Studenti VŠE budou bydlet na nově pojmenovaných kolejích Praha

Palachova, Eislerova a Thalerova kolej. Tato nová jména nesou koleje na Jarově, kde bydlí zejména studenti Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE). VŠE se tak rozhodla vyjádřit uznání třem významným osobnostem, které jsou se školou spjaty. V areálu kolejí je také nově instalována pamětní deska Jana Palacha.

Původní Jarov I. A, B, C, D ponese nově název Palachova kolej. Jan Palach, symbol odboje proti pasivní rezistenci společnosti vůči okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968, totiž studoval v letech 1966–1968 na VŠE, a právě v této budově bydlel.

„Odhalení pamětí desky může být realizováno až nyní, nikoli v lednu, kdy probíhaly hlavní připomínkové akce k padesáti letům od tragického činu Jana Palacha, a to proto, že instalace desky musí proběhnout za teplejšího počasí," vysvětluje Hubert Bystřičan, spolužák Jana Palacha a jeden z iniciátorů instalace pamětní desky na Jarově.

Blok Jarov III. F je nově pojmenován po významném ekonomovi s pohnutým osudem. Pavel Eisler bojoval v československé vojenské jednotce ve Velké Británii, stal se obětí politických procesů v 50. letech, později pedagogicky působil na VŠE, kde patřil k předním představitelům reformního hnutí 60. let. Pavel Eisler zemřel tragicky v roce 1966, ale jeho rodina zůstala se školou v kontaktu. VŠE získala jeho vědeckou pozůstalost, a paní Jean Eisler věnovala ve své poslední vůli knihovně VŠE i finanční dar.

Po nositeli Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2017 Richardu Thalerovi je pojmenována budova Jarov III G. Profesor University of Chicago, Booth School of Business obdržel v roce 2015 od VŠE čestný doktorát na návrh Národohospodářské fakulty.

29. 3. 2019; TZ: VŠE

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

FabLab Experience: První pojízdná laboratoř v Česku vyjela do škol

FabLab Experience: První pojízdná laboratoř v Česku vyjela do škol, foto: JIC

Speciálně upravený návěs, vybavený laserovou řezačkou, 3D tiskárnami, robotickým ramenem a dalšími pro mnohé...

Nový studijní program na VUT kombinuje sport a moderní techniku

Nový studijní program na VUT kombinuje sport a moderní techniku. Foto: archiv CESA

Sportovní technologie na VUT: Chytré náramky, tachografy, snímače pohybu nebo in-body systém pro celotělovou diagnostiku.

Masarykova univerzita zahájila oslavy 100. výročí

Masarykova univerzita zahájila oslavy 100. Výročí, foto: MUNI

V den 100. výročí schválení zákona o zřízení druhé české univerzity, tedy 28. ledna 2019, zahájila Masarykova...

reklama reklama
reklama