Léčení a prevence COVID-19

Základním přístupem u infekčních chorob je snaha o jejich nešíření.

Postup léčení a prevence vyplývá z toho, zda je choroba vyvolána živými organismy s jejich způsobem života a nákaza je vyvolána jejich vstupem do lidského organismu, nebo jsou pouhými přenašeči jiného živého organismu, který je vlastním původcem chorobného stavu. Pro příklad nemusíme jít daleko. Jednou z nejrozšířenějších chorob teplého (tropického) zeměpisného pásma je malárie přenášená hmyzem - komárem druhu Anopheles, ale způsobená prvokem Plasmodium malariae.

Reálná situace je poněkud složitější a průběh onemocnění se liší podle konkrétní nákazy. Boj s nákazou je namířen jak proti přenašeči, kdy jde spíše o prevenci v podobě jeho hubení chemickými postřiky, omezení jeho rozmnožování nebo osobní ochrany jednotlivců znemožňující jeho přístup k lidskému tělu.

Prevence onemocnění

U některých nakažlivých chorob může být přenos zjednodušen a zdrojem a přenašečem onemocnění je člověk sám. To se týká právě chorob způsobovaných např. viry, nebo bakteriemi. Původce vstupuje do lidského organismu různými branami podle prostředí, v němž se pohybuje- vzduchem při dýchání (aerosol), gastrointestinálním traktem při jídle a pití nebo kůží a sliznicemi při přímém osobním kontaktu.

Koronavirová infekce

Koronavirová infekce patří mezi kapénkovou, protože hlavní branou vstupu jsou nosohltan a plíce, ačkoliv nelze vyloučit i ostatní cesty vstupu, především sliznice. Kapénky hlenu obsahující virové částice jsou, jak bylo dokumentováno, vydechovány nechráněnými ústy nebo nosem do vzdálenosti několika metrů, zvláště při kašli a kýchání, kdy tato vzdálenost může být mnohem větší, než je uváděna bezpečná vzdálenost dvou metrů.

Rouškou chráníte ostatní

Doporučené nebo nařizované ochranné opatření nošení roušek omezuje zásadním způsobem tuto vzdálenost z hlediska přenosu viru z nakažené osoby, ale zdaleka nepředstavuje významnou ochranu pro nositele roušky, což nebylo na počátcích pandemie zdůrazňováno.

Ochrana vlastní osoby není jednoduchá

K ochraně vlastní osoby je nezbytné používat složitější zařízení, jakým jsou masky (respirátory), kterými jsou vybavováni zdravotníci a všechny osoby, které jsou při své práci vystavovány vysokému riziku nákazy. Tyto osoby podle stupně rizika používají i respirátory a masky chránící oči včetně rukavic a neprodyšných oděvů, aby byl znemožněn přístup viru celkově.

Tyto způsoby omezují šíření infekce jak na straně zdroje (nakažené osoby) tak nakazitelných (citlivých) osob, které se zatím s původcem onemocnění nesetkaly. Z hlediska šíře preventivních opatření je optimální ochránit co nejvíce osob, které jsou citlivé, protože se dosud s odpovědným agens nesetkaly. Jejich význam klesá s mírou promořenosti.

Vakcína na COVID-19 se připravuje

Umělou analogií promořenosti populace je vyvolání odolnosti očkováním a i zde platí, že účinnost tohoto opatření je tím vyšší, čím větší část populace byla očkována.

Na přípravě vakcín, které by umožnily očkování a indukci antivirové reakce imunitního systému osob, které se s virem ještě nesetkaly, pracuje v současnosti ve světě více než 100 nejrůznějších laboratoří, mezi nimiž je i jedna domácí a předpokládá se, že ke schválení některých z nich ke klinickému použití by mohlo dojít již koncem tohoto roku. Paleta připravovaných vakcín (pokud je známo) je velice široká a teprve jejich využití v praxi ukáže jejich kvalitu.

Léčení COVID-19

Antivirotika

Účinná antivirotika jsou většinou namířena proti metabolizmu nukleových kyselin tak, aby omezila, nebo zcela zablokovala replikaci virových genomů.

Cennimo DJ. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Treatment & Management, odkaz: https://emedicine.medscape.com/article/2500114-treatment#d10

Remdesivir zkracuje doby léčby o třetinu, odkaz: https://www.abc.net.au/news/2020-07-11/remdesivir-approved-by-tga-coronavirus-covid-19-australia/12446036

Dexamethason snižuje úmrtnost o 20%, odkaz: https://www.sciencenews.org/article/steroid-dexamethasone-reduce-covid-19-coronavirus-deaths

Nitazoxanide, odkaz: https://www.medscape.com/answers/2500114-197646/what-is-the-role-of-nitazoxanide-in-the-treatment-of-coronavirus-disease-2019-covid-2019

Bergman SJ Treatment of Coronavirus Disease 2019 (COVID-19):Investigational Drugs and Other Therapies Jul 13, 2020, odkaz: https://emedicine.medscape.com/article/2500116-overview

Lang FM, Lee KM-C, Teijaro JR, et al.GM-CSF-based treatments in COVID-19: reconciling opposing therapeutic approaches Nature Reviews Immunology 2020, odkaz: https://doi.org/10.1038/s41577-020-0357-7

Monoklonální protilátky

Reakce nakažených osob se projevuje imunitní reakcí v podobě produkce protilátek a cytotoxických buněk s různou specifitou. Protilátková reakce v podobě protilátek M a G bývá namířena proti antigenům bílkovin tvořícím hlavní složku virových výčnělků, kterými se koronavir přichycuje na buňkách nesoucích ve své membráně bílkovinu ACE2 (Angiotensin I Converting Enzyme 2), a této reakci vytvořené protilátky brání.

Z hlediska nákazy vlastně virus inaktivují (brání jeho vstupu do buněk). Protilátky jsou antigenně specifické (lze je získat jako monoklonální), a je tvořící buňky lze izolovat a množit v tkáňových kulturách (pro jejich experimentální tvorbu lze také použít „humanizované" myši). Více na: https://iweb3.fnusa.cz/lecba-a-prevence-nemoci-covid-19-za-pouziti-monoklonalnich-protilatek/

Závěry

Současná pandemie otevřela nezvykle velké množství otázek, na které teprve hledáme odpovědi nejen obecné, ale i konkrétní, s odpověďmi aplikovatelnými ihned, nebo v nedaleké budoucnosti. Na nich bude záležet, v jakém stavu lidstvo z pandemie odejde a jak bude připraveno na postpandemické období.

Další odkazy na: https://www.medscape.com/resource/coronavirus?src=WNL_mdplsfeat_200714_mscpedit_path&uac=195472DX&spon=43&impID=2460481&faf=1

24.7.2020, TZ: Prof. MUDr. Radim Brdička, DrSc., odborný garant společnosti Biogen Praha s.r.o.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vědci zkoumají historii užívání léčivých rostlin

Ilustrační foto: Měsíček lékařský/Praha Press

V České republice má přírodní léčení dlouhou tradici.

Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě

Foto: klíště/pixabay

V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná.

Zdravé maso z Lesů ČR bude dostupnější

Foto: Lesy ČR

Středisko Klíny v Krušných horách zahájilo provoz.

Covid skončil, covidismus zůstal

Ilustrační foto: pixabay.com

Covid skončil, covidismus zůstal. Jak dlouho zůstanou hlavy národa v písku?

reklama reklama