Aloe vera je rostlina léčivá i protirakovinná

Mnohostranné účinky aloe pravé zná léčitelství po staletí a na několika kontinentech. Přestože tuto rostlinu mnozí pěstují jako pokojovou, možná ani netuší, jaké má vynikající vlastnosti. Látky obsažené v listech aloe mají široké využití. Jejich zkoumáním se zabývá mnoho vědeckých pracovišť z různých zemí. Koncentrace látek se liší podle části listu, stáří rostliny i podmínek, v nichž aloe vyrůstá.

Gel se v lidovém léčitelství používá zevně na popáleniny, omrzliny, odřeniny, drobná poranění, otlaky, bodnutí hmyzem, akné, kožní vředy, kožní záněty, jizvy, ekzémy, lupénku, rakovinu kůže a proti plísňovým onemocněním. Potřením postiženého místa nebo přiložením listu přímo na ránu se urychluje hojení, zlepšuje se obnova cévního zásobení, zvyšuje pevnost nové pokožky a snižuje se množství odumřelé tkáně v ráně. Gel z aloe má obdivuhodnou schopnost urychlení regenerace buněk, má účinky antivirotické, antibakteriální a antimykotické. Výzkumem bylo zjištěno, že gel z aloe působí proti škodlivému gama záření, měkkému rentgenovému záření a UV-B záření. Při podávání gelu bylo klinicky prokázáno snížení hladiny krevního cukru, cholesterolu, triglyceridů a tuků v krevním séru.

Protirakovinné působení aloe vera

Látka emodin obsažená v listech aloe pravé působí cytotoxicky proti některým nádorům včetně leukemických, zatímco normální buňky nepoškozuje. Další zkoumanými látkami v souvislosti s rakovinou a aloe jsou lektiny, které podporují růst normálních buněk, nikoliv rakovinových.

Latex z aloe má vliv na metabolismus. Působí při vnitřním podání jako šetrné projímadlo při chronické zácpě, v lidovém léčitelství se používá na hemoroidy a špatné trávení.

Komerční pěstování:

Celkový světový obrat obchodu s čerstvým gelem činil v roce 2004 asi 125 miliónů dolarů. Přibližně 60 % gelu pochází z amerického kontinentu.

Při domácí přípravě a užívání prostředků z aloe je třeba použít skutečně druh aloe pravá, neboť některé příbuzné druhy jsou jedovaté.

V této době je mimo jiné oblíbená pleťová maska, kterou si každý může vyrobit doma.

Zdroj: wikipedie.cz

SN

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Lékárníci varují: nárazové hubnutí do plavek nestačí

Lékárníci varují: nárazové hubnutí do plavek nestačí, ilustrační foto Praha Press

Správnou hmotnost je důležité udržovat celý život, snižuje riziko vážných onemocnění.Průběžné udržování...

Módní tetování, soutěže krásy, přehlídky

Foto: tattoo-convention.cz, fotograf-praha.com

Co zajímavého přinese 21th PRAGUE INTERNATIONAL TATTOO - CONVENTION 2019? Český festival tetování PRAGUE INTERNATIONAL...

Nemocných s TBC ubylo za čtyři roky o pětinu

Nemocných s TBC ubylo za čtyři roky o pětinu

Téměř o pětinu se za poslední čtyři roky snížil počet nemocných, u nichž zdravotnická zařízení vykázala...

Mnohé výrobce a obchodníky může zajímat Medical Forum 2019

Mnohé výrobce a obchodníky může zajímat Medical Forum 2019

Mezinárodní lékařské fórum a výstava International Medical Forum 2019 v Kyjevě, pokrývá inovační technologie...

reklama