Chytrý zásahový oděv jednoznačně zvítězil v mezinárodním tendru

České konsorcium sdružující výzkumný tým z Regionálního inovačního centra elektrotechniky Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni a společnosti VOCHOC, Holík International, Elitronic a Applycon zvítězilo v mezinárodním předkomerčním tendru, organizovaném v rámci projektu Smart@Fire.

Na konferenci v Bruselu ve dnech 14. a 15. prosince bylo vyhlášeno jako jediné, které splnilo veškerá kritéria tendru včetně závěrečných testů. Ukázalo se, že české konsorcium má velký technologický náskok oproti dalším potenciálním dodavatelům a výrazně se tak zvyšují jeho šance v chystaných výběrových řízeních na dodávku chytrých hasičských obleků pro hasiče ze čtyř evropských zemí: Belgie, Francie, Německa a Velké Británie, které jsou v následujících třech letech připraveny za tyto technologie zaplatit přibližně 15 milionů eur.

„Porota ocenila především kompletnost našeho obleku, který splnil všechny technické i technologické požadavky vypsané při vyhlášení tendru. Vyzdvihla také vysokou kvalitu a profesionálnost zpracování prototypů těchto obleků," uvedl lídr českého konsorcia Milan Baxa, jednatel firmy Applycon.

Chytrý zásahový oblek smartPRO je v současné době tím nejlepším, co bylo doposud ve světě vyvinuto a vyrobeno v oboru nositelných technologií pro hasiče. Je vybaven senzory, aktivním osvětlením, alarmem a řídicí jednotkou. Tento systém nepřetržitě monitoruje a vyhodnocuje bezpečnost prostředí, ve kterém se hasiči pohybují.

„Systém sleduje nejen vlastnosti prostředí, tedy teplotu, vlhkost, přítomnost toxických plynů či lokalizaci hasiče uvnitř objektu, ale monitoruje i důležité tělesné funkce zasahujících osob," popisuje vedoucí výzkumného týmu Aleš Hamáček.

Jako první si v přímé akci oblek vyzkoušeli hasiči z požární stanice Plzeň-Košutka.

„Jeho hlavní předností je možnost kontroly okolního nebezpečného prostředí bez nutnosti ovládání různých detekčních přístrojů. Velkou výhodou je přenos těchto výstupů v reálném čase do velitelského tabletu. Velitel tak má přehled nejen o prostředí, ve kterém se hasič pohybuje, ale hlavně o jeho pozici a aktuální kondici. Zároveň může podle aktuálních dat operativně měnit rozhodnutí a nasazovat další síly a prostředky u zásahu," pochvaluje si velitel stanice Michal Pathy.

23.12.16; TZ: ZČU

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pohybové aktivity ve školách

Foto: ilustrační/pixabay

MŠMT připravilo plán podpory pohybových aktivit ve školách na příštích 5 let.

Amerika hledá ideální dron pro hasiče

Dron/Zdroj: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

Vývojáři dronů z FEL ČVUT budou ve finále soutěžit o milion dolarů.

10 ocenění v soutěži European Product Design Award 2023

Martin Kuchta, Škoda ForFuture/UTB Zlín

Ateliér Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací (FMK) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně získal celkem...

reklama