Stravovací zařízení byla i v roce 2018 pod kontrolou

V roce 2018 udělili pražští hygienici ve stravovacích zařízeních pokuty za bezmála 3 miliony korun.

V roce 2018 Hygienická stanice hlavního města Prahy v Praze provedla celkem 2418 kontrol provozoven poskytujících stravovací služby pro dospělé. Za zjištěné nedostatky pražští hygienici udělili celkem 548 sankcí v celkové výši 2 876 200 Kč. Za méně závažné nedostatky dostali provozovatelé 86 napomenutí. Kontroly probíhaly zejména v restauracích, jídelnách, provozovnách závodního stravování a kavárnách.

V rámci státního zdravotního dozoru HSHMP v roce 2018 rovněž odebírala vzorky pokrmů a surovin nejen k mikrobiologickým či chemickým rozborům, ale i senzorickému posouzení. Celkem došlo k odběrům 228 vzorků, z nichž 11 nevyhovělo. Jednalo se o 6 vzorků zmrzlin, 1 vzorek ledové tříště a 4 vzorky pitné vody.

Ve 220 případech pražští hygienici zaznamenali pochybení v obecných požadavcích na potravinářské prostory (úprava stěn, podlah, větrání, sanitární zařízení pro zaměstnance, vybavení dřezy, umyvadly); jde o vůbec nejčastěji se vyskytující pochybení. Stejně často, ve 220 případech se v provozovnách vyskytovala pochybení v označování rozpracovaných pokrmů, polotovarů a cukrářských výrobků.

Pražští hygienici zaznamenali prohřešky i v požadavcích na příjem a skladování potravin a surovin pro přípravu pokrmů (ve 185 případech), na hygienu provozu (v 181 případech) a na ochranu potravin a pokrmů před kontaminací při manipulaci (ve 177 případech). Ve 156 případech pak nebyly dodrženy postupy založené na zásadách HACCP. HACCP je preventivní systém stanovení kritických kontrolních bodů, který je nástrojem zajištění a řízení kvality a zdravotní nezávadnosti potravin během všech činností, které souvisejí s přípravou, zpracováním, skladováním, manipulací, přepravou a prodejem finálnímu zákazníkovi, tedy spotřebiteli. Ve sledovaném kontrolovaném období pražští hygienici nemuseli přistoupit k okamžitému uzavření žádné z kontrolovaných provozoven.

12. 4. 2019; T.Z.: HSHMP

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Czech Darts Open 2019 bude poprvé v Praze

Czech Darts Open 2019 bude poprvé v Praze

Letos v červnu bude Evropský šampionát profesionálních hráčů šipek poprvé v Praze.

Pojďte na zmrzlinu!

Pojďte na zmrzlinu!

Prague Ice Cream Festival je unikátní svátek všech milovníků zmrzliny.

Pražské Quadriennale 2019

Pražské Quadriennale 2019, ilustrační foto

Mezinárodní přehlídka divadla a scénografie Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí do prostoru Výstaviště,...

Kdo by se tak staral, co na to společnost!

Jan Bidlas, David Matásek, Jana Stryková, Kateřina Winterová, Vladimír Javorský, Martin Belianský, Jiří Suchý z Tábora, Foto: Patrik Borecký

Na repertoár Národního divadla, tentokrát na jeviště Stavovského divadla, se vrací Misantrop po více než třiceti...

reklama