Škodlivá chemie v pracovním prostředí

Většina zaměstnanců přehlíží nepříjemné pocity na pracovišti a zdravotní problémy bez zjevné příčiny. Přesto i v práci, stejně jako doma může mít prostředí kanceláře negativní vliv na soustředění, mohou se objevovat i jiné potíže. Svědění kůže, bolesti hlavy, závratě a nevolnost může způsobovat stavební zařízení i vybavení interiéru.

Je obecně známo, že nábytek, koberce, podlahové krytiny, ale i čistící a dezinfekční prostředky mohou vydechovat formaldehyd. Tato látka je považována za jednu z nejnebezpečnějších škodlivin v interiérech. Je karcinogenní.

Podobně negativně a nebezpečně působí na zdravotní stav i další těkavé organické látky. Mohou být obsaženy v laku a barvách nátěrů, v izolačních hmotách, ve výrobcích z plastických hmot.

Umělé květiny v kanceláři

Většinou se lidé soustřeďují na již zmíněné prvky vybavení interiéru, ale zapomíná se na velmi rozšířené umělé květiny. Tyto napodobeniny živých rostlin mohou být zdrojem zápachu, který signalizuje uvolňování škodlivých někdy dokonce jedovatých látek do ovzduší.

Umělé rostliny jsou vyráběny z textilu, plastů, silikonu a barveného, chemicky upravovaného papíru. Výrobci se předhánějí v kopírování přírody a k tomu jim napomáhají moderní technologie. Často nás překvapí nenápadné detaily, které nás donutí dotekem zjisti, zda se skutečně jedná o napodobeninu. Výběr je obrovský. Můžete si koupit kaktusy, traviny, malé kytičky, poupata, rozkvetlé květy, zelené doplňky kytic, keře v nejrůznějších velikostech a tvarech, kvetoucí stromky, vysoké palmy, jehličnaté i listnaté napodobeniny stromů. Stromy někdy mají pravý kmen s napojenými umělými větvemi a listy.

Lákavý je levný nákup na tržišti, cena se zdá být rozhodující. Přesto je dobré myslet na zdravotní rizika. Při nákupu je důležité rostliny prohlédnout, zjistit, zda mají uvedeno složení a jsou schváleny k prodeji v Evropské unii a prošly akreditovanou zkušebnou. Je také potřeba zjistit, zda výrobek není určený jen ven. Syntetické květiny bývají plné prachu, proto je dobré je před instalací omýt a utřít.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Mezinárodní veletrhy pro nábytkáře DREMA a FURNICA 2018

Mezinárodní veletrhy pro nábytkáře DREMA a FURNICA, ilustrační foto

Letos je zaměření mezinárodních veletrhů DREMA a FURNICA na technologie zítřka v oblasti dřevařského průmyslu.

Blíží se velký zahradnický veletrh v rakouském Tullnu

Blíží se velký zahradnický veletrh v rakouském Tullnu

Velký mezinárodní zahradnický veletrh, který každoročně přivítá více jak sto tisíc návštěvníků je pro zahrádkáře...

Připraveno šest miliard korun pro podniky, které šetří energií

Připraveno šest miliard korun pro podniky, které šetří energií

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo IV. výzvu programu Úspory energie v rámci Operačního programu Podnikání...

Poplatníci odevzdali přes 2,6 milionu přiznání k dani z příjmů

Poplatníci odevzdali přes 2,6 milionu přiznání k dani z příjmů

Finanční správa v prodloužené lhůtě pro podání přiznání k dani z příjmů a po uplynutí období, kdy mohli...

reklama reklama
reklama