Prestižní setkání přineslo hodnocení univerzit v oblasti „nové“ Evropy

Prestižní vědecký summit Times Higher Education přinesl českým univerzitám know-how, jak se zařadit do globálního kontextu. Česká republika má nejvyšší zastoupení v top desítce univerzit střední Evropy.

The Times Higher Education Research Excellence: New Europe summit se konal ve dnech 24.–26. 4. 2018 poprvé ve střední Evropě. Prestižní setkání přineslo i hodnocení univerzit v oblasti „nové Evropy" neboli 13 členských států, které se k Evropské unii přidaly od roku 2004. Střední Evropa v současné době zaznamenává dynamický růst v kombinaci s vysokými veřejnými investicemi do výzkumu a vývoje s cílem urychlit transformaci regionu. Summitu se v Olomouci zúčastnilo 127 vědeckých a akademických pracovníků z 32 zemí Evropy i ostatních kontinentů.

Nejlépe si z tuzemských univerzit vedla Univerzita Karlova, která se umístila na čtvrtém místě. Masarykova univerzita je na sedmé příčce a Univerzitě Palackého v Olomouci patří místo desáté.

„Střední Evropa je rychle se rozvíjející a velmi ambiciózní region. Je skvělé poznávat současná centra excelence této oblasti, zvyšující se úroveň vyššího vzdělávání a sledovat kroky, které musí nyní učinit pro to, aby zvýšila svou reputaci a vliv na globální scéně a mohla se poměřovat s tradičně silnými výzkumnými regiony západní Evropy, Austrálie, východní Asie a Severní Ameriky," uvedl vedoucí editor žebříčků univerzit THE Phil Baty.

Hostitel summitu Jaroslav Miller, rektor Univerzity Palackého v Olomouci, zhodnotil setkání následovně:

„Podle mého názoru summit vrchovatě splnil vše, co jsme od něj očekávali. Doufal jsem, že se nám na summitu podaří s rektory, prorektory, zástupci univerzit a výzkumných institucí, kteří sem přijeli z celého světa, dohodnout strategická partnerství. Máme několik projektů, které bychom chtěli v rámci mezinárodních konsorcií protlačit, a mám silný pocit, že je to na dobré cestě. A to, že se Univerzita Palackého v Olomouci v žebříčku umístila dobře, je jen třešničkou na dortu, která nás samozřejmě potěšila. Summit měl za cíl analyzovat silné a slabé stránky středoevropské vědy a středoevropských univerzit. A samozřejmě navrhnout strategie, jak ty slabé odstranit, aby přestalo dělení na ‚old a new Europe'. Tak, aby v roce 2028, což je název posledního panelu, který vedu, už byla jen jedna Evropa."

TZ: 26. 4. 2018, Univerzita Palackého v Olomouci

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vědci z Masarykovy univerzity získali 100 milionů na vývoj protinádorových látek

Hlavní řešitel projektu Kamil Paruch z Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty MU

Chemici a biologové z Masarykovy univerzity (MU) získali 100 milionů korun na další vývoj látek, které by mohly být...

Budou otevřeny nové akreditované obory pro výrobu obuvi v Anglii

Budou otevřeny nové akreditované obory pro výrobu obuvi v Anglii, foto: Londýn, Praha Press

Britský průmysl obuvi uvádí na trh nové akreditované učební obory pro výrobu obuvi, které se akreditují na národní...

Program Mladých delegátů do OSN

Vlajka OSN, Foto: (@MZV)

Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Česká rada dětí a mládeže...

Jihomoravské inovační centrum chce inspirovat studenty k podnikání

Jihomoravské inovační centrum chce inspirovat studenty k podnikání, foto: JIC

Workshopy jsou součástí projektu KaPoDav. Pod záštitou Jihomoravského kraje se na něm podílí devět institucí a...

reklama reklama