Osvětová kampaň Týden štítné žlázy

Pražští hygienici upozorňují na 11. ročník Týdne štítné žlázy. Podle lékařů postihuje v ČR až desetinu populace onemocnění štítné žlázy, častější je u žen. Bohužel si celá řada lidí význam a důležitost štítné žlázy neuvědomuje.

Štítná žláza je orgán motýlkového tvaru, umístěná v dolní oblasti krku před průdušnicí - produkuje hormony zásadní pro většinu tkání a orgánů, protože zasahují do všech metabolických dějů a významně ovlivňují všechny orgány a procesy v těle. Dostatek hormonů štítné žlázy je důležitý od nitroděložního vývoje až po pozdní věk, v určitých životních etapách je jejich význam zcela klíčový.

Hygienická stanice hlavního města Prahy jako věcně a místně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví v Praze, proto v dané souvislosti upozorňuje širokou veřejnost na již 11. ročník osvětové kampaně o typech onemocnění štítné žlázy s názvem „Týden štítné žlázy", který letos proběhl ve dnech 25. - 31. 5. 2019, zaměřil se na souvislost těhotenství a poruch štítné žlázy.

Dlouhodobým cílem kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může následně pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevěděli. Je třeba také opakovaně vyvracet mnohé omyly a mýty, které jsou ve společnosti ohledně štítné žlázy a její léčby zakořeněné. V České republice je projekt odborně zaštítěn Českou endokrinologickou společností ČLS JEP a Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR.

Příznaky snížené funkce štítné žlázy

Mnoho pacientů o svém onemocnění ani neví. Příznaky jako je únava, zimomřivost nebo zvýšená spavost často podceňují. Pokud štítná žláza produkuje hormonů méně, pacienti jsou zpomalení, ospalí, je jim stále zima, zhoršuje se jim paměť, nálada, mají zácpu, případně depresi a špatně se jim polyká. Ženy mají nepravidelnou menstruaci a problémy s plodností. Dalšími příznaky mohou být také bolest kloubů a suchá kůže.

Možné poruchy z nedostatku jodu u dětí

Endokrinologové dále doporučují, aby činnost štítné žlázy vyšetřovali gynekologové u všech těhotných, protože její hormony mají vliv na vývoj plodu. Matka by měla dbát na dostatečné zásobení jodem. Při nedostatečné produkci hormonů štítné žlázy existuje riziko, že se plod nebude vyvíjet správně. Děti mohou být psychicky nezralé a mít nejrůznější významné psychomotorické poruchy, v případě závažnější poruchy mohou mít i nižší IQ. Matčina porucha funkce štítné žlázy v těhotenství se u dítěte může projevit později i jako porucha pozornosti, neklid a neposlušnost.

24. 5. 2019; TZ: HSHMP

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vědci zkoumají historii užívání léčivých rostlin

Ilustrační foto: Měsíček lékařský/Praha Press

V České republice má přírodní léčení dlouhou tradici.

Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě

Foto: klíště/pixabay

V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná.

Zdravé maso z Lesů ČR bude dostupnější

Foto: Lesy ČR

Středisko Klíny v Krušných horách zahájilo provoz.

Covid skončil, covidismus zůstal

Ilustrační foto: pixabay.com

Covid skončil, covidismus zůstal. Jak dlouho zůstanou hlavy národa v písku?

reklama reklama