Celní správa ČR vydala 53 povolení a téměř 5 milionů litrů lihu pro výrobu desinfekce

Celní správa ČR v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru COVID-19 vydala 53 povolení umožňujících denaturaci lihu a jeho následné použití pro výrobu desinfekčních prostředků.

Díky tomu už mohly jednotlivé subjekty zpracovat 4 870 547 litrů lihu. Kromě zpracovatelů lihu a lihovin jde například o výrobce kosmetiky, čisticích prostředků, vonných látek, laboratorních nebo jiných chemikálií. Povolení jsme vydali ale také hasičům, některým krajským úřadům nebo školám.

K výrobě desinfekčních směsí je potřeba mít příslušná povolení Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva zemědělství a místně příslušného celního úřadu, přičemž Celní správa ČR nabízí pomoc s jejich vyřízením.

Dle zákona o lihu je nezbytné, aby celníci byli přítomni u každé denaturace. Dohled Celní správy ČR (správce daně) spočívá zejména v kontrole, zda jsou plněny podmínky vyplývající ze zákona o lihu a z jeho prováděcí vyhlášky a zda nejsou porušeny zákazy a omezení dané zákonem o lihu. V současné době celníci denaturaci nejen přímo kontrolují, jak je zavazuje zákon, ale jsou i maximálně nápomocni, aby denaturace probíhaly správně a současně rychle, a to dle potřeb lihovaru často 12 hodin denně a o sobotách a nedělích.

Denaturaci lihu je nutné provést jednak z daňového hlediska (denaturovaný líh je osvobozený od spotřební daně), jednak se tím zabrání jeho dalšímu zneužití k výrobě alkoholických nápojů. Při denaturaci musí být veškeré množství lihu a denaturačních prostředků vstupujících do denaturace spolehlivě změřeno.

Případnou analýzou vzorků denaturovaného lihu se ověřuje správnost a úplnost denaturace, a zda množství denaturačních prostředků obsažených v denaturovaném lihu splňuje minimální limity dané zákonem o lihu, resp. jeho prováděcí vyhláškou.

Na hraničních přechodech jsou v boji s pandemií koronaviru COVID-19 i nadále nasazeny stovky celníků.

1. 4. 2020; TZ: Generální ředitelství cel

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vědci zkoumají historii užívání léčivých rostlin

Ilustrační foto: Měsíček lékařský/Praha Press

V České republice má přírodní léčení dlouhou tradici.

Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě

Foto: klíště/pixabay

V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná.

Zdravé maso z Lesů ČR bude dostupnější

Foto: Lesy ČR

Středisko Klíny v Krušných horách zahájilo provoz.

Covid skončil, covidismus zůstal

Ilustrační foto: pixabay.com

Covid skončil, covidismus zůstal. Jak dlouho zůstanou hlavy národa v písku?

reklama reklama