Pokud je hlas vaším pracovních nástrojem, nechejte se vyšetřit

Zamysleli jste se už někdy nad tím, jak moc svůj hlas potřebujete, a co by se stalo, kdybyste o něj přišli? Pokud vás při čtení nadpisu tohoto článku napadlo „ano“ nebo „to by bylo strašné,“ pak pravděpodobně, i když si to možná neuvědomujete, patříte mezi hlasové profesionály.

Hlasový profesionál   

Podle Evropské unie foniatrů jsou hlasovým profesionálem: 1. Zpěváci- sólisté i sboroví (požadavek na kvalitu hlasu je maximální), 2. Herci, profesionální mluvčí, učitelé, 3. Soudci, lékaři, politici, manažeři, duchovní, 4. Prodavači, kameloti. Mezi hlasové profesionály také patří zaměstnanci telemarketingu, lidé pracující s veřejností, a každý kdo komunikujete v hluku. Pokud i vy musíte často zesílit svůj hlas tak, aby vám bylo dobře rozumět, jste hlasovým profesionálem.

Hlasová námaha a její zvládání

První a druhá skupina povolání je naučena se svému hlasu věnovat. Tito profesionálové byli v průběhu studia připravováni hlasovými pedagogy na výkon svého povolání a velkou hlasovou zátěž. Jsou tedy technicky i vědomostmi dostatečně vybaveni k tomu, aby zvýšenou hlasovou námahu dobře zvládali.

Problém nastává u dalších skupin. Máme zde velké množství osob, které nejsou proškolené a ani zvyklé se o svůj hlas starat. Lidé obvykle nemyslí na to, co by se stalo, kdyby ze dne na den oněměli. Málokdo si uvědomuje, že svůj hlas namáhá nadměrně. Proč se starat o něco, co normálně každý den funguje, když navíc necítíte žádné problémy? Odpověď je velmi jednoduchá a to, že prozatím necítíte žádné problémy, neznamená, že vám nic není.

Pracovní problém: částečná nebo úplná ztráta hlasu

Vznik hlasových poruch je často velmi nenápadný a zabere určitý čas. Změny v hlase a problémy se dostavují pomalu. Objevující se příznaky často připomínají zcela jiná banální onemocnění a pak náhle zcela mizí, aby se za nějakou dobu zase vrátily. Nejčastějším způsobem, kterým hlasové poruchy vznikají, je zánět horních cest dýchacích v kombinaci s hlasovou námahou.

Zde pro vás uvádíme výčet nejčastějších příznaků, které by pro vás měly být alarmující: huhňavost, častá zahleněnost v krku, slabý hlas, zastřený hlas, delší mluvení vás unavuje, pocit bolesti při mluvení (řezání, pálení), kolísání kvality hlasu během dne, vyskakování, či přeskakování hlasu, sípání, chraptění a dyšná příměs v hlase. Každý z těchto jevů by pro vás měl být varovným signálem a okamžitým důvodem k návštěvě lékaře.

Přítomnost těchto symptomů naznačuje, že problém již vzniknul a je opravdu za pět minut dvanáct ho řešit. U dlouho neřešených případů již není možná klasická léčba a musí se přistupovat k operaci hlasivek s poměrně dlouhou rekonvalescencí.

Prevence je lepší než léčba

Lékař umí včas rozeznat, předcházet a hlavně zastavit další rozvoj těchto obtíží. Vyšetření u foniatra je velmi krátké a nebolestivé. Nemusíte se proto ani obávat vyšetření, ale ani vás příliš nezdrží od práce. Malá ztráta času u lékaře je lepší, než ušlý zisk za dlouhou léčbu, kdy nebudete moci mluvit. Proto, pokud je váš hlas vašim pracovním nástrojem, nechejte se vyšetřit. Takovou specializovanou institucí, na kterou se můžete obrátit, je COMHEALTH s.r.o. v Praze na Poliklinice Mazurská.

Specialitou nestátního zdravotnického zařízení pod vedením MUDr. Hany Čechové jsou kompletní služby v oblasti léčby hlasových poruch, vad řeči a sluchu. Kliniku tvoří tým zkušených profesionálů, kteří mají k dispozici moderní vybavení.  

COMHEALTH, Pokud je hlas vaším pracovních nástrojem, nechejte se vyšetřit, foto Praha Press

COMHEALTH, s.r.o.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě

Foto: klíště/pixabay

V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná.

Zdravé maso z Lesů ČR bude dostupnější

Foto: Lesy ČR

Středisko Klíny v Krušných horách zahájilo provoz.

Covid skončil, covidismus zůstal

Ilustrační foto: pixabay.com

Covid skončil, covidismus zůstal. Jak dlouho zůstanou hlavy národa v písku?

Státní veterinární správa nařídila stáhnout kuřecí se salmonelou

Ilustrační foto: pixabay

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje mražené kuřecí díly a droby obsahující salmonely...

reklama reklama