Exotika výstavy Japonismus v českém umění

Sbírka orientálního umění Národní galerie v Praze představuje unikátní přehlídku českého umění inspirovaného japonskou kulturou z přelomu 19. a 20. století. Nepřehlédněte zajímavou výstavu s názvem „Japonismus v českém umění", která trvá do 7. září 2014 v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí.

Autorce výstavy dr. Markétě Hánové se podařilo shromáždit reprezentativní sbírku děl umělců s českými i německými kořeny, kteří působili jak v českých zemích, tak i v zahraničí. Japonské umění jim poskytovalo jednu z mnoha výrazových inspirací, jež obohacovaly jejich individuální styl. Na výstavě se tak potkávají například Vojtěch Hynais, Alfons Mucha, Emil Orlik, Vojtěch Preissig, Bohumil Kubišta nebo Otto Gutfreund.

Utagawa Kunisada, Herec Iwai Hanširó V. jako hrdinka série Hakkenden inu no sóši, 1852, barevný dřevořez, 36,2 x 25 cm, foto © Národní galerie v Praze

Japonismus je fenomén, kterým se v odborné literatuře označuje vstřebávání vlivů japonské estetiky a umění do evropské kultury od druhé poloviny 19. století. Exotický svět Japonska a představy o něm podněcovaly nejen výtvarnou, ale i společenskou a literární imaginaci, jež se staly ve své době módou i životním stylem. Zachovaly se nejen v obrazech a sochách, ale i v ilustracích a plakátech nebo užitém umění.

Otakar Vaňáč, Exlibris Campbell R. Colin – Japonská dvojice na motivy Kitagawy Utamara, 1926, barevná litografie, 8,9 x 6,3 cm, foto © Národní galerie v Praze

V polovině 19. století Japonsko obnovilo obchodní a politické styky se západními zeměmi, což vyvolalo novou vlnu dovozu japonského umění do Evropy. Umělecké předměty z Japonska vynikaly svojí umělecko-řemeslnou kvalitou a neotřelým výtvarným výrazem, a tak se postupně rozdmychávala sběratelská horečka, která kulminovala na přelomu 19. a 20. století. Japonské umění významně zasáhlo do vývoje výtvarného umění v Evropě.

Papírová šablona s motivem šesti růžic, 19. Století, typ džizomari, papír, 32 x 41,8 cm, foto © Národní galerie v Praze

Výstava ilustruje povahu japonismů v kontextu českého umění od poloviny 80. let 19. století do počátku 30. let 20. století. Celým vývojem prostupuje určité napětí mezi prvoplánovou reprodukcí (imitací) japonského umění a uměleckou invencí. Jednotlivé celky doplňují v rámci dobového kontextu informace o důležitých výstavách a sběratelích japonského umění, literární japonerie nebo dobové fotografie.

TZ: Národní galerie v Praze

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Praha opět získá přímé spojení s Čínou

Foto: Hainan Airlines/Letiště Praha, a.s.

Více než dvacetimilionový Peking patří mezi nejlidnatější města na celém světě. Hlavní město Čínské lidové...

U pobřeží Vltavy vznikne nová stezka

U pobřeží Vltavy vznikne nová stezka/ÚMČ Praha 8

Přírodní lokalita mezi mostem Barikádníků a Libní se změní k nepoznání. U břehu Vltavy vznikne pobřežní stezka...

Praha 1 pokračuje v instalaci mlžících zařízení

Praha 1 pokračuje v instalaci mlžících zařízení

Zařízení ochrání před vysokými teplotami. Městská část Praha 1 se i v letošním roce zaměřuje na zlepšení...

První ročník akce GRÉBOVKA FITFEST 2024 odstartuje v září

Foto: https://www.grebovkafitfest.cz/

V neděli 8. září 2024 odstartuje v Havlíčkových sadech zbrusu nová akce Grébovka FitFest 2024, která nabídne ukázku...

reklama
reklama
reklama