Makrobiotická strava odstraňuje z těla škodliviny a dodá potřebné živiny

Makrobiotická strava je hodně specifická a rozhodně není pro každého. Ale jako u každé diety by se člověk měl řídit především zdravým rozumem nebo se případně poradit s odborným specialistou, jestli je makrobiotická strava vhodná právě pro něj.

Ptáte se, jaká je hlavní myšlenka makrobiotické stravy? Má tělu dodat potřebné živiny a zároveň ho vyčistit od škodlivin. Předem vás upozorníme, že začátky s makrobiotickou stravou jsou těžké. Jako každá náhlá a radikální změna.

Makrobiotická strava je založená na taoistickém učení jin a jang. O šíření filozofie se postaral George Ohsawa. Převzal ji od japonského vojenského lékaře Sagena Išizuky, který tvrdil, že zdraví a dlouhověkost tkví v rovnováze mezi sodíkem a draslíkem.

Co je makrobiotická strava

Z počátku se makrobiotika propagovala v deseti úrovních. V nejpřísnějším stupni byl příjem jen celozrnné rýže, nebo jen obilovin. V dnešní době se tento druh striktní makrobiologie již neuplatňuje.

Pít byste měli pouze při pocitu žízně. Vyřaďte kávu a alkohol.

Zásadou makrobiotické stravy jsou celozrnné obiloviny a vařená zelenina. Makrobiotika doporučuje jídelníček, který se skládá z 50 až 60 % celozrnných obilovin a k tomu 20 až 30 % lokální zeleniny (bez brambor, rajčat, paprik a dalších druhů čeledi lilkovitých). 5 až 10 % jídelníčku mohou představovat luštěniny a potraviny ze sóji, jako je např. tofu, miso a tempeh. Vše byste měli dochucovat mořskými řasami.

Omezeně mohou být v jídelníčku ryby a mořské plody, lokální ovoce a ořechy (zhruba jednou do měsíce). Nemělo by se jíst či pít mléko a mléčné výrobky, vejce, drůbež, cukr, polotovary, maso, tropické ovoce, bylinné čaje, aromatické koření, ovocné džusy a některé druhy zeleniny jako je špenát, cukety nebo rajčata.

Upřednostňujte kvalitní potraviny před polotovary. Vybírejte spíše biopotraviny z lokálních zdrojů a snažte se o co největší snížení koncentrovaných cukrů. Vyberte si na webovém portálu a e-shopu www.CELIDIA.cz,  který byl založen jako odezva na stále stoupající poptávku po bezlepkových potravinách, zdravé výživě a potravinách pro diabetiky.

Důležité je i správně jíst

Makrobiotici jedí pomalu a většinou mají potraviny tepelně upravené. Právě téměř výhradní příjem vařených jídel je v rozporu s doporučením vegetariánů, jejichž jídla jsou často založena na čerstvé a méně tepelně upravené stravě. Tradiční terapeutické výživové směry, jako je Ayurvéda a tradiční čínská medicína, potom doporučují teplotu jídel (poměr syrových versus vařených potravin) individuálně na základě konstitučního typu. Makrobiotika také doporučuje vše nejméně padesátkrát kousat.

Jídlo by pro nás měla být radost. Pokud jste se rozhodli pro makrobiotickou stravu, měli byste se s ní hlavně sžít. Pamatujte, že nic nemusíte dodržovat naprosto striktně. Sami nejlépe poznáte, co vám dělá dobře a co ne.

TZ: Celidia.cz

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vědci zkoumají historii užívání léčivých rostlin

Ilustrační foto: Měsíček lékařský/Praha Press

V České republice má přírodní léčení dlouhou tradici.

Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě

Foto: klíště/pixabay

V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná.

Zdravé maso z Lesů ČR bude dostupnější

Foto: Lesy ČR

Středisko Klíny v Krušných horách zahájilo provoz.

Covid skončil, covidismus zůstal

Ilustrační foto: pixabay.com

Covid skončil, covidismus zůstal. Jak dlouho zůstanou hlavy národa v písku?

reklama reklama