Český export a nová situace

Index Exportu – Navzdory zanedbatelnému napojení na Rusko je český export ohrožen.

Výsledky posledních šetření mezi výrobními podniky jsou z pohledu vývoje exportu povzbudivé. Podle konjunkturálního průzkumu z dílny ČSÚ se v únoru oproti lednu zlepšilo hodnocení situace v zahraniční poptávce a přes nepatrnou korekci převládá optimismus také u očekávaného vývoje exportu v příštích třech měsících.

S přihlédnutím na válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou je ale otázkou, jak aktuální či vypovídající čerstvě zveřejněný výsledek průzkumu je. Česká ekonomika na Rusko není silně navázána, podíl exportů dosáhl v minulém roce necelé 2 %, což je od anexe Krymu v roce 2014 snížení míry propojenosti o 1 procentní bod. Přes přímý výměnný obchod s Ruskem tedy český export ohrožen není.

Z komplexnějšího pohledu vazeb české ekonomiky se zbytkem Evropy v podobě exportů a reexportů, a také závislosti na ruských dovozech komodit, to vypadá již méně optimisticky. Nejen Česko, ale i naši evropští obchodní partneři, například Německo, jsou odkázáni na import ruského zemního plynu či ropy, jejichž cena na trhu vzrostla a nelze vyloučit ani výpadky dodávek. To představuje rizika pro průmyslově založenou, a tedy energeticky náročnou českou ekonomiku v podobě nižšího objemu výroby a tím pádem i exportu. Stejnému riziku je vystaveno například Německo, což by pro české exportéry znamenalo zhoršení vyhlídek skrz pokles zahraničních objednávek.

„Kromě zmíněných komodit může hrát významnou roli vysoká závislost na dovozu železné rudy, protože 82 % pochází z Ukrajiny a 12 % z Ruské federace,“ říká Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Od vypuknutí konfliktu uběhlo jen několik dní, a jelikož jsou vstupní data do modelu Indexu Exportu na měsíční frekvenci, aktuální vývoj nezachycují. Navzdory zvýšené nejistotě odhadu nadále platí, že se meziroční tempo vývozu už jen díky velmi vysoké srovnávací základně z jara 2021 v nejbližších měsících pravděpodobně podívá do záporných čísel, ovšem z hlediska fundamentů, vyjma situace na Ukrajině, jsou přicházející data příznivá.

„Ukrajinská válka a s ní spojené přísné sankce západních zemí vůči Rusku zásadně komplikují oživení českého exportu a české ekonomiky. Situace je nepřehledná a těžko předvídatelná. Výrobní řetězce a dodávky nerostů a surovin z Ruska a Běloruska budou závažně poškozeny, a to v době, kdy se ještě plně neobnovily po pandemii. Čeští exportéři i importéři, kteří měli podepsané kontrakty s Ruskem, musí obratem hledat nové odběratele a dodavatele. Nebudete to vůbec snadné. Stejně jako za krymské krize či při pandemickém šoku se firmy rychle přizpůsobily a překonaly těžké překážky. Přechodný propad exportu je asi neodvratitelný, ale doposud silný příliv zakázek a hledání náhradních dodavatelů za ruské či běloruské pomůže českému exportu a celé ekonomice překonat prvotní válečný a sankční šok,“ doufá Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

28. 2. 2022, TZ: Raiffeisenbank

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Česko letos zažije převody firem za miliardy

Foto: ilustrační/pixabay

Patria: Stovky majitelů kvůli změně daní urychlí prodeje.

Letiště Praha je v provozním zisku

Foto: Letiště Praha, a.s.

Meziročně si polepšilo o 900 milionů.

Aero letos navýší výrobu pro Airbus o 80 procent

Foto: ©AIRBUS S.A.S. 2018 – computer rendering by FIXION-MMS/aero.cz

Ve Vodochodech vzniká hrana křídla pro dopravní letoun A220.

ČSÚ spustil aplikaci zaměřenou na zahraniční obchod

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Český statistický úřad spustil novou vyhledávací aplikaci: Databáze zahraničního obchodu se zbožím.

reklama
reklama
reklama