Husitské války tak, jak je zpracovali historici z VHÚ

Nová výstava vytvořená pracovníky Vojenského historického ústavu Praha určená pro prostory před Generálním štábem Armády ČR v Praze 6 na Vítězném náměstí se tematicky věnuje staršímu období českých dějin.

Název Husitské války odhaluje její zaměření, nicméně jsou zde také informace týkající se odkazu husitské vojenské tradice pro moderní české dějiny.

Před téměř 600 lety došlo roku 1419 u středočeské vsi Živohoště k prvnímu bojovému střetu oddílů katolické šlechty se západočeskými a jihočeskými husity. Byla to první bitva vleklého konfliktu známého jako husitské války, který trval bezmála čtvrt století a v navazujících konfliktech se promítl i do druhé poloviny 15. století.

Badatelé z oborů historických věd, historie, archeologie, dějin umění a teologie napsali již mnoho prací ve vztahu k husitství a stopě, kterou po sobě tento historický fenomén zanechal v politických i kulturních dějinách našeho státu i Evropy jako celku. A přece nebylo toto pole bádání dosud zcela vyčerpáno. Nyní se veřejnost může seznámit s expozicí, která se zaměřuje především na vojenskou stopu, kterou po sobě husitství zanechalo.

Výstavu věnovanou husitským válkám připravil kolektiv autorů Vojenského historického ústavu Praha pod koordinací Jana Biedermana – výstavu rovněž připravili Tomáš Jakl, Ilona Krbcová, Karel Straka a Zdeněk Špitálník. Výstavu zahájil zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, generálmajor Milan Schulc.

Expozice obsahuje přes dvě desítky panelů, tematicky se věnují těmto základním oblastem: první křížová výprava a bitva na Vítkově, zrození husitské vojenské síly, výzbroj husitských vojsk, vozová hradba, husitské pevnosti, husitské vítězství a porážky, ikonické osobnosti hnutí atd. Z dalších témat jmenujme například husitství ve faleristice, filmy a literární díla s husitskou tematikou, husitství a doba národního obrození, ale také význam husitství pro II. odboj či husitský odkaz v legiích.

20. 7. 2019; TZ: VHÚ

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražské povstání 1945

Foto: Na všech důležitých místech v Praze vyrostly barikády/Národní muzeum

Pietní místa spojená s Pražským povstáním v květnu roku 1945 připomíná interaktivní mapa.

Pivobraní v Praze

Foto: pivobraní/ÚMČ Praha 3

Žižkovská Parukářka se opět stane místem, kde si můžete vychutnat lahodný mok. O víkendu 31. května a 1. června...

Celníci objevili u cizince více než čtyři a půl kilogramu kokainu

Foto: Generální ředitelství cel

Na konci minulého týdne celníci na Letišti Václava Havla zadrželi 44letého cizince polské národnosti, který v zavazadle...

V pátek 3. května se opět roztočí Letenský kolotoč

Letenský kolotoč/NTM

Národní technické muzeum v pátek 3. května roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč.

reklama
reklama
reklama