Ia' orana, vítá vás Tahiti

Po šestadvaceti hodinách letu na Tahiti, kdy jste se v letadle mimo jiného ocitli tu za polárním kruhem, konkrétně nad Grónskem, a po chvíli tentokráte nad Honolulu. Je stále stejné datum jako při vzletu z pražské Ruzyně, letíte proti času. Snesete se z výšky kolem dvanácti kilometrů na letištní plochu tahitského Faaa.

Bora Bora pas

Na letišti ve Faaa jsme zašli do kanceláře Air Tahiti Nui a dožadovali se Bora Bora pasu. Je to jakási permanentka, platí pro leteckou přepravu na šest ostrovů a čtyři atoly. V porovnání s ostatními nabídkami je nejlevnější, stojí kolem 12 500 korun. Můžete se tak libovolně přepravovat 28 dní.

Krásná Tahiťanka se nás zdvořile zeptala, jaké že ostrovy a atoly si přejeme navštívit. Ujistili jsme ji, že všechny. Těžce zalapala po dechu. Nakonec si přivedla na pomoc další dvě úřednice. Doporučily nám sestavit si časový a letový plán.

Půl dne jsme kombinovali nad mapou v naší oblíbené kavárničce Manureva. Krasavice nakonec vše vložila do počítače a ten začal tisknout asi tři metry dlouhou letenku. Plazila se po podlaze úřadovny jako had. Letištní personál i čekající pasažéři se chodili dívat na tři exoty z Čech a dobře se bavili.

Existuje také možnost přepravy mezi atoly a ostrovy na lodích, které nabízejí v papeetských námořních docích. Nevýhodou je zdlouhavá plavba a malý čas na prohlídku pevniny.

Kouzlo rituálů

Rozhodně si nenechte ujít nedělní návštěvu kostela. Mše jaké se zde slouží, asi nikde jinde nezažijete. Místní ženy je navštěvují v jakýchsi „nočních košilích", které dovolují úchvatný pohled na jejich nádherná snědá těla, často potetovaná obrazy velikých želv či rejnoků. Uslyšíte zpěvy kostelních chórů v rodné mateřštině. Ženy se vlní v bocích jako při tanci hula hula. Natahují k vám paže s vytetovanými symboly štěstí a síly. Nutí k zamyšlení, zda jsou tito lidé už opravdu křesťany nebo stále ještě divochy.

Láska bez zábran

Při návštěvě některého nočního představení tradičních polynéských rituálů, budete mít zážitek na celý život. Poznat v tanci horká stehna nádherných, po gardéniích vonících Tahiťanek v podprsenkách z kokosových ořechů, bude zvláště pro muže zajímavým srovnáním s naším „severským" prostředím.

I volná láska tady ještě funguje. Proto se nelekejte, když se vám váš domorodý taneční partner po sestoupení z parketu jednoduše nabídne. Nikoho tu nejspíš nepřekvapí velké množství homosexuálů a transvestitů.

Polynéské kulty

Zajímavostí každého většího ostrova jsou kultovní místa, tzv. marae. Od velkých tahitských božišť s „pyramidami a sochami Tiki, které nejspíše připomínají našeho pražského Golema, až po menší příbřežní či horské kamenné zdi. Na těchto svatých místech se dodnes můžete setkat s tradičním uctíváním bohů formou rituální oběti, například v podobě chobotnice.

Proti tomu ostře kontrastují němí svědkové válečných dob. Na atolu Manihi stojí leckde ještě zapomenutý americký džíp a na ostrově Bora Bora, trčí k oblakům párek laufů zrezlých dalekonosných děl, hned vedle vysokého kamenného monolitu boha Hira.

Tahiti, foto Petr Kalač

Tahiti, foto Petr Kalač

Tahiti, foto Petr Kalač

Zaměstnání obvyklá i zvláštní

Většinou se obyvatelé věnují rukodělné činnosti. Z palmových listů pletou slušivé klobouky, ale i stěny svých obydlí. Živí je hlavně pěstováním kokosových ořechů, manga, papájí, citrusů, chlebovníků, tara a mnoha druhů banánů, z nichž některé se dají konzumovat pouze po tepelné úpravě. Francouzi pěstují krevety, Polynésané chovají drůbež, která zde poskakuje vysoko ve větvích stromů. Na vnitrozemních řekách se věnují rybolovu. Na Huahine se dá spatřit rybářská vesnička. Je celá zbudovaná na vodě.

Hlavním, tradičním zdrojem potravy jsou však dary moře. Dále si místní lidé přilepšují zpracováním kopry i pěstováním vanilky. Ta je úplně jiná než vanilka z Madagaskaru. Co je atraktivní pro suchozemce? Lov černých perel. Polynésie je jen jedním ze dvou míst na Zemi, kde se dají černé perly nalézt.

Předcházejte nepříjemnostem

Idylu jednoho z posledních rájů na Zemi vám může zkazit pár drobností. Je jistě dobré na ně upozornit. Doporučuji vzít z domova repelenty. Fungují lépe, než prostředky koupené na místě. V noci totiž obtěžují hejna komárů, někteří mohou být přenašeči elefantiazy.

Při potápění, kdy na sobě máte neopren, přičemž se na volném oceánu pohybujete třeba i několik hodin, rozhodně nepodceňujte sílu tropického slunce. V moři si dávejte pozor na některé živočichy, jako například rejnoky s jejich jedovým trnem či mušle homolice, skrývající jedové žihadlo.

Neobvyklá nebezpečí

Žraloků, barakud, ani murén se bát nemusíte, daleko více lidí zraní padající kokosový ořech! Proto choďte v palmových hájích raději velice obezřetně. Když přijde bouře, poznáte, co znamená, když někdo řekne, že pršely „kokosáky".

Pokud omylem vstoupíte na pozemek nějakému extravagantnímu Francouzovi, může vás napadnout smečka hodně ostrých pitbulů. Výrazně kontrastují s mírumilovnými pejsky ostrovanů.

Nejkouzelnější místa

Ostrov Maupiti, se svou Zátokou terejů a atol Tikehau, naplněný tichem bez šumu turismu, jsme zhodnotili jako nejidyličtější místa ze všech lokalit, které jsme navštívili. Snad jedinou nevýhodou dnešní Polynésie je na mnoha místech zničený korál – následek mohutných bouří v devadesátých letech minulého století. Neplatí to však o atolu Fakarava. Tady je korálová laguna tak nádherná a zachovalá, že se dá přirovnat snad jen ke královským zahradám z pohádek Tisíce a jedné noci.

Petr Kalač

Tahiti, foto Petr Kalač

Tahiti, foto Petr Kalač

Tahiti, foto Petr Kalač

Tahiti, foto Petr Kalač

Tahiti, foto Petr Kalač

Tahiti, foto Petr Kalač

Tahiti, foto Petr Kalač

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Soví voliéry Borová Lada budou otevřeny v květnu

Foto: Puštík bělavý/NP Šumava

Šumavský národní park otevře Soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku později než obvykle.

Nejmodernější vlaky přijíždí na české koleje

Foto: ComfortJet/MDČR

Cestující by mohly ComfortJety svézt ještě před létem.

Do Zoo Brno se po 30 letech vrátili pelikáni

Do Zoo Brno se po 30 letech vrátili pelikáni /foto: Michaela Jerhotová

Ptáci dorazili na Mniší horu ze Zoo Hluboká, která řešila jejich umístění po prosincové sněhové kalamitě, kdy...

Tip na wellness v Maďarsku. Letošní sezóna v Termálních a zážitkových lázních a Kempu Lipót

Levná dovolená Maďarsko v kempu 2024. Termální lázně a zážitkové lázně Lipót

Termální a zážitkové lázně a Kemp Lipót se začínají připravovat na letošní sezónu. Lázně a kemp budou otevřeny...

reklama
reklama
reklama reklama