Škodlivá chemie v pracovním prostředí

Většina zaměstnanců přehlíží nepříjemné pocity na pracovišti a zdravotní problémy bez zjevné příčiny. Přesto i v práci, stejně jako doma může mít prostředí kanceláře negativní vliv na soustředění, mohou se objevovat i jiné potíže. Svědění kůže, bolesti hlavy, závratě a nevolnost může způsobovat stavební zařízení i vybavení interiéru.

Je obecně známo, že nábytek, koberce, podlahové krytiny, ale i čistící a dezinfekční prostředky mohou vydechovat formaldehyd. Tato látka je považována za jednu z nejnebezpečnějších škodlivin v interiérech. Je karcinogenní.

Podobně negativně a nebezpečně působí na zdravotní stav i další těkavé organické látky. Mohou být obsaženy v laku a barvách nátěrů, v izolačních hmotách, ve výrobcích z plastických hmot.

Umělé květiny v kanceláři

Většinou se lidé soustřeďují na již zmíněné prvky vybavení interiéru, ale zapomíná se na velmi rozšířené umělé květiny. Tyto napodobeniny živých rostlin mohou být zdrojem zápachu, který signalizuje uvolňování škodlivých někdy dokonce jedovatých látek do ovzduší.

Umělé rostliny jsou vyráběny z textilu, plastů, silikonu a barveného, chemicky upravovaného papíru. Výrobci se předhánějí v kopírování přírody a k tomu jim napomáhají moderní technologie. Často nás překvapí nenápadné detaily, které nás donutí dotekem zjisti, zda se skutečně jedná o napodobeninu. Výběr je obrovský. Můžete si koupit kaktusy, traviny, malé kytičky, poupata, rozkvetlé květy, zelené doplňky kytic, keře v nejrůznějších velikostech a tvarech, kvetoucí stromky, vysoké palmy, jehličnaté i listnaté napodobeniny stromů. Stromy někdy mají pravý kmen s napojenými umělými větvemi a listy.

Lákavý je levný nákup na tržišti, cena se zdá být rozhodující. Přesto je dobré myslet na zdravotní rizika. Při nákupu je důležité rostliny prohlédnout, zjistit, zda mají uvedeno složení a jsou schváleny k prodeji v Evropské unii a prošly akreditovanou zkušebnou. Je také potřeba zjistit, zda výrobek není určený jen ven. Syntetické květiny bývají plné prachu, proto je dobré je před instalací omýt a utřít.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Brexit podle bude mít na českou ekonomiku negativní vliv

Brexit podle bude mít na českou ekonomiku negativní vliv, foto: Praha Press

Vystoupení Velké Británie z Evropské unie bude mít podle více než poloviny malých a středních firem a podnikatelů...

Raiffeisenbank ukončuje směnárenské služby

Raiffeisenbank ukončuje směnárenské služby, foto: Praha Press

Raiffeisenbank od 1. dubna 2019 zruší směnárenské služby. Důvodem je klesající zájem o tyto služby a měnící...

Nadčasový luxus Salone del Mobile2019

Miláno

Blíží se 58. v pořadí, Salone del Mobile2019, slavný italský mezinárodní veletrh se zaměřením na design, špičkové...

Čeká nás problém s chybou některých GPS přijímačů?

Čeká nás problém s chybou některých GPS přijímačů?

Odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze varují před potenciální chybou některých GPS přijímačů. Projevit...

reklama reklama reklama
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
  • Víno & Golf, Rakousko poblíž hranic, 4* Golf Hotel Veltlin
reklama