Daňová Kobra objasnila odložený případ

Na základě analytického vyhodnocení poznatků z informačních systémů byly kriminalisty NCOZ zjištěny nové informace k jedné starší rozsáhlé daňové kauze, která byla v minulosti jako neobjasněná odložena. Případ policisté znovu otevřeli, což vedlo k úspěšné „realizaci".

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří jsou zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, v uplynulých dnech zahájili trestní stíhání šesti osob. Pět z nich je obviněno ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby (podle § 240 odst. 1, 2 písm. a, odst. 3 trestního zákoníku), spáchaného ve spolupachatelství (dle § 23 trestního zákoníku) a jedna osoba je stíhána pro zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby (podle § 329 odst. 1 písm. a, odst. 3 písm. a, písm. b trestního zákoníku).

V rámci spisu s krycím názvem KOLOSEUM došlo k rozkrytí sofistikované struktury vzájemně spolupracujících osob působících v určitém systému vzájemné podřízenosti a nadřízenosti se stanovenými funkčními kompetencemi a dělbou činností, které měly neoprávněně krátit daňovou povinnost na dani z přidané hodnoty.

Skupina obviněných z krácení daní měla od října 2010 do ledna 2012 nakupovat v SRN letecký benzin a motorovou naftu. Obchodní transakce byly v zemi původu osvobozeny od DPH na výstupu, tudíž tyto osoby měly o 20 procent nižší náklady, než kdyby totéž zboží nakupovaly v tuzemsku. Pohonné hmoty měly následně prodávat v České republice, a tím jim vznikla vysoká daňová povinnost. Proto z důvodu eliminace této povinnosti uplatnily nárok na odpočet DPH z fiktivního plnění na vstupu, aby se jejich daňová povinnost omezila na minimum. K tomu měly sloužit tzv. „křížové" fiktivní obchody (Cross- Invoicer) s nejrůznějším spotřebním zbožím se společnostmi, které měly být vedeny na „bílé koně".

Kriminalisté dále obvinili pracovnici finančního úřadu, která vykonávala činnost správce daně v rozporu s ustanoveními daňového řádu, z důvodu blízkého vztahu s organizátorem trestné činnosti.

Způsobená škoda podle závěrů kriminalistů NCOZ činí cca 315 milionů korun.

Celé prověřování probíhalo za aktivní spolupráce Generálního finančního ředitelství a Finančního analytického úřadu. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným z krácení daní trest odnětí svobody od pěti do deseti let a pracovnici finančního úřadu až dvanáctiletý trest. Hlavní organizátor je v současné době ve výkonu trestu (pro jinou trestnou činnost), kdy v současné době má obstaven veškerý majetek v řádech desítek milionů korun. Trestní stíhání ostatních osob je vedeno na svobodě. Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

6. 11. 2018; TZ: Finanční správa

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Nenechte si ujít nádhernou výstavu českých malířů

Nenechte si ujít nádhernou výstavu českých malířů, foto: Praha Press

Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani 1850–1950. Bretaň v jedinečném ztvárnění českých výtvarných...

Pražský hrad vystavuje zakoupené obrazy Kamila Lhotáka

Pražský hrad vystavuje zakoupené obrazy Kamila Lhotáka, foto: Správa Pražského hradu

Do 28. února 2019 jsou v Obrazárně Pražského hradu na II. nádvoří vystaveny dva obrazy Kamila Lhotáka, které byly...

Dívka čtoucí dopis

Dívka čtoucí dopis, foto: loosovavila.cz

Přednáška o díle malíře Jana Vermeera bude ve Winternitzově vile.

Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK, foto: Praha Press

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit.

reklama reklama
reklama
reklama