Galerie AVU Praha uvádí: Tereza Severová a Jaroslav Šlauf - 6 oken, 2 kanály

Koncepce galerie Akademie výtvarných umění v Praze umožňuje, aby se zde akademická obec a odborná i laická veřejnost seznámila s kurátorskými projekty a pracemi studentů AVU.

Koncepce galerie Akademie výtvarných umění v Praze umožňuje, aby se zde akademická obec a odborná i laická veřejnost seznámila s kurátorskými projekty a pracemi studentů AVU.

České moderní výtvarné umění využívá pro kompozice pohyblivých obrazů technické vymoženosti k provázání vizuálních a akustických vjemů. Nekonečná variabilnost použitých médií od fotografie, filmu, obrazu či zvuku, forma zpracování a střih dávají umělcům prostor vyjádřit své cítění světa.

Tématem projektu „Tereza Severová a Jaroslav Šlauf - 6 oken, 2 kanály" je vizuální jazyk jako vyjadřovací systém, který umělecký záměr nejen artikuluje, ale také determinuje. Konkrétně projekt vychází ze soudobých technických možností postprodukce pohyblivého obrazu a práce s jednotlivými složkami filmu: obrazem a zvukem. Díky digitálnímu prostředí střihových a kompozičních programů lze původní materiál zcela zásadně změnit. Typicky je obraz skládán z mnoha vrstev: Herecká akce je doplněna vhodným pozadím, popředím, efekty, písmem a grafikou.

Původně oddělená média (film, fotografie, grafika, malba a zvuk) se prolínají. Jedno filmové políčko může obsahovat elementy z nesčetného množství fotobank a videoarchivů, databází textur i knihoven fontů, grafických prvků a vektorových tvarů a několik vrstev zvukového záznamu. Zkrátka může být naplňováno vizuálními i akustickými informacemi až do bodu úplného zahlcení. Naproti tomu může být pohyblivý obraz díky současným technologiím i rozkládán, vrstvy mohou být eliminovány, části obrazu vymazávány.

Výstava je koncipována jako sdílený prostor, který obsahuje oddělené složky obrazu a zvuku. Společným záměrem je postupovat opačně, než tomu bývá při typické realizaci filmu. Pohyblivý obraz je analyzován a zpětně rozkládán na původní vrstvy. Videa Terezy Severové reprezentují vizuální složku. Jsou promítána na zavěšené desky. Tato „okna" odkazují k filmovému médiu, k jeho nejmenší časti, která se nazývá filmové okénko. Asociují transparentní vrstvy, které při práci s pohyblivým obrazem bývají kombinovány. Zda se tak stane a jakým způsobem, to je ponecháno na imaginaci diváka.

Výstava potrvá do 5. června 2014, otevřeno po – pá 10-18:00 hod.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Letní kino na střeše Veletržního paláce

Letní kino na střeše Veletržního paláce. Foto: Helena Fikarová

Také letos vás zveme na promítání českých i světových filmů na funkcionalistické střeše!

Dvoutisícím pacientem se stalo mládě ohrožené kavky obecné

Dvoutisícím pacientem se stalo mládě ohrožené kavky obecné. Foto: Lesy Praha

Probíhající hektická sezona mláďat v posledních týdnech plně zaměstnává všechny pracovníky Záchranné stanice...

Připravuje se rekonstrukce mostu Legií

Připravuje se rekonstrukce mostu Legií, foto: TSK Praha

Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a. s., zahájila podrobný průzkum mostu Legií. Diagnostické práce, zahrnující...

V Zoo Praha začala stavba expozice australské fauny

V Zoo Praha začala stavba expozice australské fauny. Foto: Jaroslav Šimek, Zoo Praha

Areál, který vyroste na jižní straně zoologické zahrady, je inspirován Tasmánií a Darwinovým kráterem. Návštěvníky...

reklama reklama
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
reklama
reklama