Turistika bez rizika

Plánovaná dlouhodobá procházka nebo svižná túra potřebuje přípravu zejména u lidí, kteří v průběhu roku netrénují.

Je potřeba přihlížet k osobnímu zdravotnímu stavu a venkovním teplotám. Na horách organizmus zatěžuje i přetížení cévního systému způsobené překonáváním výškových rozdílů.

Chráněná hlava proti slunečnímu záření, tmavé brýle, ochranné filtry při ochranném krému pro kůži, potraviny dodávající energii, dostatek vody, by měly být v létě samozřejmostí.

Základní lékárnička na ošetření puchýřů a otlaků také není marná. Při dlouhých trasách osamělých cestovatelů také není špatné mít mobil pro přivolání případné pomoci.

Správná technika celoročního sportování

Ať už se chytáte na pěší túru nebo na výlet na kole, není na škodu dobře se připravit. Pokud se chcete vyvarovat úrazů a dovolenou si opravdu užít, musíte se naučit správné technice svého sportování. Jak se vyhnout dlouhodobých poškození kloubů a svalů? Je vždy dobré si před cestou zacvičit a svaly předehrát. Nepřepínat své síly by mělo být samozřejmostí.

Správným pohybem a zatěžováním těla se můžeme vyhnout některým pádům, otlakům, dokonce i zlomeninám. Pro jednotlivé formy sportování existují kurzy a odborníci, kteří se vám budou věnovat bez ohledu na váš věk. Dokonce existují učitelé správné jízdy na kole. Pokud je sport vašim koníčkem, určitě se vyplatí využít odborníka, který pomůže odstranit nedostatky, ve kterých setrváváte a aniž o nich víte.

Pěší turistika není pro každého

Měkký terén je pro dolní končetiny lepší, než kamenitý. Do kopce, schodů a na výstupky je lepší jít přímo. Kdy lanovkou, kdy pěšky? Pěšky do kopce, dolů se svézt lanovkou je zdravější, než opačný postup. Při stoupání je méně zatěžován nosný kloub koleno. Na zem klademe celou nohu, dodržujeme mírný předklon.

Při sestupu, koleno pohyb dolů brzdí, je vyvíjen tlak na chrupavky, svaly musí vyvíjet větší úsilí. Proto je lepší pomalejší chůze, sestup serpentinou, ne přímo. Je tak snadnější odraz nohy, lépe se udržuje rovnováha, brzdný výkon je nižší.

Chůze s trekingovými holemi

Trekingové hole – nordic walking se stávají samozřejmou součástí turistiky zejména u starší generace. Tato aktivita, má oproti obyčejné chůzi výhodu, že s holemi lépe udržujete rovnováhu a zatěžujete víc e částí těla než při běžné pěší turistice.

Při výstupu na kluzkém nebo hodně kamenitém terénu jsou hole neocenitelnou pomůckou. Do kopce by se měly používat delší hole, o které se opíráme. Neměly by směřovat do stran, ale kupředu. Při použití holí je rovnoměrněji zatěžován celý organismus, síly jsou více rozloženy, horní končetiny se na pohybu podílí. Možná po výkonu mnohé trekery překvapí bolest svalů celého těla, zejména rukou.

30.6.2017; Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vědci zkoumají historii užívání léčivých rostlin

Ilustrační foto: Měsíček lékařský/Praha Press

V České republice má přírodní léčení dlouhou tradici.

Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě

Foto: klíště/pixabay

V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná.

Zdravé maso z Lesů ČR bude dostupnější

Foto: Lesy ČR

Středisko Klíny v Krušných horách zahájilo provoz.

Covid skončil, covidismus zůstal

Ilustrační foto: pixabay.com

Covid skončil, covidismus zůstal. Jak dlouho zůstanou hlavy národa v písku?

reklama reklama