Saunování je samozřejmou součástí zdravého životního stylu

Saunování se provozuje ze zdravotních a očistných důvodů, ale v sauně lidé léčili z nemocí, rodily se tam děti, řešily se rodinné spory a hledala se řešení problémů.

Saunování je finským historickým rituálem a od pradávna byla součástí rodinného života. U nás se saunování rozšířilo především na přelomu dvacátého století, kdy byl uznán jeho zdravotní význam a stalo se součástí termoterapie – léčebné metody. Prohřátím celého organizmu se uvolňují endorfiny, působí tak pozitivně na náladu a odbourává stres.

Saunování působí velmi dobře nejen na psychiku, ale i na krevní oběh kůže a celého organizmu. Vliv tepla je pro tělo významný, údajně saunování zpomaluje stárnutí.

Ve vlastní soukromé místnosti vonící dřevem je doporučována teplota do 120°C. V pravé finské sauně se topí dřevem, v moderních saunách jsou elektrická kamna. Uvnitř jsou kameny, na které se nalévá voda, aby se zvýšila vlhkost vzduchu, která je v místnosti poměrně malá. Nově se i u nás rozšířily infrasauny, které využívají přímé ohřívání těla infračerveným zářením. Doporučená častost saunování je jednou týdně, ale když máte saunu doma, nic nebrání jejímu častějšímu využití.

Moderní domácí sauna je mnohdy vybavena barevným osvětlením, které napomáhá léčbě – světelné terapii, relaxaci a dobrému pocitu. Nechybí rádio a jiná zvuková zařízení. V takovém případě je saunování oblíbenou chvílí pro příjemný pocit odpočinku, který majitel může realizovat, kdy sám bude chtít a podle svých momentálních potřeb.

14.1.2018, Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

MUDr. Hana Lejdarová: Darovat krev? Stačí se rozhodnout a přijít!

MUDr. Hana Lejdarová, foto FN Brno

Již dva roky zastává post primářky Transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno sympatická lékařka Hana Lejdarová,...

Pravidelný pohyb chybí většině obyvatel České republiky

Pravidelný pohyb chybí většině obyvatel České republiky. Foto Praha Press

Češi se málo hýbou. Nedostatkem pohybu trpí více než polovina české populace. Následkem je nárůst obezity a civilizačních...

Unikátní nová operace páteře na Ortopedické klinice FN Brno. Poprvé v ČR

Unikátní nová operace páteře na Ortopedické klinice FN Brno. Poprvé v ČR, foto FN Brno

Ve čtvrtek 18. ledna 2018 se na Ortopedické klinice LF MU a FN Brno uskutečnila unikátní operace degenerativního postižení...

reklama reklama
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
reklama
reklama