Světové prvenství Nemocnice Na Homolce v cévní chirurgii

Nemocnice Na Homolce je světovou jedničkou v počtu vykonaných robotických operací v oboru cévní chirurgie. Primář Štádler se svým týmem dnes provede už 400. robotickou operaci – devětapadesátileté pacientce Jiřině z Mostu, která trpí bolestmi nohou v důsledku zúžení aorty a pánevních tepen, vytvoří mini-invazivně, s pomocí robotického zařízení Da Vinci Xi, bypass těchto hlavních břišních cév.

Nemocnice Na Homolce je jedním z mála pracovišť, které mělo před nástupem robotické technologie vlastní zkušenosti s laparoskopickými operacemi tepen. Díky tomu mohlo po nákupu robotického zařízení v roce 2005 snadno přejít na robotické operace a získalo tak náskok před ostatními.

„Přechod z laparoskopie na robotické operace nám umožnil rychlé zhotovení anastomózy, tedy cévního spojení, které se provádí na tepně za přerušeného průtoku krve mezi naloženými cévními svorkami. Časový interval naložené cévní svorky, který byl u laparoskopie krajně dlouhý, se zkrátil na dobu srovnatelnou s otevřenými cévními operacemi, ale zůstala výhoda laparoskopie, tedy minimální invazivita zákroku," říká primář cévní chirurgie prof. MUDr. Petr Štádler, Ph.D.

V ČR se jinde než na Homolce cévy roboticky neoperují

V České republice je Homolka jedinou nemocnicí, kde se robotické cévní operace dělají. Nejčastěji se takto provádějí zákroky na aortě (srdečnici) v její břišní části a na pánevních tepnách. Důvodem bývá patologické rozšíření určité části tepny, tedy výduť, nebo naopak aterosklerotické zúžení v důsledku kornatění cévní stěny.

Poměrně malou část robotických cévních výkonů pak tvoří zákroky na slezinné, nebo pánevní tepně, ledvinných tepnách či tepně zásobující břišní orgány.

Program robotické cévní chirurgie v Nemocnici Na Homolce si získal značnou pozornost odborníků a má mimořádné renomé v zahraničí.

Nemocnice Na Homolce se díky němu zařadila mezi přední světová pracoviště v oboru a působí jako mezinárodní školicí centrum. Primář Štádler se aktivně podílel na provedení první robotické cévní operace v Memphisu v USA, provedl první robotické cévní operace v Indii nebo Jižní Koreji a společně se svými kolegy také v Polsku a Rusku. Za rozvoj robotické operativy získal řadu mezinárodních ocenění.

30.8.2017; TZ: Nemocnice Na Homolce

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě

Foto: klíště/pixabay

V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná.

Zdravé maso z Lesů ČR bude dostupnější

Foto: Lesy ČR

Středisko Klíny v Krušných horách zahájilo provoz.

Covid skončil, covidismus zůstal

Ilustrační foto: pixabay.com

Covid skončil, covidismus zůstal. Jak dlouho zůstanou hlavy národa v písku?

Státní veterinární správa nařídila stáhnout kuřecí se salmonelou

Ilustrační foto: pixabay

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje mražené kuřecí díly a droby obsahující salmonely...

reklama reklama