cíli," je určitě inspirují pro mnoho lidí, kteří následují své sny. Sochař Albín Polášek je nesporně osobností, na kterou bychom neměli zapomenout.

Půvabné místo čeká na vaši návštěvu

Město Winter Park je jedno z nejhezčích na Floridě. Muzeum a zahrada sochaře Albína Poláška na břehu jezera Osceola i po jeho smrti působí na návštěvníky svou uspořádanou elegancí a sochami vlídně a mile. Spatříte zde na 200 soch z díla Albína Poláška a jeho první ženy Ruth Sherwood. Zvláštní částí je Motýlí zahrada, dvě Vodní zahrady a další související díla.

Domov v půvabném městě Winter Park na Floridě, foto Stanislava Nopová

Muzeum Albína Poláška bylo 2. května 2000 přidáno do amerického Národního registru historických míst. Pro návštěvníky tohoto krásného a zajímavého muzea je vstup zdarma.   

Domov v půvabném městě Winter Park na Floridě, foto Stanislava Nopová 

Více informací na polasek.info, použité zdroje: wikipedia.org, frenstat.info

Komentáře

K článku bylo přidáno 1 komentář.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Sandra K. 23.5.2016 13:05

Byla jsem tam, opravdu zážitek. Divím se, že sochař nemá větší propagaci v naší zemi.

Výrazná osobnost českého sportu Petr Koukal naposledy v Centru Černý Most

Výrazná osobnost českého sportu Petr Koukal naposledy v Centru Černý Most. Foto Centrum Černý Most

Všichni fanoušci trojnásobného olympionika Petra Koukala mají jedinečnou šanci ho ještě jednou spatřit v plném...

Národní galerie vystavuje dílo vizionáře Zdenka Rykra

Zdenek Rykr - Obaly čokolády a bonbonů Orion, foto Národní galerie v Praze

Osobnost i dílo Zdenka Rykra lze jen obtížně definovat. Na jedné straně stojí outsider umělecké komunity, na straně...

Mimořádná osobnost evropských dějin Karel IV.

V letošním roce uplyne 700 let od narození významného českého panovníka Karla IV. Foto Praha Press

V letošním roce uplyne 700 let od narození významného českého panovníka Karla IV. Narodil se 14. května 1316, byl...

Filmový kouzelník Karel Zeman

Filmový kouzelník Karel Zeman, foto Muzeum Karla Zemana

Před několika dny uplynulo 105 let od narození Karla Zemana, velkého českého filmového režiséra, výtvarníka, loutkaře,...