Jaderná katastrofa a jód?

Tablety s jódem: Upozornění na rizika neuváženého používání.

V souvislosti s krizovou situací na Ukrajině eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zvýšené množství dotazů na používání tablet s obsahem jódu s odkazem na prevenci rizika v případě jaderného konfliktu.  Chápeme obavy obyvatel, nicméně je třeba varovat před neuváženým užíváním tablet s obsahem jódu, které může způsobit závažné zdravotní komplikace včetně nevratného poškození štítné žlázy.

V jaké situaci se jódové tablety používají?

Při potenciální jaderné katastrofě se může uvolnit radioaktivní jód. Aby se předešlo hromadění tohoto radioaktivního jódu ve štítné žláze, může být ve vhodnou dobu použit neradioaktivní jód ve formě tablet s vysokými dávkami jódu (jedná se o tzv. jódovou blokádu štítné žlázy). Užívání jódových tablet chrání pouze před vychytáváním radioaktivního jódu ve štítné žláze, nikoli před účinky jiných radioaktivních látek. Příjem velkého množství jódu ale může způsobit vážná zdravotní rizika.

Jaké zdravotní komplikace může způsobit užívání jódu v nevhodné chvíli?

V případě předávkování se může objevit hnědé zabarvení sliznic, zvracení, bolesti břicha a průjem. Mohou se objevit dehydratace a šok. V ojedinělých případech byla pozorována stenóza (zúžení) jícnu. Při neuváženém dávkování může dojít k závažnému, někdy i nevratnému poškození štítné žlázy.

Jódové tablety mají být užívány až po doporučení odpovědných orgánů

Má-li mít jódová blokáda štítné žlázy požadovaný účinek, musí být tablety užívány ve správný čas. Pokud jsou jódové tablety užívány příliš brzy, může být neradioaktivní jód znovu vyčerpán, a může tak stejně dojít k vychytání radioaktivního jódu ve štítné žláze. Ochrana by tedy byla zavedena příliš brzy a nebyla by dostatečná. Pokud jsou jódové tablety v případě havárie užívány příliš pozdě, štítná žláza již mohla absorbovat radioaktivní jód. Proto by jodové tablety pro blokádu štítné žlázy měly být užívány pouze na výslovné doporučení odpovědných orgánů (Ministerstvo zdravotnictví ČR, Státní ústav pro kontrolu léčiv nebo Státní úřad pro jadernou bezpečnost). Podobnou informaci rovněž zveřejnil SÚJB na svém webu.

2. 3. 2022, TZ: sukl.cz

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vědci zkoumají historii užívání léčivých rostlin

Ilustrační foto: Měsíček lékařský/Praha Press

V České republice má přírodní léčení dlouhou tradici.

Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě

Foto: klíště/pixabay

V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná.

Zdravé maso z Lesů ČR bude dostupnější

Foto: Lesy ČR

Středisko Klíny v Krušných horách zahájilo provoz.

Covid skončil, covidismus zůstal

Ilustrační foto: pixabay.com

Covid skončil, covidismus zůstal. Jak dlouho zůstanou hlavy národa v písku?

reklama reklama