Bestseller o genetice nazvaný Gen

Poprvé v českém překladu vydává nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress knihu Siddharthy Mukherjeeho: „Gen. O dědičnosti v našich osudech". Americký lékař, vědec a spisovatel v ní popisuje příběh genu a historii genetiky od Aristotela, přes Mendela až po současné vědce mapující lidský genom.

Kniha věnovaná jednotce dědičnosti a biologické informace poprvé v úplnosti popisuje zrození a rozvoj vědní disciplíny vzniklé mimo jiné na základě objevů Gregora Johanna Mendela, které se odehrály v Brně, a významně se dotýká i současnosti. Poskytne čtenářům informace o fenoménech souvisejících s genetikou a medicínou, které se objevily v průběhu 19., 20. a 21. století, a o etických i filozofických aspektech tohoto oboru.

Autorem překladu je ředitel Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Jan Šmarda, který o ní říká: „Je to velmi čtivá kniha. Autor v ní opět prokázal schopnost spojit odbornost s citem pro jazyk a příběhem."

Na převedení knihy do českého jazyka pracoval zhruba dva roky. Na jazykové redakci se podílela anglistka a bohemistka Kateřina Danielová.

„Věřím, že toto dílo může pomoci k rozostření hranic mezi lékaři a přírodovědci, protože ukazuje, jak mohou znalosti přírodních věd pomoci s hledáním léčby geneticky podmíněných nemocí," podotkl. Předmluvu k českému vydání napsal biochemik Václav Pačes.

Munipress vydává knihu Gen ve své edici Poprvé v češtině

„Pro ni vyhledáváme významná díla světové odborné literatury, jejichž témata mají silnou vazbu k oborům na Masarykově univerzitě. V případě knihy Gen je to pak také připomínka odkazu Gregora Johanna Mendela, o nějž univerzita pečuje díky Mendelovu muzeu," dodala ředitelka nakladatelství Munipress Alena Mizerová.

Originál knihy s názvem „The Gene. An Intimate History" vyšel v květnu roku 2016 a ještě v témže roce vyhrál Munipress soutěž o českého vydavatele knihy. Již v roce 2015 vydalo nakladatelství nejúspěšnější knihu Siddharthy Mukherjeeho „Vládkyně všech nemocí. Příběh rakoviny", za niž autor získal Pulitzerovu cenu. Mukherjee se narodil v roce 1970 v indickém Dillí. Medicínu studoval na univerzitách ve Spojených státech amerických a ve Velké Británii, nyní přednáší na Kolumbijské univerzitě a zaměřuje se na hematoonkologii.

22. 2. 2019, T. Z.: muni.cz

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Mnohé výrobce a obchodníky může zajímat Medical Forum 2019

Mnohé výrobce a obchodníky může zajímat Medical Forum 2019

Mezinárodní lékařské fórum a výstava International Medical Forum 2019 v Kyjevě, pokrývá inovační technologie...

dTest: V brynze žijí bilióny bakterií

dTest: V brynze žijí bilióny bakterií, foto: Praha Press

Ovčí mléko je při výrobě brynzy nepostradatelné. Na Slovensku musí brynza obsahovat alespoň 50 % ovčího sýra,...

Ministerstvo zemědělství dbá na bezpečné a kvalitní potraviny

Ministerstvo zemědělství dbá na bezpečné a kvalitní potraviny, ilustrační foto

Systém veterinárního dozoru v ČR, kdy se zásilky masa musí hlásit 24 hodiny před dovozem na místo určení, se osvědčil.

reklama