Galerie AVU Praha uvádí: Tereza Severová a Jaroslav Šlauf - 6 oken, 2 kanály

Koncepce galerie Akademie výtvarných umění v Praze umožňuje, aby se zde akademická obec a odborná i laická veřejnost seznámila s kurátorskými projekty a pracemi studentů AVU.

Koncepce galerie Akademie výtvarných umění v Praze umožňuje, aby se zde akademická obec a odborná i laická veřejnost seznámila s kurátorskými projekty a pracemi studentů AVU.

České moderní výtvarné umění využívá pro kompozice pohyblivých obrazů technické vymoženosti k provázání vizuálních a akustických vjemů. Nekonečná variabilnost použitých médií od fotografie, filmu, obrazu či zvuku, forma zpracování a střih dávají umělcům prostor vyjádřit své cítění světa.

Tématem projektu „Tereza Severová a Jaroslav Šlauf - 6 oken, 2 kanály" je vizuální jazyk jako vyjadřovací systém, který umělecký záměr nejen artikuluje, ale také determinuje. Konkrétně projekt vychází ze soudobých technických možností postprodukce pohyblivého obrazu a práce s jednotlivými složkami filmu: obrazem a zvukem. Díky digitálnímu prostředí střihových a kompozičních programů lze původní materiál zcela zásadně změnit. Typicky je obraz skládán z mnoha vrstev: Herecká akce je doplněna vhodným pozadím, popředím, efekty, písmem a grafikou.

Původně oddělená média (film, fotografie, grafika, malba a zvuk) se prolínají. Jedno filmové políčko může obsahovat elementy z nesčetného množství fotobank a videoarchivů, databází textur i knihoven fontů, grafických prvků a vektorových tvarů a několik vrstev zvukového záznamu. Zkrátka může být naplňováno vizuálními i akustickými informacemi až do bodu úplného zahlcení. Naproti tomu může být pohyblivý obraz díky současným technologiím i rozkládán, vrstvy mohou být eliminovány, části obrazu vymazávány.

Výstava je koncipována jako sdílený prostor, který obsahuje oddělené složky obrazu a zvuku. Společným záměrem je postupovat opačně, než tomu bývá při typické realizaci filmu. Pohyblivý obraz je analyzován a zpětně rozkládán na původní vrstvy. Videa Terezy Severové reprezentují vizuální složku. Jsou promítána na zavěšené desky. Tato „okna" odkazují k filmovému médiu, k jeho nejmenší časti, která se nazývá filmové okénko. Asociují transparentní vrstvy, které při práci s pohyblivým obrazem bývají kombinovány. Zda se tak stane a jakým způsobem, to je ponecháno na imaginaci diváka.

Výstava potrvá do 5. června 2014, otevřeno po – pá 10-18:00 hod.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Přijďte podpořit soutěžní klání 200 akordeonistů z patnácti zemí světa

Přijďte podpořit soutěžní klání 200 akordeonistů z patnácti zemí světa, foto: accordion.cz

Soutěžní hudební festival „ Mezinárodní akordeonové dny v Praze" proběhne od 25. do 28. října 2018 v Koncertním...

Poběží soubor přednášek zaměřených na architekturu První republiky

Navštivte soubor přednášek zaměřených na architekturu První republiky, ilustrační foto

Výstava "Má vlast cestami proměn" je výstava se stovkami pozitivních proměn naší vlasti. Jednou z doprovodných...

Posviťte si s námi na život

Posviťte si s námi na život, foto: Národní muzeum

Navštivte novou přírodovědnou výstavu v Nové budově Národního muzea.

Dějiny českého dvacátého století jsou i dějinami trampingu

Dějiny českého dvacátého století jsou i dějinami trampingu, foto: nm.cz

Výstava Národního muzea vypráví o dějinách a současnosti trampského hnutí i o tom, jak ovlivnilo podobu české...

reklama reklama reklama
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
reklama
reklama