Češi podceňují vakcinace. Neočkovaní turisté riskují zdraví i život

Ochranu před tropickými nemocemi podceňuje pořád ještě příliš mnoho českých turistů, přitom riziko nákazy závažnou chorobou existuje i v turisticky oblíbených destinacích. Podle odborníků na cestovní medicínu jsou nejčastějším onemocněním různé druhy žloutenek, zažívací obtíže a v poslední době i horečka dengue, přetrvávající hrozbou je i malárie.

Turisty v zahraničí nejčastěji sužují střevní potíže. S těmi se potýká až 50 % cestovatelů směřujících do některých zemí severní Afriky či jihovýchodní Asie.

„Problémy mohou nastat ve chvíli, kdy jsou obtíže závažnějšího charakteru, a cestovatel musí vyhledat zdravotní péči. Lékaři v rozvojových zemích se obvykle zaměří na příznaky, nikoliv na příčinu. Pacient často neví, co mu bylo a jaká je celková prognóza jeho zdravotního stavu. Navíc některá onemocnění jsou vysoce infekční. Postižený pak při návratu autobusem nebo letadlem může ohrozit stovky dalších lidí," vyjmenovává některá rizika odborník na očkování docent Rastislav Maďar. „Navíc kvalita místních nemocnic je nezřídka žalostná," dodává.

Žloutenka není pouze nemocí špinavých rukou

Problémům přitom lze snadno předejít očkováním. Vhodné vakcíny je potřeba zvolit individuálně s ohledem na plánovanou cestu a zdravotní stav každého jednotlivce. Pokud plánujete cestu například do Keni, Nepálu, Egypta, Mexika nebo Thajska, měli byste být očkováni proti žloutenkám. Dále odborníci doporučují očkování proti břišnímu tyfu, včetně turisticky stále oblíbenějšího Vietnamu.

Ne všechna očkování jsou ale hrazena zdravotními pojišťovnami. Jednotlivé vakcíny stojí od několika stokorun až po několik tisíc korun. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna svým pojištěncům přispívá 500 korun na očkování, které není standardně pojišťovnou hrazeno.

Horečka dengue může v extrémním případě zabít

Vedle zmíněných žloutenkových onemocnění, které jsou spjaty zejména s nedostatečnou hygienou v rizikových oblastech, představují značnou hrozbu nemoci přenášené bodavým hmyzem, jako například horečka dengue. Nemoc může mít lehčí průběh podobný chřipce, těžší průběh vyžaduje hospitalizaci a v extrémních případech může postiženého ohrozit na životě. Proti onemocnění v současnosti neexistuje žádná vakcína, jedinou obranou jsou repelenty proti hmyzu, vhodné oblečení a moskytiéry.

„Tento virus, známý rovněž pod označením „horečka lámající kosti", je po světě velmi rozšířený. Vyskytuje se přibližně ve 110 zemích světa a každoročně se jím nakazí 100 milionů lidí, přičemž přibližně 25 000 jich onemocnění podlehne. Člověk se může nakazit i v poledne na náměstí města v turisticky populární oblasti," bourá jeden ze zažitých mýtů docent Maďar.

Turistická KPZ: správně vybavená lékárnička

Základem jsou probiotika na prevenci střevních potíží, účinný repelent, případně i rehydratační roztok, dezinfekce na ruce i na rány, obvazy, náplasti, za jistých okolností i vlastní jehly a stříkačky. Samozřejmostí jsou léky od horečky a bolesti i ty, které cestovatel užívá už doma.

Léky na průjem, zvracení, nevolnost, trávení, alergie, kašel, bolesti v krku či kapky do očí a nosu jsou rovněž užitečnou součástí lékárničky. Pokud cestovatel užívá nějaké léky pravidelně, měl by si zjistit, jestli se snáší se sluncem a nemohou způsobit kožní problémy.

Velmi populárním doplňkem lékárničky na cesty zejména pro individuální cestovatele je speciální filtrační láhev na pitnou vodu - vysoce účinná, bez pachutí po chemii a je okamžitě k dispozici.

TZ: ČPZP

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vědci zkoumají historii užívání léčivých rostlin

Ilustrační foto: Měsíček lékařský/Praha Press

V České republice má přírodní léčení dlouhou tradici.

Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě

Foto: klíště/pixabay

V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná.

Zdravé maso z Lesů ČR bude dostupnější

Foto: Lesy ČR

Středisko Klíny v Krušných horách zahájilo provoz.

Covid skončil, covidismus zůstal

Ilustrační foto: pixabay.com

Covid skončil, covidismus zůstal. Jak dlouho zůstanou hlavy národa v písku?

reklama reklama