Do NTK i za hudebním archivem Supraphonu

Národní technická knihovna (NTK) vyjednala pro své registrované zákazníky exkluzivní přístup ke zvukovému digitálnímu archivu vydavatelství Supraphon.

Mohou si tak přímo poslechnout nahrávky například Voskovce a Wericha či divadla Semafor, populárních tuzemských zpěváků a zpěvaček nebo záznamy vystoupení plejády českých interpretů vážné hudby ze současnosti i minulosti.

„Hudební vydavatelství Supraphon umožnilo v prostorách NTK přístup ke svému rozsáhlému zvukovému fondu všem registrovaným zákazníkům knihovny prostřednictvím naší wi-fi sítě. Skladby si také mohou přehrát na našich počítačích. Archiv bude sloužit nejen zájemcům o konkrétní hudební interprety a díla, ale zákazníci knihovny si mohou zpestřit svůj pobyt u nás poslechem nepřeberného množství libovolné hudby a užít si relaxace při náročném studiu," uvedl ředitel NTK Martin Svoboda.

Hudební vydavatelství Supraphon je historicky nejvýznamnější českou gramofonovou firmou. Značka Supraphon, což byl původně název ve své době moderního elektrického gramofonu, byla zaregistrována v roce 1932. Znárodněním v roce 1946 došlo ke sloučení tehdejších významných značek Ultraphon a Esta pod jednu střechu. O tři roky později se stal exportním závodem, od roku 1969 samostatným vydavatelstvím a postupně se stává největší tuzemskou gramofonovou firmou své doby a správcem historických archivů.

Archiv Supraphonu je nejbohatším hudebním archivem v České republice

Obsahuje kromě množství snímků všech hudebních žánrů i cenné nahrávky mluveného slova a pro svou jedinečnost je považován za významnou součást našeho kulturního dědictví. Celkový počet archivních nahrávek přesahuje hranici 100 tisíc skladeb, z čehož je přibližně 55 tisíc skladeb populární hudby, 30 tisíc nahrávek vážné hudby, 8 tisíc skladeb folklórních nebo dechovky, 3 tisíce nahrávek jazzu a 5 tisíc nahrávek mluveného slova.

Národní technická knihovna je největší a zároveň nejstarší knihovnou technické literatury v České republice

V moderní budově v centru Kampusu Dejvice nabízí klíčové informační zdroje, kvalitní služby a velkorysý prostor pro studium a týmovou práci. Funguje také jako společenské centrum s galerií, kavárnou a konferenčním sálem. Více informací na www.techlib.cz

Kontakt: Pavel Hortig, pavel.hortig@techlib.cz, tel.: 232 002 476, mobil: 774 113 910

8. 10. 2018, TZ: Národní technická knihovna

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Bonjour, Monsieur Gauguin, vítáme v Praze

Bonjour, Monsieur Gauguin, vítáme v Praze, foto: Stanislava Nopová, obraz Toyen

Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani 1850–1950. Bretaň v jedinečném ztvárnění českých výtvarných...

Zažij Balkán na Andělu

Zažij Balkán na Andělu, ilustrační foto

Tradiční kuchyně balkánských zemí můžete ochutnat a inspirovat se pro své vaření doma.

Přijďte za divočinou do Malé Chuchle

Přijďte za divočinou do Malé Chuchle, ilustrační foto

Oslavte Světový den divoké přírody v zoo-koutku v Malé Chuchli a seznamte se se zástupci české fauny. Akce je zdarma.

Vepřové hody na Smíchovské náplavce potěší jedlíky

Vepřové hody na Smíchovské náplavce potěší jedlíky

Městská část Praha 5 zve na 4. ročník „největších vepřových hodů pod širým nebem".

reklama reklama
reklama
reklama