Ekofarma Zelená Bohdaneč, nevšední zážitky kousek od Prahy

Přijal jsem pozvání od mého dobrého přítele Honzy Kadlece na návštěvu ekofarmy Zelená Bohdaneč, kterou najdete u obce Zbraslavice, v okrese Kutná Hora na okraji Vysočiny. Z Prahy je to necelá hodinka jízdy po dálnici. Honza je vedoucím bohdanečské palírny, slíbil mi, že mi ukáže něco, co jsem ještě nikdy neviděl.

Hned po příjezdu mě okouzlila zdejší krajina. Nevelké kopečky jsou lemovány lesy a loukami. Na první pohled mě zaujala stáda ovcí a skotu na pastvinách. V areálu společnosti jsou ovocné sady, které jsou letos bohatě obsypány švestkami a hruškami.

Hlavní dominantou Bohdanče je hotel Agnes, ve kterém jsem se ubytoval. Je to moderní zajímavě řešená srubová stavba na břehu Pilského rybníka. Pod jeho hladinou se prohánějí kapitální kapři a jeseteři. Nad rybníkem se tyčí Bohdanka, nejvyšší dřevěná rozhledna u nás.

Hlavní dominantou Bohdanče je hotel Agnes

Ekofarma Zelená Bohdaneč

Po uvítání mě čekal oběd. Netrpělivě jsem pročítal zdejší menu, které z velké části tvoří poctivá česká jídla. Na doporučení ochotného personálu jsem si objednal hovězí steak. Brzy jsem si pochutnával na vynikajícím měkoučkém, vyzrálém a šťavnatém mase z místního ekologického BIO chovu.

Ekofarma Zelená Bohdaneč, palírna

Na odpoledne mi Honza naplánoval prohlídku areálu společnosti. Od mého průvodce jsem se dozvěděl, že od počátku založení firmy uplynulo již 14 let, kdy se v místní palírně začaly vyrábět výhradně přírodní pálenky z vlastního ovoce. Celou produkci rozšířili o přírodní likéry, medoviny a také 100% mošty mnoha příchutí. Postupem času všechny výrobky obdržely mnohá ocenění kvality, zejména pak certifikaci KOSHER.

Ekofarma Zelená Bohdaneč, výhradně přírodní pálenky z vlastního ovoce

Poučná a zajímavá exkurze mě vtáhla do tajů výroby pálenek. Následoval nezbytný košt.

Cestou kolem medárny jsme potkali místní včelaře, kteří se právě vrátili s rámky plnými medu na vytočení a lahvování. „Dnes se staráme o několik stovek včelstev a letošní produkce medu půjde k desítce tun", říká pan František Jindra, včelař Zelené Bohdanče.

Mé kroky vedou dále do podnikové prodejničky, která je výkladní skříní pro všechny bohdanečské výrobky, které se nazývají Agnes a jsou v prodejně doplněny o výrobky místních farmářů a drobných producentů. Vynikající jsou zejména domácí chléb, klobásy a lahodné sýry.

Ekofarma Zelená Bohdaneč, podniková prodejna

S přítelem jsme pokračovali v obhlídce ekofarmy. Zejména děti potěší drůbeží farmička hned za palírnou. Směřovali jsme k pastvinám, kde mě zajímala stáda Aberdeenského a Skotského náhorního skotu a ovcí anglických plemen Romney Marsch a Suffolk.

Ekofarma Zelená Bohdaneč

Při výkladu o ekologickém farmaření jsme se setkali s početnou skupinou lidí, která se zájmem sledovala, jak místní honák předvádí umění svého ovčáckého psa při shonu ovcí. A to hospodaří téměř na 150 hektarech. Mezitím přišla další skupina turistů s průvodcem. Honák se svým psem sklidil zasloužený potlesk.

„Někdy se stane, že novorozené tele nebo jehňátko je po narození slabé a je třeba mu do začátku trochu pomoci. Proto si jej bereme domů na výkrm z láhve a až dostatečně zesílí, vrací se zpátky na pastvinu,", říká Jiří Tvrdík, vedoucí chovu. „Nejčastěji provázíme rodiny s dětmi, ale občas má zájem o prohlídku celý zájezd turistů, přece jen se to nevidí každý den", konstatuje Jirka a dodává, že po obchůzce pastvin se návštěvníci vrací zpět do hotelu, aby zakončili svůj den aktivním odpočinkem. „Někteří si zakoupí povolení k rybolovu a nahodí na trofejního kapra, jesetera nebo vyzu, která má přes 60 kg váhy, rodinky nechají své ratolesti povozit v ohradě na koních, jiní se vydají zažít netradiční přísun adrenalinu do lanového parku, nebo jen tak relaxují při partičce tenisu na zdejších sportovištích."

Svůj den jsem zakončil vynikající večeří. BIO jehněčí kotletky se špenátem z hotelové zahrádky mě dostaly do gastronomického nebe. Milá a příjemná obsluha mi doporučila dezert a digestiv. Nestačil jsem se divit, jak místní lidé dokáží zužitkovat plody přírody a svůj um a přetváří vše do takto výjimečných a vynikajících věcí.

Ekofarma Zelená Bohdaneč, restaurace

Plně již teď rozumím významu sloganu, který jsem při svém příjezdu k hotelu minul u cesty: Dobré věci z dobrého kraje. Ten je splněn doslova.

Při chůzi na pokoj jsem marně hledal číslo, je totiž pojmenován po jednom ovoci, které se pálí v palírně. Dobře jsem se vyspal a rozhodl se, že musím svou zkušenost a zážitky předat dál. Místní lidé dobře rozumí své práci a vše co vytváří, dělají tak s péčí. Poděkoval jsem svému příteli za krásný den plný nových informací a nevšedních zážitků. 

Přeji mu, aby všichni vytrvali ve své práci. V Bohdanči a na farmě Agnes brzy znovu na viděnou. Všem, kteří chtějí uniknout shonu a stresu velkoměsta, nebo jen chtějí nalézt místo klidu, vřele doporučuji navštívit Zelenou Bohdaneč.

Ekofarma Zelená Bohdaneč, výhradně přírodní pálenky z vlastního ovoce

Ekofarma Zelená Bohdaneč

Areál Hotelu Agnes zahrnuje sportovní areál s víceúčelovými hřišti, vlastním lanovým centrem a bohatě zarybněným rybníkem určeným k sportovnímu a rekreačnímu rybolovu.

Areál Hotelu Agnes zahrnuje sportovní areál s víceúčelovými hřišti, vlastním lanovým centrem a bohatě zarybněným rybníkem určeným k sportovnímu a rekreačnímu rybolovu.

Areál Hotelu Agnes zahrnuje sportovní areál s víceúčelovými hřišti, vlastním lanovým centrem a bohatě zarybněným rybníkem určeným k sportovnímu a rekreačnímu rybolovu.

Hotel Agnes - pohodlné a stylové ubytování

Hotel Agnes - pohodlné a stylové ubytování

Rybářský pobyt v Hotelu Agnes. Sportovní i rekreační rybolov pro každého

Rybářský pobyt v Hotelu Agnes. Sportovní i rekreační rybolov pro každého

Kontakty:
Hotel Agnes, www.agneshotel.cz www.agnesprodukty.cz
Ubytování
: Tel.: +420 731 541 517, E-mail: recepce@agneshotel.cz
Prohlídky farmy: Tel.: +420 733 592 267, E-mail: info@zelenabohdanec.cz

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Čtyřikrát týdně přímé lety z Prahy do Madridu

SmartWings nově nabízí přímé lety z Prahy do Madridu. Foto SmartWings

SmartWings nově nabízí přímé lety z Prahy do Madridu.

Přijeďte si užít běžky do Velkých Karlovic

Přijeďte si užít běžky do Velkých Karlovic. Foto Resort Valachy

Zima naplno dorazila do Velkých Karlovic. Přijeďte si užít čerstvý sníh v běžkařské stopě i předvánoční...

Česko-bavorská zemská výstava Karel IV. se přesunula do Norimberku

Česko-bavorská zemská výstava Karel IV. se přesunula do Norimberku. Foto: Studio Messberger, Nürnberg

Česko-bavorská zemská výstava, pořádaná při příležitosti 700. výročí narození Karla IV., se v říjnu přesunula...

Vydejte se do Španělska za kouzlem obrazů Clary Peeters

The Art of Clara Peeters, foto Národní muzeum Španělska Prado v Madridu

Národní muzeum Španělska Prado v Madridu vás může nalákat na stálou exhibici výtvarného umění nebo na nejnovější...

V turistické oblasti Beskydy-Valašsko počtvrté soutěží o nejlepší turistický produkt

Vítěz 1. ročníku - Rozhledna Velký Javorník. Foto Destinační managment turistické oblasti Beskydy-Valašsko o.p.s.

Destinační management turistické oblasti Beskydy-Valašsko, o.p.s., vyhlašuje čtvrtý ročník soutěže o Cenu cestovního...

Thajsko s místním průvodcem

Thajsko s místním průvodcem. Foto Veronika Beads

Vyměnit ledovou zimu za koupání v tyrkysovém moři pod sytě modrou oblohou, ve sluneční záři a na kouzelných plážích...

Vánoční zážitky na hradech a zámcích

Na východočeském zámku Hrádek u Nechanic na vás čeká adventní atmosféra. Foto Praha Press

Desítky hradů a zámků jsou letos otevřeny i v období kolem Vánoc. Speciální akce návštěvníky seznámí se zvyky...

Zimní dovolená a Silvestr na Šumavě