MUDr. Hana Lejdarová: Darovat krev? Stačí se rozhodnout a přijít!

Již dva roky zastává post primářky Transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno sympatická lékařka Hana Lejdarová, která pro svůj obor doslova žije. Profesně se věnuje především práci v ambulanci, zaměřuje se zejména na léčebné aferetické výkony, imunohematologii a klinickou transfuziologii.

Transfuznímu a tkáňovému oddělení FN Brno (TTO) se pod jejím vedením daří rozšiřovat registr dárců krve, zlepšovat komunikaci s dárci díky využití sociálních sítí a průběžně navyšovat počty odběrů. Transfuzní a tkáňové oddělení FN Brno patří k jedněm z největších a nejvýznamnějších oddělení svého druhu v České republice.

Co je hlavní motivací dárců krve a proč by lidé dle Vašeho názoru měli darovat krev?

Je prokázáno, že nejlépe působí příklad někoho z blízkého okolí. Všechny ostatní náborové aktivity typu kampaně, plakáty a mediální reklamy jsou až na dalších místech. Dárci také oceňují, když mají dostatek informací o tom, k čemu se jejich krev používá, zda se opravdu využije apod.

Velmi nám záleží na tom, aby se u nás naši klienti, ať už dárci nebo pacienti, cítili dobře a snažíme se jim proto nabídnout příjemné kultivované prostředí, vstřícný a milý personál. Jsme otevřeni komukoliv, kdo splňuje podmínky darování krve. Máme rostoucí registr anglicky mluvících dárců, krev darují neslyšící i nevidomí.

Kdyby se někdo rozhodoval, že půjde poprvé darovat krev, můžete ve stručnosti popsat, co konkrétně má udělat a co ho čeká?

V prvé řadě doporučuji přečíst si informace pro dárce krve na našem webu, kde jsou veškeré potřebné údaje o podmínkách, které musí dárce splňovat, o dietě a režimových opatřeních v souvislosti s odběrem. V zásadě platí, že darovat krev mohou lidé, kteří dosáhli plnoletosti, váží alespoň 50 kg a jejich zdravotní stav je uspokojivý, tedy netrpí závažnou chronickou nemocí. Podrobnosti je pak samozřejmě nutné probrat během pohovoru před odběrem.

Není nutné se před prvním odběrem objednávat nebo podstupovat jakákoli vyšetření. Je potřeba se pouze rozhodnout a přijít, nejlépe kterýkoli všední den v ranních hodinách.

Jak dlouho jeden odběr krve trvá a kolik krve se odebírá?

Odběr plné krve zabere 5 až 10 minut a odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji tímto způsobem získáváme plazmu a krevní destičky.

Jakým způsobem je krev po odběru zpracovávána a do jaké doby musí být transfuze podána pacientovi?

Plná krev se centrifuguje, čímž se rozdělí na jednotlivé složky. Pomocí krevních lisů se tyto složky přepustí do samostatných vaků a doplní se potřebné výživné a konzervační roztoky. Doba použitelnosti jednotlivých produktů se velmi liší, erytrocyty lze použít 42 dní, krevní destičky mají pětidenní dobu použitelnosti a plazma se může ve zmraženém stavu uchovávat až 3 roky.

Máte poměrně stabilní okruh dárců, jakým způsobem je oslovujete, když je potřeba, aby přišli dříve a doplnili chybějící zásoby krve?

V oblasti získávání nových dárců se nám s minimálními prostředky daří téměř nemožné. V loňském roce se nám podařilo získat nejvyšší počet prvodárců od roku 2002. Náborovými akcemi v angličtině v zahraničních firmách cílíme na komunitu cizinců trvale žijících v Brně. Nevím o tom, že by podobnou aktivitu v ČR někdo vyvíjel. Využíváme sms i sociální sítě.

O dárce jaké krevní skupiny máte dlouhodobě největší zájem?

Máme zájem o dárce jakékoli krevní skupiny, nevybíráme si, ani nikoho neupřednostňujeme. Lidí Rh negativních je v populaci asi jen 20 %, což mnohdy vede k dojmu, že si tzv. „mínusek" ceníme víc, ale není to tak, i Rh negativních pacientů je méně. Převahu dárců i pacientů tvoří právě ti Rh pozitivní. Uplatní se dárci jakékoli krevní skupiny.

Tradičně jsou samozřejmě velmi žádaní dárci krevní skupiny 0-, kterou lze využít jako univerzální v urgentních situacích. To ale neznamená, že o jiné stojíme méně.

10.2.2018; TZ: FN Brno

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Olomoučtí vědci objevili nový mechanismus účinku protinádorového léčiva

Olomoučtí vědci objevili nový mechanismus účinku protinádorového léčiva

Průlomové informace využitelné v cílené léčbě nádorových onemocnění přinesl nový výzkum vědců Ústavu...

V České republice kouří asi čtvrtina lidí

V České republice kouří asi čtvrtina lidí, foto: Praha Press

Ve světě aktuálně kouří 1,3 miliardy lidí a téměř pět milionů kuřáků ročně podlehne následkům své vášně.

Máte imunitu proti spalničkám?

Máte imunitu proti spalničkám? Foto: pixabay.com

Nejste si jisti, že jste jako děti byli očkováni proti spalničkám nebo se obáváte, že už je to tak dlouho, že...

Za mimořádně nákladné pacienty dává VZP stále víc

Za mimořádně nákladné pacienty dává VZP stále víc, ilustrační foto: Michal Jarmoluk, pixabay.com

Nejdražší klient stál VZP loni 25,76 milionu. Částka, kterou VZP zaplatila v loňském roce za svých dvacet nejnákladnějších...

reklama
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
reklama
reklama