Česká lékárnická komora informuje o nedostupných lécích

Zveřejňování informací o vývozu léčivých přípravků do zahraničí jako další opatření ve prospěch zajištění léků českým pacientům.Česká lékárnická komor již pátým měsícem informuje odbornou i laickou veřejnost o nedostupných lécích.

Již několik měsíců dochází u některých léků k neustávajícím cyklickým výpadkům, které jsou s největší pravděpodobností způsobené reexporty.

„Na zpětném vývozu do zahraničí se podílí výlučně distributoři. Z toho důvodu žádáme úpravu Zákona o léčivech, která umožní SÚKL reexportéry a reexportované léky zveřejňovat," uvádí k současným snahám České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK.

Dalším funkčním opatřením, které podle ČLnK zvýší dostupnost léků českým pacientům, je zrušení monopolního modelu dodávek léků. Současný systém DTP (Direct To Pharmacy, distribuce přes jediného, monopolního distributora) lékárníkům pouze komplikuje práci.

„Česká lékárnická komora opakovaně upozorňuje na to, že tento konkrétní model pacientům léčivé přípravky nezajistí. Vede pouze k pokřivení trhu dodávek léků a k nastavování rozdílných podmínek pro různé lékárny," upozorňuje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK.

Státní ústav pro kontrolu léčiv v návaznosti na monitorovací aktivity ČLnK sestavuje vlastní seznam nedostupných léků. A ačkoliv se ve svých vyjádřeních pro situace s nedostatkovými léky snaží nabízet řešení, bohužel se v mnoha případech nejedná o řešení, které by výrazně usnadnilo situaci lékárníkům při výdeji léčivých přípravků.

„Některé rady SÚKL pro záměnu nedostatkových léků jsou určeny pouze lékařům. Pro lékárníky jsou nevhodné, překročili by tím své pravomoci, protože nemohou předepsaný lék nahradit lékem s jinou účinnou látkou," uzavírá Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK.

8. 11. 2018, TZ: ČLnK

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Aloe vera je rostlina léčivá i protirakovinná

Aloe vera je rostlina léčivá i protirakovinná

Mnohostranné účinky aloe pravé zná léčitelství po staletí a na několika kontinentech. Přestože tuto rostlinu...

Drůbežího masa se snědlo nejvíce v historii

Drůbežího masa se snědlo nejvíce v historii

V loňském roce byla zaznamenána rekordní spotřeba drůbežího masa, a to 27,3 kg na obyvatele. Je to o 1,8 % více...

Lupénka je vážnou hrozbou pro zdraví

Lupénka je vážnou hrozbou pro zdraví

Začervenalá šupinatá ložiska – to jsou známé vnější projevy lupénky. Mohou se objevit na kůži, ve vlasech,...

reklama reklama reklama