Kanadská tolerance mnoha kultur

Kanada je územně druhou největší zemí světa. Je federací deseti provincií a tří spolkových teritorií, parlamentní demokracií a konstituční monarchií, jejíž hlavou je královna Alžběta II, královna Kanady. Královniným zástupcem v Kanadě je generální guvernér David Johnson.

Arktická území přechází v tundru, severské jehličnaté lesy až k prériím v jižní části. Velká jezera stabilizují klima a v jejich okolí mírně mrzne. Dokonce v oblasti Niagarského poloostrova se díky mikroklimatu dají pěstovat i některé subtropické rostliny. Hustota osídlení je 3,26 obyvatel na km2. Většina obyvatel se ale soustřeďuje v jižní a východní části země. Se Spojenými státy má Kanada 160 kilometrů vojensky nestřeženou hranici a jedná se tak o nejdelší nechráněnou hranici na světě. Oficiálními jazyky jsou angličtina a francouzština. Pro cestu nepotřebujeme víza.   

Jak Kanada působí na české turisty?

Hned jak se dostanete z letiště do města, pochopíte, že kulturní rozdíly jsou i mezi samotnými Kanaďany opravdu velké. Noví obyvatelé si teritorium rozdělili následovně: v horách žijí Indiáni, ve městech Evropané, Asiaté, Jihoameričané. Pamatuji si na odpověď, kterou jsem dostala na otázku, jací jsou Kanaďané:

„V zemi, kde půl roku vládne krutá zima, žijí lidé s vlídným a hřejivým srdcem."

Mám v domě ducha

Asi víte, že původními obyvateli Kanady jsou Inuité, čili Indiáni. A právě s nimi se pojí jedna typická vlastnost mnoha Kanaďanů. Když mě kamarád poprvé uváděl k sobě domů, učinil to se slovy: „Mám v domě ducha, kdyby sem tam něco odněkud spadlo, nelekej se." Pronesl to s klidem. Indiáni mají hranici vnímání nadpřirozeného posunutou ještě o kousek dál. Až je potkáte, myslete na něco hezkého a ničemu se nedivte. Pohled na svět ze dvou stran oceánu je v mnohém jiný.

Kanaďan je nejchytřejší

Nikdy před Kanaďany nevyslovujte věty typu: „Amerika nebo Kanada, to máš přece jedno". Dotkli jste se citlivého tématu. Také přece nebudete provokovat Angličana tvrzením, že mezi ním, Skotem a Velšanem neexistuje rozdíl. Všichni Kanaďané berou jako samozřejmost, že jsou inteligentnější než průměrný Američan.

Všichni se sejdou na jednom ledě

Zimním sportem je hokej a letním lakros, ten ale většina Kanaďanů nikdy nehrála. Bruslení je sportem pro všechny. Například u Radnice, uprostřed Toronta, je poměrně velká fontána. V zimě je z ní pár metrů čtverečních ledu. Chodí sem bruslit rodiče s dětmi, studenti, manažeři v obleku i s kufříkem. Sundají polobotky, nasadí brusle a užívají si hezký den. Lidé různých ras, z odlišných kultur, všichni na jednom ledě.

Vášnivé nakupování

Kdo miluje nákupy, tomu Kanadu doporučuji. Zejména dámy se tu oddávají nekonečnému, až obsedantnímu řádění. Obchodů je tu hodně a ochotných prodavaček ještě víc. Kávu jakou znáte z domova, najdete ve velkých řetězcích kaváren. Pivo vám bude chutnat v irských hospodách.

Pozor! Ceny a daně

To co vidíte na cedulkách v obchodech, není konečná cifra. Přičtěte 15% daň. Ne, to se neuvádí, ani malými písmenky pod „veřejnou cenou". Pátrala jsem po důvodu. Prý je to proto, aby si lidé uvědomovali, že své zemi platí daně. S daněmi souvisí odlišný ekonomický přístup.  Pro Evropana jedno překvapení: daňové přiznání nepodávají pouze podnikatelé, ale všichni. Existují místa, kam zanesete potřebné dokumenty, odborníci vám přiznání za poplatek asi 30 dolarů vypracují.

Dojem z architektury

Většina měst z výšky vypadá, jako by někdo vysypal kostky z několika různých stavebnic. Vlevo je mrakodrap, vpravo dřevěný rodinný domek, vpředu pokus o historickou budovu z osmnáctého století, a za zády máte jámu, připravenou pro supermoderní nákupní centrum. Záleží na tom, kde je dost místa a kolik za půdu zaplatí zákazník.

Budovy nikdy nemají třinácté patro. Dvanáct a poté čtrnáct, z čisté pověrčivosti. Rodinné domy jsou převážně ze dřeva. Důvod je v klimatických podmínkách. V zemi, kde je polovinu roku řádná zima je třeba využívat přirozené izolace a tu dřevo poskytuje lépe než beton a tvárnice.

Alice Göblová

Kanadská tolerance mnoha kultur, foto: Alice Göblová

Kanadská tolerance mnoha kultur, foto: Alice Göblová

Kanadská tolerance mnoha kultur, foto: Alice Göblová

Kanadská tolerance mnoha kultur, foto: Alice Göblová

Kanadská tolerance mnoha kultur, foto: Alice Göblová

Kanadská tolerance mnoha kultur, foto: Alice Göblová

Kanadská tolerance mnoha kultur, foto: Alice Göblová

Kanadská tolerance mnoha kultur, foto: Alice Göblová

Kanadská tolerance mnoha kultur, foto: Alice Göblová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Tip na wellness v Maďarsku. Letošní sezóna v Termálních a zážitkových lázních a Kempu Lipót

Levná dovolená Maďarsko v kempu 2024. Termální lázně a zážitkové lázně Lipót

Termální a zážitkové lázně a Kemp Lipót se začínají připravovat na letošní sezónu. Lázně a kemp budou otevřeny...

Nové veřejné přístaviště pro malá plavidla

Foto: Přístaviště Brandýs nad Labem/MDČR

V Brandýse nad Labem začala stavba dalšího veřejného přístaviště pro malá plavidla.

Putování za Zlatou růží

Foto: Velehrad letecký snímek/NPÚ

Přibližně 5 kilometrů východně od Buchlovic leží jeden z nejstarších a nejpamátnějších cisterciáckých klášterů...

Ve Francii stále hrozí blokády hlavních tahů a Paříže

Foto: Nespokojení francouzští zemědělci /MDČR

Nespokojení francouzští zemědělci stále blokují řadu úseků dálnic a mýtné brány po celé zemi.

reklama
reklama
reklama reklama