Vlna nachlazení a chřipka se šíří

Stejně jako každý rok, nastává období, kdy se Českou republikou začíná postupně šířit chřipková epidemie. Na začátku tohoto týdne evidoval SZÚ 1158 případů na 100 tis. obyvatel, přičemž chřipková epidemie se vyhlašuje při dosažení hranice 1500 případů.

Nakažlivé virové onemocnění většinou zaútočí s velkou razancí a pacientův zdravotní stav se výrazně zhorší během několika málo hodin. Nepříjemný průběh má i nachlazení, se kterým se během chladných měsíců setká téměř každý. Mnoho nemocných spoléhá v těchto případech na samoléčbu, která by však měla být podpořena odbornou radou zdravotníka. Zvýšení proočkovanosti obyvatelstva – neočkujete se pouze pro ochranu svého zdraví, ale i pro zdraví svých blízkých

Základem je silná imunita

Zatímco chřipka obvykle trvá 1–2 týdny a projevuje se výrazně zvýšenou teplotou až horečkou, bolestí hlavy, kloubů a svalů i celkovou slabostí, nachlazení mívá výrazně lehčí průběh po dobu několika dní až týdne. Základem prevence je především přirozené posílení imunity prostřednictvím pravidelných sportovních aktivit, otužování se a konzumace stravy bohaté na vitaminy i minerály.

Rýmu nepodceňujte a nosní kapky užívejte dle doporučení lékárníka

Mnoho lidí v zimě trpí rýmou, aniž by měli jiné příznaky nemoci. Do jisté míry se jí dá předcházet solnými roztoky s mořskou či minerální vodou, které je možné aplikovat formou spreje nebo kapek. „Roztoky jsou rozděleny podle koncentrace solné složky na isotonické a hypertonické. Isotonické obsahují nižší podíl solné složky a jsou určeny pro každodenní péči o nosní sliznici, protože ji čistí, zvlhčují a regenerují. Hypertonické přípravky s vyšším obsahem způsobují především snížení otoku sliznice a uvolnění nosu," vysvětluje tisková mluvčí ČLnK a lékárnice Mgr. Michaela Bažantová a dodává, že je důležité věnovat rýmě zvýšenou pozornost, protože může být průvodním jevem některého onemocnění.

31. 1. 2019; TZ: ČLnK

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Dopřejte si cestu za krásou, obchodem a inspirací

Dopřejte si cestu za krásou, obchodem a inspirací, foto ilustrační

Na významném mezinárodním veletrhu Beauty, na Messe Düsseldorf, spatříte nejnovější kosmetické výrobky, současné...

Další snižování a používání antibiotik je nutné

Další snižování a používání antibiotik je nutné

Plán, jak dále snížit používání antibiotik do roku 2022 ve veterinární i humánní medicíně, zahrnuje hledání...

Aloe vera je rostlina léčivá i protirakovinná

Aloe vera je rostlina léčivá i protirakovinná

Mnohostranné účinky aloe pravé zná léčitelství po staletí a na několika kontinentech. Přestože tuto rostlinu...

reklama reklama