Ananas, plod téměř zázračný

Každý, kdo držel diety, a sleduje množství sacharidů v potravinách, určitě zaznamenal, že ananas obsahuje přes 80% vody a jenom 10% sacharidů, navíc je tento plod populární pro svůj velký obsah vitamínu C a množství vlákniny.

V indiánském léčitelství se nezralý ananas užíval jako silné projímadlo a pro odstranění plodu u těhotných. Šťáva ananasu už tehdy sloužila jako prostředek proti zánětům, kožním výrůstkům a nádorům. Ananas má slabé leptavé účinky, protože obsahuje kyselinu glykolovou. Schopnost bělit a narušovat svrchní část pokožky se využívala proti stařeckým a pigmentovým skvrnám i v této době, kdy lze postižené místo potírat vatičkou namočenou v čerstvé ananasové šťávě několikrát denně.

Protože má ananas močopudnou schopnost, užíval se jako diuretikum. Na močový měchýř a močové cesty má pozitivní vliv. V dnešní době je ananas populární jako prostředek ke snižování chuti k jídlu a vyrábí se z něj nejrůznější preparáty na hubnutí.

Ananas díky obsahu stopových látek pomáhá předcházet křehkosti kostí a osteoporóze. Využívá se v léčbě popálenin a léčení ran.

Léčivý a široce využitelný bromelin

Ananas obsahuje skupinu enzymů, pro jednoduchost nazývanou jako bromelin. Tento enzym má široké využití a prokazatelné ozdravné účinky na trávící a cévní systém. Bromelin má schopnost ničit tělní jedy a kolonie bakterií ve střevech, likviduje parazity a drobné cysty. Bromelin je silně protizánětlivá látka. V moderní medicíně se využívá jeho schopnost rozpouštět krevní staženiny ve výronech. Je vhodný pro osoby náchylné na trombózy a infarkt. Bromelin odbourává bílkoviny, tím napomáhá trávení.

Pozor na nezralý ananas, který obsahuje vyšší množství kyselin, proto může poškodit zubní sklovinu. Jeho konzumace není vhodná pro postižené alergiemi, zánětlivými chorobami trávicího traktu, nedoporučuje se těhotným.

26.1.2017; Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 2 komentáře.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Smetanová Alena 8.2.2017 17:44

Ještě jednou já,a ptám se: "Proč není někde na internetu přehledně napsáno, co je v přírodě dostupné proti rakovině? Jen se vydělává na lécích a tady čtu a čtu. Fakt jsou to pro mě zajímavosti. Díky za ně!

Dieta a já 3.2.2017 19:12

Držela jsem tropickou dietu s ananasem, úbytek na váze 3 kg za 5 dní. Víc jsem nepotřebovala, sníženou váhu jsem si udržela. Když ho kupujete v této době dejte si pozor na hnědé nebo dokonce měkké plody, jsou zmrzlé!

Olomoučtí vědci objevili nový mechanismus účinku protinádorového léčiva

Olomoučtí vědci objevili nový mechanismus účinku protinádorového léčiva

Průlomové informace využitelné v cílené léčbě nádorových onemocnění přinesl nový výzkum vědců Ústavu...

V České republice kouří asi čtvrtina lidí

V České republice kouří asi čtvrtina lidí, foto: Praha Press

Ve světě aktuálně kouří 1,3 miliardy lidí a téměř pět milionů kuřáků ročně podlehne následkům své vášně.

Máte imunitu proti spalničkám?

Máte imunitu proti spalničkám? Foto: pixabay.com

Nejste si jisti, že jste jako děti byli očkováni proti spalničkám nebo se obáváte, že už je to tak dlouho, že...

Za mimořádně nákladné pacienty dává VZP stále víc

Za mimořádně nákladné pacienty dává VZP stále víc, ilustrační foto: Michal Jarmoluk, pixabay.com

Nejdražší klient stál VZP loni 25,76 milionu. Částka, kterou VZP zaplatila v loňském roce za svých dvacet nejnákladnějších...

reklama
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
reklama
reklama