Česká lékárnická komora informuje o nedostupných lécích

Zveřejňování informací o vývozu léčivých přípravků do zahraničí jako další opatření ve prospěch zajištění léků českým pacientům.Česká lékárnická komor již pátým měsícem informuje odbornou i laickou veřejnost o nedostupných lécích.

Již několik měsíců dochází u některých léků k neustávajícím cyklickým výpadkům, které jsou s největší pravděpodobností způsobené reexporty.

„Na zpětném vývozu do zahraničí se podílí výlučně distributoři. Z toho důvodu žádáme úpravu Zákona o léčivech, která umožní SÚKL reexportéry a reexportované léky zveřejňovat," uvádí k současným snahám České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK.

Dalším funkčním opatřením, které podle ČLnK zvýší dostupnost léků českým pacientům, je zrušení monopolního modelu dodávek léků. Současný systém DTP (Direct To Pharmacy, distribuce přes jediného, monopolního distributora) lékárníkům pouze komplikuje práci.

„Česká lékárnická komora opakovaně upozorňuje na to, že tento konkrétní model pacientům léčivé přípravky nezajistí. Vede pouze k pokřivení trhu dodávek léků a k nastavování rozdílných podmínek pro různé lékárny," upozorňuje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK.

Státní ústav pro kontrolu léčiv v návaznosti na monitorovací aktivity ČLnK sestavuje vlastní seznam nedostupných léků. A ačkoliv se ve svých vyjádřeních pro situace s nedostatkovými léky snaží nabízet řešení, bohužel se v mnoha případech nejedná o řešení, které by výrazně usnadnilo situaci lékárníkům při výdeji léčivých přípravků.

„Některé rady SÚKL pro záměnu nedostatkových léků jsou určeny pouze lékařům. Pro lékárníky jsou nevhodné, překročili by tím své pravomoci, protože nemohou předepsaný lék nahradit lékem s jinou účinnou látkou," uzavírá Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK.

8. 11. 2018, TZ: ČLnK

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Lékárníci varují: nárazové hubnutí do plavek nestačí

Lékárníci varují: nárazové hubnutí do plavek nestačí, ilustrační foto Praha Press

Správnou hmotnost je důležité udržovat celý život, snižuje riziko vážných onemocnění.Průběžné udržování...

Módní tetování, soutěže krásy, přehlídky

Foto: tattoo-convention.cz, fotograf-praha.com

Co zajímavého přinese 21th PRAGUE INTERNATIONAL TATTOO - CONVENTION 2019? Český festival tetování PRAGUE INTERNATIONAL...

Nemocných s TBC ubylo za čtyři roky o pětinu

Nemocných s TBC ubylo za čtyři roky o pětinu

Téměř o pětinu se za poslední čtyři roky snížil počet nemocných, u nichž zdravotnická zařízení vykázala...

Mnohé výrobce a obchodníky může zajímat Medical Forum 2019

Mnohé výrobce a obchodníky může zajímat Medical Forum 2019

Mezinárodní lékařské fórum a výstava International Medical Forum 2019 v Kyjevě, pokrývá inovační technologie...

reklama