Lupénka je vážnou hrozbou pro zdraví

Začervenalá šupinatá ložiska – to jsou známé vnější projevy lupénky. Mohou se objevit na kůži, ve vlasech, poškozeny mohou být i nehty. Pacienti se musejí mnohdy vyrovnávat nejen s nepříjemným svěděním na postižených místech, ale i se zvědavými pohledy okolí. Ani to však není vše. Následovat může postižení kloubů, srdce či třeba cukrovka.

Přitom lupénka už dnes nemusí být neřešitelným problémem. Existují takové způsoby léčby, které dokážou účinně tlumit příznaky této nemoci a umožní tak pacientovi zapojit se do všech činností, kterým se kvůli své nemoci dříve vyhýbal. Léčba stojí VZP ročně přes půl miliardy.

Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP evidovala v loňském roce kolem 50 tisíc klientů, kteří se s touto diagnózou léčili. Celkový počet lidí, kteří v Česku lupénkou trpí, však někteří odborníci odhadují až šestkrát vyšší. Kromě dědičných dispozic může být spouštěčem nemoci např. stres, prodělané infekční onemocnění, nebo i některé léky. Lupénka postihuje muže i ženy všech věkových kategorií. Jedná se o neinfekční zánět kůže, takže se jí nemůže jedna osoba nakazit od druhé. Její projevy představují pro mnohé pacienty dyskomfort a sociální stigma. Závažné formy jsou navíc často doprovázeny dalšími vážnými onemocněními. K těm patří třeba psoriatická artritida, metabolický syndrom, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění a další. Nemocní mívají problémy v partnerském a sexuálním životě. Délka života u mužů s lupénkou je o 3,5 roku kratší, u žen o 4,4 roku kratší než u zdravých lidí.

Snížený estetický dojem tedy není jediným důvodem, proč by měla být lupénka léčena. Zatím sice neexistuje lék, který by tuto chorobu zcela vyléčil, ale jsou již takové, které dokážou její projevy účinně potlačit.

K lokální léčbě lupénky se používají různé masti nebo krémy a také fototerapie, která spočívá v působení ultrafialového záření. Kromě toho existují léčivé přípravky, které působí na organismus celkově a podávají se např. ve formě tablet, injekcí či infuzí. Jde buď o klasickou systémovou terapii, nebo biologickou léčbu. Ta se doporučuje zejména u závažných forem lupénky, u nichž klasická terapie selhává.

Biologická léčba je v současnosti považována za nejvyspělejší způsob terapie a je také nejdražší. VZP proto vydává za léčbu lupénky stále více peněz. Zatímco v roce 2015 to bylo celkem 421 milionů, loni již zaplatila 534 milionů korun. Zhruba polovina této částky šla právě na biologickou léčbu. Tu klienti VZP využívají stále více. Za poslední tři roky tak náklady na léčbu lupénky vzrostly při přibližně stejném počtu pacientů o více než čtvrtinu.

Biologická léčba nicméně není vhodná pro všechny nemocné – pro každého pacienta může být optimální jiná terapie. Závisí to nejen na formě a závažnosti onemocnění, jeho předchozí léčbě a průběhu, ale i na přítomnosti jiných souběžných nemocí a dalších faktorech. Pacient by proto měl vyhledat odborného lékaře – dermatologa, který jeho situaci důkladně posoudí a navrhne mu optimální řešení.

Mgr. Oldřich Tichý

24. 10. 2018, TZ: VZP

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Lékárníci varují: nárazové hubnutí do plavek nestačí

Lékárníci varují: nárazové hubnutí do plavek nestačí, ilustrační foto Praha Press

Správnou hmotnost je důležité udržovat celý život, snižuje riziko vážných onemocnění.Průběžné udržování...

Módní tetování, soutěže krásy, přehlídky

Foto: tattoo-convention.cz, fotograf-praha.com

Co zajímavého přinese 21th PRAGUE INTERNATIONAL TATTOO - CONVENTION 2019? Český festival tetování PRAGUE INTERNATIONAL...

Nemocných s TBC ubylo za čtyři roky o pětinu

Nemocných s TBC ubylo za čtyři roky o pětinu

Téměř o pětinu se za poslední čtyři roky snížil počet nemocných, u nichž zdravotnická zařízení vykázala...

Mnohé výrobce a obchodníky může zajímat Medical Forum 2019

Mnohé výrobce a obchodníky může zajímat Medical Forum 2019

Mezinárodní lékařské fórum a výstava International Medical Forum 2019 v Kyjevě, pokrývá inovační technologie...

reklama