Patentové informace jsou dnes přístupné online a zdarma, přesto je Češi nevyužívají

Technické know-how většiny špičkových firem již není tajemstvím ukrytým v trezorech. Naopak, dnes se každý může podívat třeba na detailní technický popis částí mobilního telefonu, který drží v ruce. A to zdarma na internetu. Online patentová databáze Espacenet obsahuje zveřejněné patenty z celého světa v plném znění.

Každý má možnost zadarmo využít již vynalezené k výrobě a prodeji mimo teritorium pokryté patentem, volně a bez omezení pak pro inspiraci k vlastní vývojářské činnosti. Češi však databázi využívají málo, často o ní vůbec nevědí.

„Patentová databáze Espacenet je vynikajícím nástrojem pro všechny výzkumníky, vývojáře i amatérské inovátory, aby mohli své tvořivé myšlení obohatit o špičkové technické informace", říká Josef Kratochvíl, předseda Úřadu průmyslového vlastnictví, hlavní české instituce pro ochranu nových technických řešení. „Volně jsou k dispozici podrobné technické podklady k vynálezům, které mohou pomoci vývoji dalších nových produktů."

Špičková technická řešení jsou navíc chráněna většinou jen na velmi omezeném teritoriu, jen zlomek z nich je chráněn ve velkém počtu zemí, většinu řešení z databáze Espacenet lze na našem teritoriu volně použít. Databáze může být používána i jako nástroj hledání mezery na trhu, nebo k monitoringu výzkumných a vývojových počinů konkurence.

Databázi Espacenet najdete na: https://www.epo.org/searching/free/espacenet.html, jejím provozovatelem je Evropský patentový úřad. Nabízí na 90 milionů volně dostupných technických popisů. Základní vyhledávání lze přitom zvládnout doma od počítače. Většinou postačí znalost angličtiny.

Pro úspěšné vyhledávání někdy postačí přeložit klíčová slova do angličtiny. Mnohé napoví rešerše na jméno firmy konkurenta z oboru. Velkou pomocí je zatřídit si zájmový obor techniky podle patentového třídění. Snížíme tím počet výsledků a zkrátíme čas nezbytný k vyhodnocení výsledků rešerše.

„Ve volně přístupné databázi Espacenet naleznete nápady za miliardy. Naprostou většinu z nich mohou výrobci v České republice volně využít", zdůrazňuje Kratochvíl.

TZ: Úřad průmyslového vlastnictví

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

V zemědělské krajině se šíří široká škála reziduí pesticidů

Ilustrační foto: Praha Press

Zjistili to vědci Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Pěstování révy vinné v České republice v roce 2023

Foto: vinohrad, Praha Press

Ze statistických údajů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) za rok 2023 vyplývá...

Nové podmínky pro hospodaření na erozně ohrožené půdě

eroze/Stanislava Nopova

Platnost nových pravidel pro hospodaření na erozně ohrožené půdě se odsouvá na příští rok. Ministerstvo dává...

Veterinární dozor se na jaře zaměřuje na začínající farmářské trhy

Foto: SVS

S příchodem jara v České republice tradičně startuje také sezóna farmářských trhů a Státní veterinární správa...

reklama
reklama reklama